Kepenys – svarbus organas, vadinamas organizmo filtru, nes jos nukenksmina į organizmą patekusias ar jame susidariusias žalingas medžiagas ir jas pašalina. Sveikos kepenys labai svarbu ir darniai imuninės sistemos veiklai. Kaip kepenys atliks savo funkciją, didele dalimi priklauso nuo mitybos.
Netaisyklinga mityba – persivalgymas, piktnaudžiavimas riebiu maistu, alkoholio vartojimas – yra viena priežasčių, lemiančių kepenų ligas. Išbandymas kepenims – ir artėjantis šventinis laikotarpis, kai daugelis sėsime prie gausių vaišių stalų. Kokie simptomai išduoda kepenų pažeidimus? Kaip išsaugoti kepenų sveikatą?
Be mitybos kepenų ligų riziką taip pat lemia naudojami medikamentai, apsinuodijimai, infekcijos, medžiagų apykaitos sutrikimai. Maistas, alkoholis, vaistai mūsų kepenis verčia nepailstamai dirbti. Iš pradžių kepenys sugeba susidoroti su kenksmingomis medžiagomis, tačiau ilgainiui kepenų funkcija gali sutrikti.
Kepenų ligos labai apgaulingos, nes iš pradžių kepenų pažeidimai vystosi be simptomų. Kepenyse nėra skausmo receptorių, tad kai kepenų ląstelės pradeda irti, jų neskauda. Kepenų ligos diagnozuojamos endoskopu, ultragarsu, kompiuterine tomografija, laboratoriniais tyrimais. Tačiau daug kepenų ligų diagnozuojama pavėluotai, nes simptomai išryškėja tik vėlyvose stadijose.
Pradinėse stadijose dauguma pacientų jaučiasi sveiki arba skundžiasi nedideliu silpnumu, apetito stoka, skausmu ar diskomfortu dešiniajame šone, pykinimu. Tik vėlyvose ligos stadijose išryškėja kepenų ligoms būdingi simptomai: pagelsta oda ir gleivinės, padidėja pilvo apimtis, vargina pilvo skausmas, sutrinka virškinimas.
Kepenų suriebėjimas
Kepenų suriebėjimas – nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga – viena dažniausių šiuolaikinės hepatologijos diagnozių. Kepenys tampa „riebios” todėl, kad jos gamina daugiau riebalų nei organizmui reikia, ir riebalai pradeda kauptis kepenyse. Kepenų suriebėjimas dažniausiai nustatomas nutukusiems, tačiau tai nereiškia, kad normalios kūno masės žmonės šia liga neserga. Ši liga dažniausiai nepasireiškia daugeliu simptomų, tad, deja, dauguma žmonių nežino, kad jų kepenys gali būti suriebėjusios, o ilgainiui negydoma liga gali tapti ir mirties priežastimi. Kepenų suriebėjimo simptomai gali būti šie: pilvo pūtimas ir padidėjimas, gelta arba odos pageltimas, viso kūno niežėjimas, skausmas dešiniajame šone, maži geltoni odos mazgeliai, apetito stoka ar pykinimas.
Kepenų cirozė
Cirozė yra kitų negydomų kepenų ligų ar jų progresavimo (hepatito B, C, alkoholinio hepatito ir kt.) galutinė stadija. Sergant kepenų ciroze, kepenų ląstelės suyra, jų vietoje vystosi jungiamasis audinys, kepenys surandėja, atsinaujinusios ląstelės išsidėsto netvarkingai, dėl to sutrinka kepenų funkcija. Dažniausiai cirozę sukelia ilgalaikis alkoholio vartojimas, taip pat ši būklė išsivysto dėl virusinių hepatitų ir tulžies latakų ligų.
Iš pradžių kepenų cirozė beveik nepasireiškia. Vienas iš požymių yra gelta, kuri rodo, kad prasideda kritinė stadija. Kiti cirozės simptomai: bendras silpnumas, darbingumo sumažėjimas, miego sutrikimas, blogas apetitas, pykinimas, pilvo pūtimas ir padidėjimas, viduriavimas, odos požymiai – „voratinkliniai apgamai“, delnų ir padų paraudimas.
Kepenų nepakankamumas
Kepenų nepakankamumas – tai kitų kepenų ligų rezultatas, kai kepenys nebeatlieka savo funkcijos. O viena svarbiausių kepenų funkcijų – valyti kraują nuo nuodingų medžiagų. Taigi kepenys, blogai atlikdamos šį darbą, nuodija visą organizmą.
Esant kepenų nepakankamumui, kepenyse gaminamas geltonai rudas pigmentas bilirubinas patenka į kraują ir audinius, todėl pagelsta ligonio oda, gleivinės, akių obuoliai. Kadangi kaupiasi skysčiai, didėja pilvo apimtis. Ligoniai gali dažnai vemti, tuštintis kraujingomis išmatomis. Dėl kepenų pažeidimo kraujas blogai kreša, todėl tokie ligoniai dažnai skundžiasi kraujavimu iš dantenų, nosies. Ligoniams silpnėja imunitetas, jie jaučia bendrą organizmo silpnumą.
Hepatitas
Hepatitu vadinamas kepenų uždegimas. Jį gali sukelti infekcija (virusinis hepatitas A, B ir C), alkoholis, šalutinis kai kurių vaistų poveikis.
Visos hepatito formos (A, B ir C) pasireiškia panašiais simptomais. Hepatito A pradžia būna netikėta, atsiranda karščiavimas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, vėliau atsiranda gelta.
Hepatito B pradžia būna laipsniška, pradžioje atsiranda labai didelis bendras silpnumas, kartais – smulkiųjų sąnarių skausmai.
Hepatito C simptomai taip pat panašūs – tai pykinimas, silpnumas, dešinės pilvo pusės, sąnarių skausmas. Gali pagelsti oda, akių obuoliai, patamsėti šlapimas, pašviesėti išmatos.
Kaip rūpintis kepenų sveikata?
· Atsisakyti arba saikingai vartoti alkoholį, nerūkyti
· Sveikai maitintis – nepiktnaudžiauti riebiu, sūdytu, rūkytu maistu, saldumynais, valgyti daugiau daržovių
· Įtraukti fizinį aktyvumą į kasdienį gyvenimą
· Atsakingai vartoti vaistus, įvertinti neigiamą jų poveikį kepenims, nevartoti alkoholio kartu su vaistais
· Profilaktiškai tikrintis sveikatą
· Galima vartoti specialius preparatus, sukurtus kepenų apsaugai ir jų pažeidimų mažinimui. Tokiuose preparatuose yra natūralios kilmės esencinių fosfolipidų, kurie padeda kepenims regeneruotis, skatina kepenų audinio atsinaujinimą
Daugiau informacijos rasite: www.sveikoskepenys.lt
60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą
Kitas faktas
Komentarai