Šaltuoju metų laiku dėl vitaminų ir saulės trūkumo organizmas labai pažeidžiamas. Norint neperšalti, būtina laikytis kai kurių taisyklių. Štai kaip reikėtų kvėpuoti, jeigu lauke temperatūra nukrenta žemiau nei iki 20 laipsnių šalčio.
Apsaugos principas labai paprastas: įkvepiamas oras turi būti kuo šiltesnis, todėl rekomenduojama kvėpuoti tik per nosį. Deja, tai įmanoma ne visada, todėl kvėpuojame burna ir neretai peršąlame. Štai kaip reikėtų kvėpuoti itin dideliame šaltyje:
-
Kad ir kaip kvėpuotumėte (per nosį ar per burną), darykite tai ko lėčiau ir tolygiau. Kuo lėčiau įkvepiate orą, tuo geriau jis sušyla.
-
Stenkitės kaip galima dažniau kvėpuoti nosimi, o ne burna. Kiekvienas tok papildomas įkvėpimas mažina peršalimo riziką.
-
Jeigu gi tenka kvėpuoti burna, darykite tai per kuo mažesnį plyšelį, vos pravėrę lūpas. Dar geriau jas sudėti vamzdeliu, o liežuvį pakelti prie gomurio. Taip kvėpuoti bus daug saugiau.
-
Nekvėpuokite „pilnais plaučiais“ – priešingu atveju 30 laipsnių temperatūroje rizikuojate įsitaisyti plaučių uždegimą. Kvėpavimas neturi būti gilus.
-
Stenkitės nebėgioti, nešokinėti, nenešioti didelių sunkumų ir apskritai – dėti kuo mažiau fizinių pastangų. Fizinis krūvis turi būti monotoniškas ir nesunkus.
-
Kad ir kas nutiktų – nepanikuokite! Kuo ilgiau išliksite ramūs, tuo geriau kvėpuosite. Kuo labiau nervinatės, tuo blogiau sušildomas įkvepiamas oras.
-
Nekvėpuokite prieš vėją – taip šaltą orą įkvėpsite greičiau, net ir nenorėdami. Jeigu gi to išvengti neišeina, palenkite galvą ir kvėpuokite žemyn – bus lengviau. Prie nosies ir burnos pridėtas delnas taip pat apsaugos kvėpavimo takus nuo ledinio oro.
-
Saugokite krūtinę ir kaklą, laikykite juos šiltai. Atminkite, kad sveikata – tai brangiausias žmogaus turtas!
Komentarai (1)