Rudenį ir žiemą dienos trumpesnės, o atšalus orui mes gerokai mažiau laiko praleidžiame gryname ore ir mažiau judame. Tai tik kelios iš priežasčių, kodėl šaltuoju metų laiku mus apima melancholija ar net depresija.
Kokius preparatus patartina vartoti rudenį ir kaip juos derinti, pataria „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė - vedėja dr. Vaiva Bražinskienė.
Kalbant apie preparatus, kurie labai tinka rudeniui, vaistininkė primena, kad daugumai lietuvių trūksta vitamino D. „Jei tamsiuoju metų laiku vartotume šį vitaminą papildomai, tikrai būtume geresnės nuotaikos, geriau jaustumėmės ir mažiau sirgtume“, - pataria rūpestinga vaistininkė. Vyresniems nei 30-ies metų ir jaučiantiems ypač didelį nuovargį, energijos stygių, ji rekomenduoja vartoti ir kofermentą Q10, kuris yra natūrali mūsų organizmo medžiaga, suteikianti energijos. Šios medžiagos su amžiumi organizme vis mažėja, o jos trūkumas ypač pasijunta būtent tamsiuoju metų laiku.
Nors kofermentas Q10 yra saugus vartoti, tačiau, nusprendusiems šį preparatą vartoti papildomai, rekomenduojama būtinai informuoti vaistininką apie visus kitus vartojamus preparatus, nes kofermentas Q10 kai kurių vaistų poveikį gali stiprinti arba silpninti.
Vitamino D, anot vaistininkės, reikėtų vartoti bent jau rudenį ir žiemą, tačiau nedidelėmis dozėmis jį galima naudoti ir visus metus. „Anksčiau buvo manoma, kad pakanka 15 minučių per dieną pabūti saulėje, kad vitamino D organizme pasigamintų pakankamai. Dabar vis plačiau kalbama, kad norint tiksliai nustatyti, kiek laiko kiekvienam iš mūsų būtina pabūti saulėje, norint pakankamai pasigaminti vitamino D, reikėtų įvertinti daugybę faktorių: odos spalvą, vietą, kurioje gyvename, oro sąlygas, metų laiką, paros laiką, aprangą, naudojamus kremus ir t.t.“, - sako dr. V. Bražinskienė ir patikina, kad gyvenantiems mūsų klimato juostoje 15 min per dieną tikrai nepakanka. Ir keletą kartų per rudens-žiemos sezoną išvykus į šiltuosius kraštus, vitamino D taip pat nepasigamins tiek, kiek reikia.
„Apie vitamino D naudą mūsų organizmui galima kalbėti labai daug, tačiau, prieš pradedant vartoti jo papildomai, geriausiai būtų pasidaryti kraujo tyrimą ir įsitikinti, kad jo tikrai trūksta. Na, o jei tvirtai nusprendėte vartoti vitamino D preparatus, vis dėlto patarčiau pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Tai ypač svarbu, jei vartojate kokius nors vaistus. Nors vitaminas D labai naudingas, tačiau su kai kuriais vaistais, ypač veikiančiais kalcio apykaitą, jis gali sąveikauti“, - primena rūpestinga vaistininkė.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai (5)