Viena iš didžiausių pasaulio paslapčių – tai žmogaus atmintis. Kodėl vieni žmonės sugeba prisiminti geriau nei kiti? Kodėl su amžiumi atmintis silpsta? Kaip išlaikyti atmintį?
Kada atsiranda pirmieji prisiminimai?
Dauguma suaugusiųjų negali prisiminti nieko, kas jiems nutiko iki 4 metų amžiaus. O to, kas nutiko iki 3 metų praktiškai neįmanoma prisiminti. Pirmieji žmogaus prisiminimai pradeda formuotis maždaug 10-12 gyvenimo mėnesį, o 2 metų vaikas jau gali išlaikyti atmintyje ištisus įvykių epizodus. Tačiau iki tol, kol vaikas neišmoksta garsiai išreikšti savo įspūdžių, prisiminimai tiesiog neužsilaiko ir išnyksta. Štai kodėl dažniausiai atmintyje išlieka įvykiai tik nuo 3 metų.
Kaip veikia atmintis?
Tyrimai atskleidė, kad atminties formavimuisi būtinas pilnas miego ciklas. Taigi jei dienos metu koks nors įvykis jums paliko įspūdį, naktį, poilsio metu, jūs ir toliau apie jį galvojate, taigi tas nutikimas jūsų atmintyje užsifiksuoja dar stipriau. Ilgalaikė atmintis išnyksta ne dėl to, kad ji tiesiog nereikalinga, ir ne dėl to, kad vienus prisiminimus pakeičia kiti. Mes tiesiog nepajėgūs prisiminti smulkių detalių, kurios tuos prisiminimus ir sukelia. Dauguma mokslininkų mano, jog informacija, kuria mes nesinaudojama, lieka visam gyvenimui. Tačiau kai ko nepajėgiame prisiminti tik dėl to, kad nepamename smulkių įvykio detalių. Prisiminkite, kaip kartais dalinatės prisiminimais su draugais. “Pameni, kaip Antanas šoko per gimtadienį” - jums gali nesukelti jokių prisiminimų. O štai tam tikros papasakotos detalės jumyse iš karto prižadins atmintį.
Kaip nepamiršti to, ką reikia padaryti?
Įsivaizduokite, kad rytoj jums būtinai reikia nubėgti į paštą atsiimti laiško, tačiau pamirštate. Kaip prisiminti savo planus? Pasirodo, būsima atmintis (galimybė prisiminti tai, ką ketina veikti ateityje) geriau veikia su pavyzdžiais. Būtent dėl to žmonės dažniausiai viską užsirašo, tačiau vėliau ir taip prisimena. Atlikus tam tikrą veiksmą, kuris turi priminti apie planus, dažniausiai tų planų nebepamiršite. Pavyzdžiui, užsirašykite ant lapo apie ketinimą eiti į paštą ir pamatysite, kaip jums net nereikės žvilgtelėti į tą lapelį, nes ir taip prisiminsite savo planus.
JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.
Kitas faktas
Komentarai