Pilvo pūtimas arba meteorizmas – gana delikati tema, apie kurią vis dar labiau šnibždamasi, nei kalbama garsiai. Vis dėlto ši problema yra gana plačiai paplitusi – dauguma žino, ką reiškia jausti nevirškinimo ir sunkumo jausmą, pilvo tempimą ir veržimą. Nemalonu kentėti nuo padidėjusios pilvo apimties; skausmų, panašių į spazmus ar diegliukus; nuolatinio raugėjimo ar nevalingo dujų šalinimosi, kuris gali pridaryti nemažai gėdos viešumoje. Ką vertėtų apie tai žinoti?
Ilgalaikio pilvo pūtimo daroma žala gali būti gana didelė
Epizodinis pilvo pūtimas daug vargo paprastai nesukelia – ima ir praeina be didesnio diskomforto, tačiau su ilgalaikiu ir dažnai kamuojančiu meteorizmu yra jau visiškai kitaip – jis ne tik kenkia gerai savijautai, bet ir prisideda prie gyvenimo kokybės menkinimo, pasitikėjimo savimi mažėjimo, socialinio ryšio vengimo ar net psichologinių susirgimų. Ilgalaikis ir sunkus pilvo pūtimas gali rodyti ir rimtesnius sveikatos sutrikimus, tad jo ignoruoti tikrai nereikėtų.
Dujų pasišalinimas iš organizmo sutrinka dėl įvairiausių priežasčių
Į žarnyną patenkant arba jame pasigaminant didesniems dujų kiekiams bei sutrikus pasišalinimui iš žarnyno, pakinta ir minėtųjų kiekių balansas. Tai reiškia, kad virškinimo trakte ir (arba) pilvaplėvės ertmėje susidaro žarnyno dujų perteklius, kuris gali sukelti aukščiau minėtuosius nemalonius simptomus. Susidariusios dujos žarnyne necirkuliuoja laisvai – jos nuolat maišosi su žarnose esančiomis gleivėmis, sudarydamos tirštas putas, iš kurių šioms dujoms pasišalinti yra tikrai labai sunku. Šiose putose „apsigyvena“ daugybė įvairaus dydžio dujų burbuliukų. Kuo tokių putų susidaro daugiau, tuo labiau pučiami viduriai ir tuo sunkesni simptomai kyla – kamuoja žarnų sienelių tempimas, pilnumo jausmas, kiti nemalonūs pojūčiai. Be to, sutrinka normalus virškinimas, tampa daug sunkiau pasisavinti tam tikras medžiagas, o šis procesas labai naudingas virškinimo trakte gyvenantiems mikroorganizmams – jiems itin „patinka“ blogai apvirškintas maistas, tad atsiranda tik daugiau galimybių gaminti dar didesnius dujų kiekius, kurie dar labiau pūs žarnyną. Tai reiškia, kad dujų kaupimasis skatina dar didesnę jų gamybą, veikiant žarnyne esančioms bakterijoms.
Meteorizmo priežastys kartais lieka nežinomos
Viena dažniausių meteorizmo priežasčių – gausesnis oro nurijimas, atsirandantis valgant paskubomis, užsiimant papildomomis veiklomis (valgymas vairuojant ar kalbant telefonu – puikūs pavyzdžiai). Daug oro į virškinimo traktą patenka su gazuotais gėrimais, dėl kramtomosios gumos kramtymo ar gėrimų vartojimo, pasitelkiant šiaudelį. Vidurių pūtimas taip pat gali pasireikšti dėl tam tikrų maisto produktų vartojimo ar tiesiog suaktyvėjusių virškinimo procesų. Neretai meteorizmą lemia ir kitos ligos, tad tai jau gali būti tam tikrų rimtų sveikatos sutrikimų simptomas. Tokių ligų pavyzdžiai – gastroezofaginio refliukso liga, virškinimo trakto uždegiminės ligos, kepenų ar kasos sutrikimai, tulžies takų pakitimai ir panašiai. Jei žmogus serga kokia nors liga, kai pilvo pūtimas – vienas iš simptomų, tuomet pirmiausiai būtina gydyti tą ligą. Jei pilvo pūtimą lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, sunkumai šlapinantis, tuštinantis ar kvėpuojant, pakilusi kūno temperatūra, skausmai pavalgius ar būnant alkanam, kraujas išmatose, tuomet reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą, nes tai gali būti rimtų ligų požymiai, kurioms reikia profesionalaus gydymo. Vertėtų sunerimti, jei ilgo laiko perspektyvoje pradeda be aiškios priežasties kristi kūno svoris.
Pilvo pūtimas gydomas šalinant arba kontroliuojant pagrindinę jo priežastį
Jei pilvo pūtimas kyla dėl tam tikrų ligų, tuomet pirmiausia būtina gydyti jas. Kitas svarbus aspektas – dieta. Pacientas turėtų vengti produktų, kurie galimai sukelia pilvo pūtimą, be to, būtina valgyti kuo reguliariau. Verta iš mitybos raciono kuriam laikui išbraukti kopūstus, ankštinius, pieną ir jo produktus, ropines daržoves, svogūnus ir česnakus, vynuoges, slyvas, kriaušes, obuolius, arbūzus, miltinius ir riebius patiekalus, šviežią duoną, įvairius rūkytus ir maisto priedų prisotintus pusgaminius, riebius padažus. Beje, daug lemia ne tik, tai kas valgoma, bet ir kiek to produkto suvalgoma – galbūt žarnynas gauna per daug ląstelienos ar per didelius kiekius baltyminio maisto. Būtina nepamiršti skysčių ir reguliarios fizinės mankštos svarbos ne tik dėl pilvo pūtimo, bet ir dėl vidurių užkietėjimo profilaktikos.
Simptominiam meteorizmo gydymui verta išmėginti greitą ir labai patogią pagalbą – simetikoną. Tai medžiaga, kuri veiksmingai ardo dujų burbuliukus, užstrigusius žarnyno gleivėse (putose). Veikiant simetikonui, jie sėkmingai ir greitai išlaisvinami – tuomet jie jau gali būti arba įsiurbiami per žarnų sieneles ir pašalinami su iškvepiamu oru, arba pašalinami per išangę. Espumisan Easy burnoje tirpstančių granulių nereikia užgerti vandeniu, jų visuomet galima turėti savo rankinėje, biuro darbo stalčiuje ar kelionės lagamine.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai