Kaip pagerinti smegenų veiklą?

Kaip pagerinti smegenų veiklą?

Ką daryti, kad smegenys veiktų geriau? Šis klausimas tikriausiai bent retkarčiais kyla daugeliui iš mūsų. Ir ne be reikalo – juk tai padėtų ženkliai pagerinti gyvenimo kokybę, atverti visiškai naujus horizontus. Tiesa, mėgstantiems viską gauti lengvai ir greitai, teks nusivilti – smegenis teks lavinti ne vieną dieną, tačiau rezultatai pranoks lūkesčius.

Atminties silpnėjimo priežastis nebūtinai yra amžius. Dehidratacija, stresas, ligos – tai tik keletas priežasčių, kurios taip pat turi įtakos atminties susilpnėjimui. Atminčiai pakenkti gali ir vaistai, alkoholis, prasta mityba ir kt.

Atmintį gerina mąstymą lavinančių galvosūkių sprendimas, skaitymas, stalo žaidimai bei kokybiškas poilsis. „Kiekvienam žmogui reikia skirtingos miego trukmės, skirtingo poilsio. Vienam galbūt užtenka ir penkių valandų, o kitam reikia ir dešimties ar dvylikos valandų. Svarbiausia, kad miegas būtų kokybiškas. Išsimiegojęs žmogus gali sveikai žiūrėti į aplinką, gerai jaustis, būti žvalus, greitai ir logiškai mąstyti“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolita Skinderskieknė. Kaip pagerinti savo miegą, turime pagalvoti dar prieš einant miegoti: patalpa, kurioje miegame, turi būti rami, išvėdinta, žmogus turėtų būti nepersivalgęs, suvartojęs ne per daug skysčių ir jau norėti miegoti.

Reguliarūs pratimai. Eidami miegoti „atsukite“ dieną atgal, pažaiskite su asociacijomis. Dar vienas naudingas pratimas – įsivaizduokite kokį nors daiktą (jis gali būti ir visiškai nerealus), išanalizuokite jį, sutelkite į jį visą savo dėmesį. Kai tik pajusite, kad jis išnyksta, pamėginkite „pripiešti“ naujų detalių. Pratimų gali būti daugybė – jums tereikia išsirinkti tą, kuris patinka, ir daryti jį reguliariai.

Atminties lavinimas žaidimais. Žaiskite loginius žaidimus, spręskite rebusus ir kryžiažodžius. Internete galima rasti daugybę įvairių žaidimų, padedančių lavinti atmintį. Pravers ir kortos bei šachmatai.

Įsiminkite informaciją skirtingais būdais. Kad įsidėmėtumėte svarbų įvykį, pamėginkite mintyse užfiksuoti aiškų paveikslą (iliustraciją), ištarkite garsiai frazę, jeigu yra galimybė – prisilieskite. Pavyzdžiui, jeigu dažnai pamirštate, ar užrakinote duris, rakindami fiksuokite mintyse vaizdinį – raktą spynoje, pajuskite, koks jo paviršius, garsiai ištarkite: „aš užrakinau duris“.

Mokykitės užsienio kalbų. Užsienio kalbos labai gerai lavina atmintį, todėl nepatingėkite ir užsirašykite į kalbų kursus.

Išmokite telefonų numerius mintinai. Skaičiai – vieni iš stipriausių atmintis stimuliatorių, todėl pasistenkite įsidėmėti bent jau geriausių draugų telefonus. Tai ne tik įdomu, bet ir savaip malonu – juk (pripažinkime) daugelis iš mūsų netgi savo numerio nežino...

Klausykitės Mocarto. Tiesa, tai padės tik tuo atveju, jeigu mėgstate klasikinę muziką ir jos klausydamiesi galite visiškai atsipalaiduoti.

Taisyklingai maitinkitės. Įtraukite į savo racioną daugiau augalinės kilmės riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mikroelementų. Juk maistas – viena iš pačių svarbiausių geros atminties sąlygų.

Maiste turi būti pakankamas magnio, fosforo, geležies, cinko, vario ir kalcio kiekis, todėl valgykite daugiau riešutų, daržovių, vaisių (ypač naudingi obuoliai), kiaušinių ir žuvies.

Gerkite vandenį. Kad smegenys būtų aktyvios, per parą būtina išgerti apie 1,5 litro vandnes. Atsisakykite alkoholinių gėrimų – jie ne tik kliudo lavinti atmintį, tačiau ir neigiamai veikia emocijas.

Giliai kvėpuokite. Smegenys dirba geriau, jeigu gauna pakankamai deguonies. Įpraskite sėdėti tiesiai ir kvėpuoti giliai. Labai naudinga ir meditacija.

Pagerinti smegenų veiklą galima daugybe skirtingų būdų – kai kurie į šį sąrašą įrašo ir lytinius santykius, maldą, vitaminų papildus... Svarbiausia, kad pasirinktas būdas būtų malonus – tada nereikės savęs prievartauti!

Komentarai (6)

Lucifer 2013-07-15 21:53
Apgailestauju-cia tu esi paprastas zmogus,o Satja Sai zodziai yra tokie-kiekvienas musu yra Dievas,tik as tai zinau,o jus ne.Kaip sakant esi is tu kurie gime sliauzioti neskraido,arba -slaves shall serve!
apgailestauju 2013-07-15 17:24
Brigita, Satja Sai Baba reikia gimti....o mes esame paprasti zmones
indre 2013-04-05 17:09
http://helis.lt/atminties-lavinimas-ir-patarimai-uzmarsuoliams/
čia irgi galima rasti neblogų patarimų :)
Kazkur 2012-11-17 17:56
skaiciau naujausius tyrimus,kuriuose rase,kad tie kryziazodziai ir skaiciai nieko nepadeda, kiek zmogui duota -tiek ir bus ,o per daug apkraunant smegenis galima ir jas "pertempti".
Brigita-dar 2012-11-16 16:44
Yra itin specifinių būdų didinti smegenų našumą,kai yra nuovoką - "kuo kur jos tiksliai yra svarbios". Tinklapis http://kibernetika.webs.com jo yahoo grupėje yra tiksliau apie Sai Babą
Brigita 2012-11-16 16:42
Aš esu girdėjusi iš pažįstamo, kad Satja Sai Baba nesinaudojo nei vienu iš jūsų patarimų, o turėjo 5 kartus našesnes smegenis, nei bet kuris žmogus, vidutiniškai viegodamas 2 val. per naktį. Jūs siūlote tarsi antrinę savimonę, kuri verstų smegenis įsivaizduoti, kaip funkciją laiko įvykiams ir našiam kūnui aprūpinti. Atmetant "sėkmės analizę, o tai - didžiausio našumo reikalaujanti smegenų dalis, kurią jūs nuvertinat.

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas