Gerosios bakterijos yra naudingi mikroorganizmai, gyvenantys žarnyno mikrofloroje. Pakankamas kiekis šių bakterijų užtikriną gerą savijautą - gerina virškinimą, mažina uždegimą ar net gali padėti numesti svorio. Laidos „Sveikata.lt“ komanda parengė jums specialų interviu su Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentu, gastroenterologu, profesoriumi Liutauru Labanausku, kuriame kalbėsime apie būdus, kaip padidinti gerųjų bakterijų skaičių organizme.
Profesoriau, apie gerąsias bakterijas yra girdėję daugelis, tačiau kas iš tiesų slepiasi po šiuo terminu?
Gerosios bakterijos yra liaudyje naudojamas terminas. Mediciniškai tai vadinama probiotikais. Jos suteikia naudą mūsų organizmui. Lotyniškai žodis „probiotikai“ reiškia „geras gyvenimas“, tad gerosios bakterijos – geram gyvenimui.
Kokia yra probiotikų nauda mūsų organizmui ?
Labai mėgstamas terminas yra – oksidacinis procesas. Tai yra cheminės reakcijos, kurios buitiškai tariant teigiamai išsprendžia blogųjų medžiagų skaidymą ir šalinimą. Gerosios bakterijos stimuliuoja šį procesą ir apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų, kurie neigiamai veikia mūsų kūną. Laisvieji radikalai gali išsiskirti net virškinimo metu, tai yra natūralus procesas, tad probiotikai mažina žalingą jų poveikį.
Kaip yra gaunamos gerosios bakterijos ar pakanka tik tinkamo maisto?
Mes jau gimstame turėdami gerųjų bakterijų, tačiau šias atsargas reikia pildyti nuolat. Mes turime dėti visas pastangas, kad mūsų vartojamas maistas ne slopintų, o skatintų probiotikų dauginimąsi. Tik tokiu atveju galime tikėtis didžiausios naudos organizmui. Šiais laikais naudojame daug termiškai apdoroto maisto, kurio gamybos proceso metu, visos bakterijos žūsta. Todėl reikėtų rinktis fermentuotą maistą, rasti produktus, iš kurių galime gauti gerųjų bakterijų.
Ar gyvenimo eigoje natūraliai mažėja gerųjų bakterijų skaičius organizme?
Nemažėja, tačiau gali keistis jų struktūra. Tai priklauso nuo gyvenimo kokybės. Jei valgome maistą ar geriame gėrimus, kurie trikdo virškinimo sistemą, mes nepadedame gerųjų bakterijų išlikimui. Renkantis maistą, reikėtų atsižvelgti, kad jis būtų ne tik sveikas, bet ir leistų jaustis gerai, na, o gerosios bakterijos tą savijautą tikrai palaiko. Gerųjų bakterijų galima gauti į savo maisto racioną įtraukiant kuo daugiau natūraliai fermentuotų maisto produktų - raugintų kopūstų, jogurto, kefyro ar įvairių gėrimų. Šiuo metu populiarėja funkcinis maistas – kombučia. Tai yra gėrimas, savo sudėtyje turintis ne tik gausybę probiotikų, bet ir organinių rūgščių, virškinimo fermentų bei antioksidantų, todėl gali efektyviai pagerinti organizmo veiklą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad funkcinį maistą reikėtų vartoti ne pasterizuotą, kitu atveju jis neatliks savo funkcijos.
Kada ir kaip dažnai reikėtų vartoti probiotikus?
Labai svarbu gerąsias bakterijas vartoti tuomet, kai yra vartojami antibiotikai. Tai žino visi, ne tik gydytojai. Tačiau jei nesinori gerti tiek daug tablečių, išeitis yra mano jau anksčiau minėtas funkcinis maistas, kuris turi tą patį poveikį, jei vartojamas tinkamai. Tėveliai taip pat turėtų žinoti, kad gėrimus su probiotikais galima girdyti ir kūdikiams, kurie pradėjo maitintis įvairesniu maistu, nes mokslininkai nėra atradę jokių kontraindikacijų.
Laida „Sveikata.lt“ – kiekvieną šeštadienį, 9:30 per žiūrimiausią televiziją TV3!
Komentarai (1)