Pasirodo, kepenims mirtinai pavojingas ne tik alkoholis. Pavojų kelia netgi... paprasčiausi biskvitai.
50 metų amžiaus anglas Tony Oakley visada manė, kad yra sveikas. Savaitgaliais jis išlenkdavo bokaliuką kitą alaus, reguliariai lankėsi sporto salėje, sekė savo svorį, kraujospūdį ir cholesterolio lygį kraujyje. Tačiau to neužteko – ar galite įsivaizduoti vyro nuostabą, kai jis sužinojo, kad per artimiausius 10 metų mirs nuo kepenų ligos?
Jeigu norite užsidirbti riebalinę hepatozę (kepenų suriebėjimą), jums nebūtina piktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais, kadangi ji vystosi dėl visai kitų, su alkoholiu nesusijusių, priežasčių. Dauguma sergančiųjų geria arba labai saikingai, arba negeria visai. Pagrindinis rizikos faktorius – tai nereikalingas svoris, ir ne tas, kuris niekaip netelpa į mėgstamus džinsus ar marškinėlius, o vidinis – riebalai, kuriais apauga vidaus organai.
Padidėjus svoriui, kūnas tampa nejautresnis insulino, padedančio atidėti cukrų į ląsteles, poveikiui. Jeigu insulinas tampa neveiksmingas, riebalai nusėda ant organų (įskaitant ir kepenis). Tai sukelia riebalinę hepatozę, pažeidžiančią ne ką silpniau, negu alkoholizmas. Bėgant laikui, tai gali peraugti į cirozę.
Ligotos kepenys – tai grėsmė visam organizmui, kadangi šis organas yra gyvybiškai svarbus virškinimo procesams. Jos valo mūsų organizmą, padeda neutralizuoti toksinus ir vaistus, todėl dauguma atvejų ši liga baigiasi mirtimi.
Su alkoholiu nesusijusios kepenų ligos gali baigtis ne tik ciroze, bet taip pat ir vėžiu arba insultu. Štai kodėl brandžiame amžiuje reikia riboti produktų, kuriuose daug cukraus, kiekius, valgyti mažiau miltinių gaminių. Riebaline hepatoze gali susirgti netgi iš pažiūros lieknas ir sveikas žmogus – užtenka kelių nereikalingų kilogramų.
Komentarai (2)