Saldumynai patinka beveik visiems, todėl atsispirti saldžiai pagundai (ypač – dietos metu) yra itin sunku. O ar tai iš viso būtina? Juk svorio metimas – ne priežastis atsisakyti visų desertų ir skanėstų. Jums tereikia žinoti, kaip ir ką valgyti!
Dalinamės keliais naudingai patarimais!
Kontroliuokite, kiek saldumynų suvalgote. Jei vartojate daug paprastųjų angliavandenių turinčių produktų, rizikuojate nepastebimai persivalgyti ir viršyti kalorijų normą. Pikčiausia tai, kad to „persivalgymo“ net nepajusite, tad jūsų pastangos sulieknėti gali nueiti niekais. Pavyzdžiui, 100 g baltojo sukraus turi net 99,8 g paprastųjų angliavandenių, visai neturi baltymų ir riebalų, o kalorijų – net 379!
Venkite produktų, turinčių „užslėpto“ cukraus. Gaila, bet tai tiesa: dauguma mums įprastų produktų yra daugiau ar mažiau saldinami (tai – greitai paruošiamos košės, dribsnių mišiniai, dietiniai batonėliai, jogurtai, sultys, padažai, alus, likeris, rūkyti gaminiai ir mėsos pusfabrikačiai...). Atidžiau skaitykite etiketes. Kuo arčiau ingredientų sąrašo pradžios yra cukrus, tuo jo daugiau gaminyje. Stiklinėje gazuoto gėrimo cukraus gali būti net 6–8 arbatiniai šaukšteliai!
Stenkitės kuo mažiau vartoti baltojo cukraus. Gamta mūsų organizmą sutvarkė taip, kad mums reikia angliavandenių, bet ne baltojo cukraus. Priklausomybę nuo jo galima įveikti per 2–3 savaites, po truputį mažinant kiekius. Jūs gana greitai pastebėsite, kad mėgstamam desertui tapote abejingesni. Žinoma, tai nereiškia, kad turite visiškai atsisakyti saldumynų – šiek tiek jų suvalgyti galima net ir dietos metu.
Įtraukite į savo racioną daugiau sudėtingųjų angliavandenių (krakmolo ir ląstelienos turinčių produktų): pupų, pilno grūdo duonos, duonos su sėlenomis, grikių, avižų, ryžių, daržovių... Jeigu jus nuolat kankina noras suvalgyti ką nors saldaus, vadinasi, šių angliavandenių gaunate per mažai. Tokie produktai palaiko kraujyje pastovų cukraus lygį, neleidžia jam šokinėti.
Sudėtingieji angliavandeniai turėtų sudaryti apie 50 % jūsų raciono. Krakmolo turinčius produktus geriausia valgyti pirmoje dienos pusėje arba viduryje. Pusryčiams idealiai tinka košės, duona, o vakarienei – daugiau baltymų turintys produktai (mėsa, paukštiena, šviežios arba troškintos daržovės).
Cukrų pakeiskite medumi – jis turi daug mineralinių medžiagų, organinių rūgščių, vitaminų, ilgam suteikia energijos, saugo nuo peršalimo ir stiprina imunitetą. Jei sumaišysite medų su riešutais, pasigaminsite labai skanų ir naudingą desertą. Atsisakius kitų saldumynų, tokio skanėsto per dieną galima suvalgyti iki 130 g.
Kepiniams rinkitės ne baltąjį, o rudąjį cukranendrių cukrų. Kalorijų abu turi beveik po vienodai, tačiau antrasis – tai ir magnio, geležies, kalcio, fosforo bei kalio šaltinis.
Prie naudingų saldumynų galima priskirti zefyrus, želė, marmeladą. Jie gaminami pektino (natūralios tirpios ląstelienos) pagrindu ir turi mažiau kalorijų.
Švieži ir džiovinti vaisiai – taip pat skanus ir naudingas desertas. Juos galima valgyti vienus arba naudoti įvairiems skanumynams, kokteiliams.
Rinkitės šokoladą su kuo daugiau kakavos – jis geriau malšina alkį ir yra naudingesnis. 25 g per dieną tikrai nepakenks jūsų figūrai.
Atminkite: jei dieta atima iš jūsų tai, ką mėgstate labiausiai, išlaikyti pasiektus rezultatus bus beveik neįmanoma. Visiškai atsisakyti saldumynų nėra reikalo – svarbiausia saikas ir alternatyvos!
Širdies ir kraujagyslių ligos – sveikatos sutrikimas, kasmet nusinešantis daugiausia žmonių gyvybių.
Kitas faktas
Komentarai