Medus ir cukrus yra angliavandeniai, daugiausia sudaryti iš gliukozės ir fruktozės. Jie naudojami kaip daugelio fasuotų maisto produktų ir receptų ingredientai. Abu, jeigu nesaikingai vartojami, gali sukelti akivaizdų svorio padidėjimą. Medus įprastai yra laikomas sveikesniu pasirinkimo variantu nei cukrus, tačiau kaip yra iš tikrųjų – kokie yra medaus ir cukraus privalumai ir trūkumai?
Medus – turi antioksidacinių savybių, gali palengvinti kosulį
Medus įprastai vartojamas skystu pavidalu ir gali būti nuo šviesiai geltonos iki tamsiai rudos spalvos. Medų sudaro daugiausia vanduo ir du cukrūs: fruktozė ir gliukozė. Jame taip pat yra šių medžiagų pėdsakų:
Medaus privalumai:
Medaus trūkumai:
Cukrus – mažiau kaloringas negu medus, puikus greitos energijos šaltinis
Cukrus susideda iš gliukozės ir fruktozės derinio, kurie susijungia ir sudaro sacharozę. Jame nėra pridėta vitaminų ar maistinių medžiagų. Cukrus išgaunamas iš cukrinių runkelių ir cukranendrių augalų. Kad jis taptų rafinuotu, granuliuotu stalo cukrumi, kurį dažniausiai naudojame, jį dar reikia apdoroti.
Iš daugybės skirtingų cukraus rūšių dažniausiai naudojami: baltasis, rudasis ir žaliavinis cukrus. Rudasis cukrus yra baltojo cukraus ir melasos derinys, jame gali būti šiek tiek maistinių medžiagų, jis dažnai naudojamas kepiniuose. Žaliavinis cukrus yra mažiau rafinuotas baltojo cukraus variantas, jis yra šviesiai rudos spalvos ir turi didesnių kristalų.
Cukraus privalumai:
Cukraus trūkumai:
Saldiklio pasirinkimą nulemia įprotis
Daugelio naudojami saldikliai – medus ir cukrus, turi labai skirtingą skonį ir tekstūrą. Galite pastebėti, kad kepdami įvairius pyragus labiau mėgaujatės, pavyzdžiui, rudojo cukraus ir melasos skoniu, tačiau pusryčiams mieliau renkatės medaus šaukštelį ant duonos skrebučio. Eksperimentuodami su kiekvienu saldikliu, stebėdami sunaudojamą kiekį, galite lengviau nuspręsti, kuris jums tinkamiausias. Nors, daugeliu aspektų medus gali būti laikomas sveikesniu ir naudingesniu žmogaus organizmui nei cukraus, tačiau tiek medus, tiek cukrus gali turėti neigiamą poveikį jūsų sveikatai, kai jų vartojama per daug.
Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.
Kitas faktas
Komentarai