Lytiškai plintančios ligos (LPL) – labai opi šiuolaikinė problema. Ypatingai situaciją sunkina faktas, kad maždaug 20 procentų LPL nešiotojų nežino esantys užsikrėtę, todėl nesigydydami ir nesisaugodami perduoda užkratą kitiems žmonėms. Gonorėja – viena iš tų ligų, kuri gali ilgą laiką tūnoti pasislėpusi, nerodydama jokių simptomų.
Gonorėją sukelia išoriniams veiksniams labai atsparūs gonokokai, išgyvenantys net iki 55 laipsnių karščio temperatūros, ir žūstantys tik prie 20 laipsnių šalčio. Gonokokai gali išlikti gyvybingi ne tik žmogaus organizme, bet ir ant buitinių daiktų, todėl kartais gonorėja galima užsikrėsti ir nelytiniu keliu, pavyzdžiui naudojantis svetimu rankšluosčiu ar prausimosi kempine.
Gonokokai, patekę į organizmą, pažeidžia šlapimo ir lytinius organus. Inkubacinis ligos periodas trunka nuo 2-7 iki 15-20 dienų. Taigi ligos požymiai išryškėja ne taip greitai, todėl nieko neįtariantis žmogus ligą platina ir toliau. Priešingai, nei dauguma žmonių mano, gonorėja plinta ne tik vaginalinio, bet ir oralinio sekso metu. Santykiaujant per burną, gonokokai pažeidžia burnos gleivinę ir tiesiąją žarną.
Gonorėja kiekvienam žmogui gali vystytis individualiai, todėl medikai išskiria dvi vystymosi grupes: lėtinę ir šviežią. Kartais ūmaus ligos periodo tiesiog nebūna, todėl negydoma gonorėja pereina į lėtinę stadiją.
Gonorėjos simptomai moterims
Gonorėjos simptomai vyrams
Komentarai