Su stresu bent retkarčiais susiduriam visi: prisiminkite egzaminus universitete, diplominio darbo gynimus arba metines darbų ataskaitas. Ką jautėte tuo metu? Raumenys įsitempė, visame kūne buvo jaučiamas sunkumas, kažkas spaudė krūtinę, o širdis ėmė plakti greičiau. Buvo nemalonu, tiesa?
„Stresinė sveikatos būklė gali nulemti hormonų disbalansą, skydliaukės, dar vadinamos streso liauka, veiklos sutrikimus, „vyriškų“ ir „moteriškų“ ligų atsiradimą, virškinimo, širdies kraujagyslių sutrikimus, dažnesnius peršalimo, imuninės sistemos susirgimus, „pažadinti“ vėžį, suaktyvinti psichikos sutrikimus. Streso ryšį galima atrasti net ir su sąnarių ligomis, kurios užklumpa dėl prastai pasisavinamo kalcio, vitamino D“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Joana Griškevičienė.
Greitoji pagalba
Jaučiate spazmus, raumenų įtampą, lengvą skausmą.
Kuo pavojinga: tai gali būti toksinų kaupimosi organizme, ląstelių irimo, sutrikusios deguonies apykaitos ir audinių mitybos sutrikimų požymis.
Ką daryti: padėti gali tempimo pratimai, masažas (arba savęs masažavimas).
Jaučiate, kad trūksta oro, norisi giliai įkvėpti, žiovauti.
Kuo pavojinga: tai gali būti požymis, kad sutriko diafragmos darbas.
Ką daryti: atlikite keletą kvėpavimo pratimų, pavyzdžiui: atsistokite tiesiai, išskleiskite rankas į šonus, lėtai įkvėpkite, o iškvėpdami lengvai pastuksenkite pirštų galiukais skirtingose krūtinės vietose.
Jaučiate, kad daužosi širdis.
Kuo pavojinga: tai gali reikšti padidėjusį arterinį kraujospūdį, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus.
Ką daryti: atsistokite tiesiai, giliai įkvėpkite ir sulaikykite kvėpavimą. Tada stipriai iškvėpkite.
Jaučiate sunkumą ir slėgimą krūtinėje, nerimą.
Ką daryti: lengvai pastuksenkite krūtinkaulį – tai padės „nuraminti“ užkrūčio liauką, dėl kurios susitraukimų gali būti jaučiamas nerimas.
Bendri patarimai
Skani vakarienė. Daugelis stresą išgyvenančių žmonių ieško nusiraminimo šaldytuve. JAV mokslininkų teigimu, norint „nuraminti“ stresą svarbiau ne kaloringumas, o skonis, todėl skaniai paruošta žuvis su daržovėmis gali tapti puikia alternatyva antidepresantams.
Geras filmas. Jei esate intravertas, pasėdėkite namie su šeima ar artimiausiais draugais, pažiūrėkite gerą filmą. Ekstravertams patartina nueiti į kino teatrą.
JAV psichologų teigimu, siaubo filmai – puiki kovos su stresu priemonė, padedanti atsikratyti nervinės įtampos, prislopinti agresijos priepuolius ir dirglumą. Vis dėlto dalis mokslininkų su tuo nesutinka ir tvirtina, kad tai tik dar labiau sustiprina nerimą. Bet kuriuo atveju, įsiklausykite į savo pojūčius: jūs geriau nei bet kas kitas žinote, kokių filmų jums reikia, kad galėtumėte nusiraminti.
SPA procedūros namuose. Nereikia nieko gudraus – pamirkite vonioje su putomis, pasiklausykite tuo metu relaksacinės muzikos. Vanduo puikiai padeda „nuplauti“ negatyvias emocijas ir mintis. Jei norite, galite įtraukti ir aromaterapiją – tai ne tik malonu, bet ir naudinga.
Joga. Užsiimkite ja reguliariai, ir jūs tapsite grakštesni, lankstesni, sumažinsite kūnui tenkančias apkrovas, atsikratysite nugaros skausmų, prisotinsite smegenis deguonies, pagerinsite nuotaiką ir išmoksite „perjungti“ savo mintis.
Laikas sau. Artimi žmonės gali tiek padėti, tiek kliudyti įveikti stresą. Jei nesate nusiteikę bendrauti net su savo šeima, sąžiningai taip ir pasakykite. Paprašykite nekliudyti jums keletą valandų. Per tą laiką spėsite nuveikti ką nors, ką jau seniai atidėliojate ar apie ką svajojate: išeiti pasivaikščioti į parką, paskaityti knygą, paeksperimentuoti virtuvėje ir pan.
Prieš miegą atlikite tokį pratimą – jis taip pat padeda kovoti su stresu: nemalonius išgyvenimus pasistenkite pakreipti taip, kad pamatytumėte ką nors pozityvaus. Sudaužėte puodelį? Galėsite nusipirkti naują. Nepavyko iš pirmo karto tinkamai atlikti užduoties? Turite laiko padaryti viską dar geriau.
Ir pabaigai. Yra dar vienas labai paprastas būdas, padedantis kovoti su stresu. Kas rytą atsibudę užduokite sau klausimą: kas jus šiandien gali pradžiuginti? Susidarykite sau sąrašą mažiausiai iš 5 punktų. Greičiausiai nustebsite, nes dauguma šių dalykų bus labai lengvai įgyvendinami, priklausomi tik nuo jūsų pačių ir nereikalaujantys didelių permainų dienotvarkėje. Tai reiškia, kad diena gali būti tiesiog nuostabi!
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai