Klastinga akių liga: simptomus ne visada pastebime iš karto

Klastinga akių liga: simptomus ne visada pastebime iš karto
@ Shutterstock

Glaukoma – liga, kuri gali užklupti netikėtai ir itin sparčiai progresuoti, o jos sukelti padariniai yra negrįžtami. 

 

Kas yra glaukoma? 

 

Glaukoma yra akių liga, kai padidėja spaudimas akies viduje, siaurėja akiplotis, ima atrofuotis regos nervas ir silpnėja regėjimas. Laikui bėgant, slėgis, esantis akyje, gali sunaikinti regos nervo audinį – to pasekmės yra labai prastas regėjimas arba netgi aklumas, tačiau jeigu glaukoma yra ankstyvojoje stadijoje, šių padarinių galima išvengti. 

 

Kokie yra ligos simptomai? 

 

Žmogus, ilgą laiką sergantis glaukoma, gali nejausti jokio diskomforto arba regėjimo pakitimų, tačiau ligai progresuojant, galimi šie simptomai, kuriuos pajutę, nedelsiant kreipkitės į oftalmologą arba šeimos daktarą:

 

· Stiprus akių skausmas; 

· Pykinimas arba vėmimas; 

· Susiaurėjęs matymo laukas – „dūmų“ arba „rūko“ efektas; 

· „Pasunkėjęs“ akių vokas – yra sunku užsimerkti ir atsimerkti; 

· Ypatingai blogas matomumas tamsiu paros metu; 

· Žiūrint į saulę arba ryškią šviesą matomi rutuliukai arba ryškios formos apskritimai; 

· Rytinis arba vakarinis akių skausmas; 

· Ašarojimas; 

· Vienos iš akių (arba abiejų) paraudimas; 

 

Kas sukelia glaukomą? 

 

Galinė akies pusė nuolat skleidžia skaidrų skystį, vadinama vandeniniu skysčiu, kuris užpildo akies priekinę dalį ir išteka pro ragenos ir rainelės kanalus. Jeigu šie kanalai yra užsikimšę arba užblokuoti, natūralus akispūdis, vadinamas intraokuliniu slėgiu, gali padidėti. Didėjant akispūdžiui, gali būti pažeistas regos nervas – pažeidimui progresuojant, prarandamas regėjimas. Deja, ne visada žinoma, kas sukelia šią ligą, tačiau šie veiksniai gali turėti didelės įtakos glaukomos atsiradimui: 

 

- Vaistai, kurie plečia kraujagysles; 

- Netinkamas vandeninio skysčio pasišalinimas iš akies; 

- Kortikosteroidų vartojimas; 

- Sutrikusi regos nervo kraujotaka; 

- Padidėjęs kraujospūdis; 

 

Glaukomos tipai 

 

Atviro kampo arba lėtinė glaukoma neturi jokių požymių ar simptomų, išskyrus laipsnišką regėjimo praradimą. Šis praradimas gali būti toks lėtas, kad regėjimas gali tapti nepataisomas, kol pradedami jausti įprasti glaukomos simptomai. Nacionalinio akių instituto (NEI) duomenimis, tai yra labiausiai paplitęs glaukomos tipas. 

 

Uždaro kampo (ūminė) glaukoma. Šio tipo glaukoma išsivysto ypač greitai, jos pasekmės dažnai liūdnos – tai staigus apakimas. Uždaro kampo glaukoma išsivysto, kai staigiai užblokuojamas skysčio nutekėjimas iš akies, kas sukelia greitą, stiprų ir skausmingą akispūdžio padidėjimą. Uždaro kampo glaukoma reikalauja skubios pagalbos. Ši liga ypatingai skiriasi nuo atviro kampo glaukomos, kuri lėtai ir neskausmingai pažeidžia paciento regėjimą. Jei jums buvo nustatyta ūmi glaukoma vienoje akyje, egzistuoja didelė rizika analogiškai diagnozei ir kitoje akyje. Tokiu atveju dažniausiai rekomenduojamas profilaktinis gydymas. Pažymėtina, kad plečiantys vyzdį akių lašai (ir kiti panašūs medikamentai) gali sukelti ūmios glaukomos priepuolį. 

 

Įgimta glaukoma. Vaikai, gimę su įgimta glaukoma, turi akies kampo defektą, dėl kurio sulėtėja normalus skysčių nutekėjimas. Įgimta glaukoma paprastai pasireiškia tokiais simptomais kaip akių drumstumas, gausus ašarojimas arba jautrumas šviesai. 

 

Antrinė glaukoma. Ji yra šalutinis sužeidimo ar kitos akių būklės, tokios kaip katarakta arba akių navikai, poveikis. Vaistai, tokie kaip kortikosteroidai, taip pat gali sukelti šio tipo glaukomą. Retais atvejais dėl to kalta gali būti akių operacija. 

 

Ligos rizikos faktoriai 

 

Amžius. Vyresniems nei 60 metų žmonėms padidėja rizika susirgti glaukoma. 

 

Padidėjęs akių slėgis. Normalus akių spaudimas turėtų svyruoti nuo 10 iki 21 mmH, daugumos žmonių, sergančių glaukoma, akių slėgis yra didesnis negu nustatyta norma. 

 

Bent vienas atvejis šeimoje. Jeigu vienas iš tėvų, senelių arba brolių/seserų sirgo glaukoma, jūs taip pat turite didesnį šansą ja sirgti. 

 

Kitos ligos. Cukrinis diabetas arba hipertenzija gali turėti įtakos susirgti šia liga. 

 

Tam tikrų vaistų vartojimas. Ilgą laiką vartojant vaistus, kurie savo sudėtyje turi kortikosteroidų, padidina tikimybę susirgti antrine glaukoma. 

 

Gydymas 

 

Glaukomos gydymas priklauso nuo to, kaip toli yra pažengusi liga, glaukomos ligos formos bei kitų ligų. Įprastai glaukoma gydoma hipotenziniais lašais ir tik tuo atveju, jeigu jie nėra veiksmingi, imamasi lazerinio arba chirurginio gydymo. Be to, vaistai dažniausiai naudojami tik akių spaudimui sureguliuoti – jie neatnaujina skysčių kiekio akyje, o tik dirbtinai jį palaiko. Chirurginis gydymas arba trabekulektomijos operacija yra efektyviausi glaukomos gydymo metodai. Deja, tai gali sukelti tokias komplikacijas, kaip: vidinis akies kraujavimas bei kitus negalavimus. Chirurginio gydymo alternatyva: sklerektomija, kai operacijos metu atnaujinamas natūralus skysčių balansas akyje, tačiau ji efektyvi tik ligai esant pradinėje stadijoje. 

 

Ar galima išvengti glaukomos? 

 

Deja, negalima užkirsti kelio glaukomai, tačiau svarbu laiku nustatyti ligą, todėl daktarai rekomenduoja bent vieną kartą į metus apsilankyti pas oftalmologą bei profilaktiškai išsitirti akis.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti

Kitas faktas