Kas tie prebiotikai ir probiotikai, apie kuriuos tiek daug kalbama? Ar jie padeda išgydyti virškinamojo trakto ligas? Juk įvairių jogurtų reklamose nuolatos pabrėžiama, kad būtent tai padės jums pagerinti virškinimą.
Ar žinojote, kad maždaug 2-3 kg sveiko suaugusio žmogaus organizme sudaro mikroorganizmai, kuriais reikia rūpintis? Kasdienis stresas, aktyvumo stoka, prasta mityba ir kitos priežastys neigiamai veikia mikroorganizmus, todėl kartais jiems reikia papildomos paramos. Tam ir buvo išrasti prebiotikai ir probiotikai.
Kas tie probiotikai ir prebiotikai?
Probiotikų sudėtyje yra mikroorganizmų, kurie naudingi žarnynui (simbiotinės bakterijos). Vartojant šiuos preparatus ir biologiškai aktyvius šios grupės priedus, mes siekiame apgyvendinti žarnyną "reikalingais gyventojais".
Prebiotikuose pačių bakterijų nėra, tačiau jie sudaro geras sąlygas jų gyvavimui jas maitindami. Prebiotikus sudaro oligosacharidai, fermentai, rūgštys ir kitos medžiagos, kurios padeda natūraliai mikrofloros terpei, kurioje ir auga mikroorganizmai.
Tiek prebiotikai, tiek ir probiotikai įprastai dažniausiai vartojami norint sustiprinti ar atstatyti organizmą.
Probiotinės bakterijos, patekusios į žarnyną iš karto pradeda kariauti su kenksmingais mikroorganizmais. Šios gerosios bakterijos tiesiog užima visą vietą, nepalikdamos laisvo ploto kenkėjams. Apsigyvenusios žarnyne probiotinės bakterijos ima keisti pH sukeldamos rūgštingumą. Tokioje terpėje kenksmingosios bakterijos paprasčiausiai negali išgyventi.
Tiesa, ir patys probiotikai organizmui nėra savi, todėl šios bakterijos su laiku taip pat bus pašalintos, tačiau jos įprastai atsparesnės nei kenksmingieji mikrobai, todėl spėja atlikti savo gerąjį darbą iki tol, kol yra pašalinamos. Kartais, kai organizmui reikia ilgesnės probiotikų pagalbos, juos reikia vartoti reguliariai.
Komentarai (2)