Pavydas – ne itin malonus jausmas, kurį lydi dirglumas, savo vertės jausmo praradimas, nuoskaudos ir kitos negatyvios emocijos. Ką daryti?
Jaučiate pavydą? Jūs tokie ne vieni!
Sociologiniai tyrimai rodo, kad pavydo jausmas būdingas visiems žmonėms – nepriklausomai nuo tautybės, temperamento, lyties ar išsilavinimo. Labiausiai jis pasireiškia jauniems žmonėms, o maždaug apie 60-uosius gyvenimo metus susilpnėja.
Kad sėkmingai įveiktumėte pavydą, būtina išmokti atskirti jį nuo kitų panašių jausmų, pavyzdžiui: palyginimo (aš lyginu save su kitu) ar konkurencijos (aš noriu pasiekti to paties, ko pasiekė mano bendradarbis ir pan.). Pavydas – tai aistringas troškimas turėti tai, ką turi kitas, arba būti kažkuo kitu.
Šis jausmas paradoksalus ir iracionalus. Žmogus dažnai trokšta turėti tai, ko negali pasiekti ar sau leisti: brangų automobilį iš reklamos, modelio išvaizdą ir pan. Iracionalumas kyla iš to, kad pavydas atsiranda tada, kai žmogus nežino, kaip įgyvendinti savo troškimą, arba dėl kažkokių priežasčių negali to padaryti.
Pavydas ne visada kyla iš smukusios savivertės – kartais jį jaučia netgi tie, kurie vertina save adekvačiai, pavyzdžiui: žmogus, kuris pasitiki savimi ir kelia sau tam tikrus reikalavimus bei tikslus, lipa karjeros laiptais, tačiau atsiranda bendradarbis, kuriam viskas sekasi greitai ir lengvai. Žiūrėdamas į jį, žmogus ima jausti pavydą: kodėl bendradarbiui viskas taip paprasta, o aš, kad pasiekčiau tų pačių rezultatų, turiu taip stengtis?
Pavydas gali kilti ir iš įpročio lyginti save su kitais. Tai daryti kategoriškai draudžiama: visų žmonių galimybės skiriasi – tiek biologinės (gabumai, atmintis), tiek fiziologinės (sveikata, jėga, ištvermė), tiek psichologinės (atsparumas stresui, emocionalumas), tiek materialinės. Deja, televizija, internetas ir spauda daro didelį spaudimą, įteigia, kad turite uždirbti tiek ir tiek, kokį automobilį vairuoti, kokį butą pirkti ir t.t. Tokioje dirvoje pavydo daigai želia stebėtinai greitai – žmonės trokšta turėti savo svajonių objektą, net jei tokių galimybių ir neturi.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai