Statistikos duomenimis nuo nemigos kenčia maždaug 30% suaugusių žmonių. Daugumoje atvejų dėl to kaltas netinkamas gyvenimo būdas: didelis tempas, sukeliantis lėtinį nuovargį ir patiriamas stresas. Kaip nugalėti nemigą ir padėti organizmui tinkamai pasiilsėti?
Prieš kovojant su nemiga, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kokios priežastys įtakojo jos atsiradimą. Anot psichoterapeutų ir neurologų, dažniausiai miego sutrikimai yra nuolatinis intelektualinį darbą dirbančių žmonių palydovas. Įprastinė situacija: kuo labiau žmogus pasineria į protinį darbą, tuo mažiau laiko lieka fiziniam. Protinis darbas išvargina emociškai, o fizinio aktyvumo trūkumas neleidžia organizmui “išlieti” sukauptos įtampos. Taip sukuriamas užburtas ratas.
Miegas – tai aktyvi smegenų veikla, kurios įgyvendinimui reikalingos organizmo jėgos. Kuomet sukauptos mintys nuolatos sukasi galvoje, užmigti praktiškai neįmanoma.
Paprastai, gydant įsisenėjusią nemigą, vartojami raminamieji, arba kitaip – migdomieji vaistai. Jie priverčia smegenis atsipalaiduoti, atsijungti ir galiausiai – užmigti. Tačiau tokiuose vaistuose slypi daugybė pavojų, pavyzdžiui tikimybė priprasti arba perdozuoti. Visame migdomųjų vaistų sąraše galima rasti ir tokių, kurie pagaminti miego hormono - melatonino pagrindu. Melatoninas gaminamas konkorėžinėje liaukoje (liauka, esanti galvos smegenyse, trečiajame smegenų skilvelyje) ir padeda kontroliuoti miego bei būdravimo ciklus ir motorinės veiklos aktyvumo pakitimus. Svarbu žinoti, kad melatoninas gaminasi tik tamsiu paros metu.
Nemigos metu natūralią melatonino gamybą blokuoja streso hormonai: kortizolis ir adrenalinas. Taigi pasireiškus nemigai pirmiausia reikia išmokti atsipalaiduoti tiek emociškai, tiek ir fiziškai. Ir tik tuo atveju, jei paprasti būdai nepadeda, reikėtų kreiptis į medikus arba pasikonsultuoti su vaistininku.
Vaistų stresui malšinti praktiškai nėra, todėl dažniausiai siūlomi augaliniai preparatai, maisto papildai, stiprinantys nervų sistemą, aprūpinantys organizmą reikalingais vitaminais ir mikroelementais. „Jaučiantiems streso ir nuovargio požymius, siūlome vartoti maisto papildus su aminorūgštimis, valerijonais, apiniais, melisomis, taip pat tokius, kurių sudėtyje yra B grupės vitaminų, triptofanų“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Joana Griškevičienė, visuomet klientams pasiūlanti ir kitų, natūralių priemonių gerai savijautai užtikrinti. Pavyzdžiui, stengtis mažiau nerimauti, stresinėje situacijoje atlikti specialius kvėpavimo pratimus, nekaupti pykčio ir atidžiai stebėti savo savijautą bei gyvenimo būdą.
Štai keli paprasti atsipalaidavimo metodai:
Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.
Kitas faktas
Komentarai (3)