Daugelis iš jūsų puikiai žino, kas yra kaklo skausmai... Kiekvienas galvos krustelėjimas ima atrodyti tiesiog nepakenčiamas: norint pažiūrėti į šoną, tenka arba šnairuoti, arba pasisukti visu kūnu. Bandome gydytis: gerti vaistus, tepliotis kremais ir įvairiais tepalais, apsivynioti kaklą kuo storesniu šaliku, o į gydytoją kreipiamės tik tada, kai kantrybė išsenka visiškai...
Per dieną vidutiniškai pakreipiame kaklą apie 600 kartų. Tai, kad ši kūno dalis atlieka daugybę funkcijų ir turi pakelti fizinį krūvį, daro ją pažeidžiamą
Kaklo skausmų priežastys
Kaklo osteochondrozė – gana paplitęs reiškinys. Gydytojai ją juokais vadina „serialų liga“, užklumpančia būtent tuos, kurie mažai juda, gyvena neaktyviai, sėdi prilipę prie televizoriaus arba kompiuterio ekrano.
Kaklo slanksteliai yra labai arti vienas kito: jeigu jie pasislenka, užspaudžiami nervai ir kraujagyslės, pablogėja smegenų aprūpinimas krauju. Pasekmė – dažni skausmai ir stiprus galvos svaigimas, ūžimas ausyse.
Neretai galvą ir kaklą skauda tuo pačiu metu. Nemaloniausia tai, kad skausmas gali smelkti iki pat pirštų galiukų.
Dažnai osteochondozė vertinama kaip natūralaus senėjimo proceso padarinys: stuburas nusidėvi, patrumpėja ir sukaulėja. Tačiau yra daug priežasčių, galinčių ją paankstinti:
Raumenų uždegimas taip pat gali būti kaklo skausmų priežastis. Jį išprovokuoja stresas, persitempimai, nepatogios miego pozos, ilgas sėdėjimas priešais kompiuterio ar televizoriaus ekraną, nuolatinis važinėjimas automobiliu.
Tai ta būsena, kai mes manome, kad „perpūtė kaklą“. Dažnai ji pasireiškia tada, kai pabūname skersvėjyje arba smarkiai šokinėja temperatūra, kai sukaitę po fizinio krūvio išeiname į šaltą orą, prieš tai neapsivynioję kaklo šaliku.
Pagalba sau
Pirmoji pagalba, jeigu ėmė skaudėti kaklą:
Kartais malšinant kaklo skausmus pasitelkiamos ir laiko patikrintos liaudiškos priemonės – kompresai:
Visa tai – tik pirmoji pagalba. Jeigu skausmas neatslūgsta ir neišnyksta, būtina kreiptis į gydytoją.
Stuburo įtaka mūsų savijautai
Nugaros smegenys kontroliuoja visų vidaus organų veiklą. Stuburo lankstumas ir jį palaikančių raumenų jėga ilgam išsaugo gerą savijautą. Visi buvę gimnastai paprastai gali pasigirti gera sveikata, puikia figūra ir nuotaika.
Jeigu stuburas funkcionuoja ne taip, kaip turėtų, susilpnėja jo ryšys su organais, suprastėja kraujotaka. Ima skaudėti tą vietą, už kurią atsakinga pažeista stuburo dalis.
Pavyzdys: ilgai sėdint ta pačia poza, vieni raumenys įtempti, kiti nedirba visai. Stuburas palaikomas netolygiai ir dėl šios priežasties krypsta. Tarpslanksteliniai diskai neišlaiko tokio krūvio, todėl užspaudžiami nervai ir kraujagyslės. Tai vadinama osteochondroze: organizmas mums apie ją praneša skausmu ir sutrikusia vidaus organų veikla.
Tokiomis sąlygomis stresas, peršalimas ar staigesnis judesys gali sukelti skausmą.
Seniau sakydavo: žmogui tiek metų, kiek ir jo stuburui. Jeigu jis bus sveikas, mes ilgiau jausimės jauni ir energingi.
Kaklo skausmų profilaktika
Pagrindinė geros savijautos sąlyga – aktyvus gyvenimo būdas. Reikia palaikyti nugaros ir kaklo raumenų tonusą – taip galima sumažinti kaklo skausmų atsiradimo riziką.
Sustiprinkite kaklą atlikdami izometrinius pratimus. Kiekvienas iš jų atliekamas po 3–5 kartus per 7–10 sekundžių.
Jeigu kasdien laikysitės šių kelių taisyklių, galite sumažinti skausmo atsiradimo riziką.
Testas
Pasitikrinti kaklo būklę galima atlikus šį testą:
Jeigu negalėjote atlikti kurio nors vieno iš šių pratimų, girdėjote traškesį arba jautėte skausmą – tikėtina, kad prasideda osteochondrozė.
Jeigu atlikote testą be jokių problemų, galite džiaugtis: jūsų kaklas idealios būklės.
Lengviau negalavimo išvengti, negu atsikratyti. Jeigu skirsite sau pakankamai dėmesio, galėsite apie šią problemą nebegalvoti iš viso.
Komentarai