Prieš šimtą metų mokslininkai įrodė, kad pacientui sušvirkštus insuliną sumažėja cukraus kiekį kraujyje. Po šio atradimo, insulinas naudojamas diabeto gydymui visame pasaulyje. Šeštadienį, laidoje „Sveikata.lt“ kalbėsime apie tai, kaip pasikeitė cukrinio diabeto gydymas per pastarąjį šimtmetį.
Laidos viešnia, gydytoja endokrinologė Birutė Kazanavičienė teigia, jog suvokimas apie cukrinį diabetą yra labai stipriai pasikeitęs: „pirmi duomenys, apie cukrinį diabetą atsirado dar prieš kelis tūkstančius metų, senovės Egipte. Tuomet tai buvo liga, kurią apibūdindavo, kaip padidėjusį gliukozės kiekį šlapime. Šiandieną turime daugiau cukrinio diabeto tipų, iš kurių dažniausiai išskiriami du pagrindiniai – pirmasis tipas, kuomet suserga jaunesni žmonės, yra autoimuninis kasos pažeidimas, dėl ko kasa nebegamina insulino. Ir antrasis tipas – pacientai dažniausiai suserga vyresni ir nutukę. Abejais atvejais cukraus kiekis kraujyje yra padidėjęs ir dėl gliukozės svyravimų atsiranda įvairios komplikacijos – inkstų, akių pažeidimai, kartais – galūnių amputacijos, padidėjusi rizika susirgti infarktu arba insultu“.
Nors insulinas išlieka labai svarbus pirmo tipo diabetu sergantiems asmenims, kol dar yra ieškomi nauji būdai, kaip atitolint šitą ligą. Tačiau sergantiems antrojo tipo cukriniu diabetu, šiai dienai jau yra atsiradę modernios klasės vaistų, kurie gali insulino terapiją atitolinti.
Su moderniais medicinos būdais kviečiame susipažinti jau šį šeštadienį, 9:30, laidoje „Sveikata.lt“, per TV3!
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai