Kamuoja gėda dėl pilvo pūtimo? Patarimai, ko griebtis

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Kamuoja gėda dėl pilvo pūtimo? Patarimai, ko griebtis

Kam gi jo neteko patirti pilvo pūtimo? Netgi kūdikiai pirmosiomis savo gyvenimo savaitėmis ar mėnesiais jau gali būti neramūs būtent dėl pilvelio pūtimo, tad jį galima vadinti vienu pirmųjų patiriamų sveikatos sutrikimų. Ką verta žinoti apie meteorizmą, kokios dažniausios jo priežastys ir galimas gydymas? 

 

Trumpai apie tai, kas yra meteorizmas

 

Pilvo pūtimas apima visą puokštę simptomų, susijusių su pernelyg didelėmis dujų sankaupomis žarnyne. Būdingiausi meteorizmo požymiai yra skausmingas pilvo sienos tempimas, liemens apimties padidėjimas, veržimas, žarnyno gurgėjimas, raugėjimas ir gausesnis dujų šalinimas, pilvo raižymas, šleikštulys ir pojūtis, kad virškinimas tiesiog sustojo. Asmeniui gali užkietėti viduriai, tačiau gali pasireikšti ir viduriavimas. Jei pilvo pūtimas labai intensyvus ir dideli susikaupusių dujų kiekiai spaudžia kitus organus, pacientui gali tapti sunku normaliai judėti ir kvėpuoti. Pilvo pūtimas nėra susijęs tik su virškinimo sistemos sutrikimais, jis gali kamuoti ir sergant kitomis ligomis, pavyzdžiui, nervų sistemos, širdies ar kraujagyslių ligomis. 

 

Kokios dažniausios meteorizmo priežastys?

 

Medicininiu požiūriu pilvo pūtimo priežastys gali būti skirstomos į dvi dideles grupes – funkcinės ir organinės kilmės priežastis. Funkcinės kilmės pilvo pūtimas dažniausiai kyla dėl pernelyg didelio į skrandį patenkančio oro kiekio, jautresnio virškinimo trakto arba dirgliosios žarnos sindromo, kuris šių dienų pasaulyje paveikęs itin daug suaugusiųjų. Visiškai įprasta šiek tiek oro nuryti su kiekvienu kąsniu, tačiau didesni jo kiekiai linkę sukelti nemalonius pilvo pūtimo pojūčius. Jautresnį žarnyną turintiems asmenims net ir mažas nuryto oro kiekis gali pridaryti daug nemalonumų. Žarnyno oras labai lengvai susimaišo su žarnų turiniu – susidaro tirštos putos, iš kurių, deja, oro burbuliukams pasišalinti yra gana sudėtinga. Šis turinys gali nemaloniai tempti žarnyno sieneles ir sukelti diskomfortą. Kad valgio metu į skrandį patektų kuo mažiau oro, reikėtų laikytis šių pagrindinių taisyklių:

 

  • Valgyti ramiai, neskubant, nekalbant ir neužsiimant pašalinėmis veiklomis, o skysčius gerti lėtai ir tik ramioje pozicijoje;
  • Nekramtyti kramtomosios gumos, vengti vaisinių ledinukų čiulpimo ir negerti skysčių šiaudelio pagalba;
  • Stengtis atsisakyti rūkymo;
  • Tinkamai gydyti ligas, kurios galimai padidina papildomo oro nurijimo tikimybę, pavyzdžiui, burnos ertmės ligas. 

 

Organinės meteorizmo priežastys apima įvairias ligas, pavyzdžiui, opaligę, gastroezofaginio refliukso ligą, tam tikrų virškinimo fermentų trūkumą, dėl kurio žarnyne kyla įvairių nepageidaujamų procesų, kurių metu išsiskiria didesni žarnyno dujų kiekiai (puikus pavyzdys – pieno cukrų skaidančio fermento laktazės trūkumas). Pilvo pūtimas gali kilti ir dėl žarnyno mikrofloros disbalanso, kepenų ligų, virškinimo trakto kraujotakos sutrikimų ir kitų ligų, kurias tiria ir diagnozuoja gastroenterologai. 

 

Ką daryti, norint išvengti meteorizmo?

 

Pagrindinė taisyklė – rasti pilvo pūtimo priežastį ir stengtis ją pašalinti, pavyzdžiui, atstatyti gerųjų bakterijų balansą, kontroliuoti kasos funkciją, tinkamai diagnozuoti ir gydyti gastroezofaginio refliukso ligą. Vis dėlto priežastis ne visada atrandama. Jei pilvo pūtimas intensyvus, varginantis ir panašu, kad susijęs ne tik su gyvenimo būdu, bet ir su kitomis priežastimis, kurioms būtinas gydymas, tuomet reikėtų kreiptis į medikus ir ieškoti „kabliukų“. 

 

Pilvo pūtimą patiriantis pacientas visuomet skatinamas mažinti aerofagijos (oro patekimo į virškinimo traktą) tikimybę, pavyzdžiui, valgant ramiai ir neskubant. Verta atsisakyti arba sumažinti pilvo pūtimą skatinančių produktų kiekį – dažniausiai tai ankštinės ir kopūstinės daržovės, gazuoti gėrimai, duona, svogūnai, česnakai, kai kurie vaisiai, šviežias pienas, daug angliavandenių turintis maistas (šis sąrašas kiekvienam pacientui yra individualus). Labai svarbu pakankamai judėti, nes per mažas fizinis aktyvumas yra viena dažniausių susikaupusių dujų ir dėl to kylančių nemalonių simptomų pasireiškimo priežasčių. Be to, būtina vengti vidurių užkietėjimo ir streso bei domėtis, kokie vaistai vartojami. 

 

Ar yra greitų ir veiksmingų pagalbos būdų? 

 

Simptominiam pilvo pūtimo gydymui itin tinkamas simetikonas (Espumisan Easy burnoje tirpstančios granulės). Ši medicinos priemonė skatina dujų burbuliukų sprogimą ir lengvesnę jų reabsorbciją arba pasišalinimą iš virškinimo trakto. Espumisan Easy granulių sudėtyje esantis simetikonas veikia tik fiziniu keliu ir nepatenka į sisteminę kraujotaką, tad yra visiškai saugus. Espumisan Easy veiksmingai sumažina pilvo pūtimą ir padeda greičiau pasijusti lengviau. Burnoje tirpstančių granulių nereikia užgerti vandeniu, jos yra malonaus skonio. Paketėlius patogu visuomet turėti su savimi – piniginėje, rankinėje ar darbo stalo stalčiuje. 

 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto

Kitas faktas