Kovo 24-oji – Pasaulinė tuberkuliozės diena, kuri primena visuomenei, sveikatos priežiūros specialistams ir sveikatos politikams, kad reikia bendrų pastangų siekiant pašalinti šią ligą kaip visuomenės sveikatos problemą iki 2035 m. Šių metų šūkis – „Taip! Mes galime įveikti tuberkuliozę: imkimės atsakomybės, investuokime, pasiekime rezultatą!“
Tuberkuliozė (TB) – liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos, kurios dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti ir kitus organus (kaulus, inkstus, smegenis ir kt.), o sunkiais atvejais net baigtis mirtimi. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad skiepai ir profilaktinis sveikatos tikrinimasis gali padėti išvengti TB komplikacijų.
Kaip užsikrečiama
Pagrindinis infekcijos šaltinis – žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma, nes ligos sukėlėjai plinta per orą – kalbant, čiaudint, kosint, dainuojant. Tokiu būdu dažniausiai užsikrečia šeimos nariai, bendradarbiai, bendramoksliai, medicinos darbuotojai ir kiti asmenys, kurie nuolat bendrauja su sergančiuoju – kuo ilgiau bendraujama, tuo daugiau TB mikobakterijų galima įkvėpti.
Užsikrėtusių TB ir sergančių atvira TB forma simptomai skiriasi.
Užsikrėtęs, bet nesergantis asmuo (dar vadinama latentine TB) gali nejausti jokių simptomų, neskleidžia TB mikobakterijų, tačiau dažniausiai tuberkulino (Mantoux) mėginys yra teigiamas, o pakitimų krūtinės ląstos rentgeno nuotraukoje nėra.
Atvira TB apibrėžiama kaip bakteriologiškai patvirtinta kvėpavimo organų tuberkuliozė. Atvira TB sergantis asmuo kosti, kosulys tęsiasi 3 savaites ir daugiau, atkosti skreplių ar kraujo, jaučia silpnumą ir nuovargį. Taip pat būdingas svorio kritimas, apetito stoka, nedidelis bet pastovus karščiavimas, naktinis prakaitavimas, dažniausiai teigiamas tuberkulino (Mantoux) mėginys bei matomi pakitimai krūtinės ląstos rentgeno nuotraukoje, o svarbiausia – platina TB sukėlėjus. Pajutus minėtus simptomus – būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Aktyvia TB ligos forma suserga ne visi
Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, tuberkuliozės mikobakterijomis yra užsikrėtę daugiau kaip ketvirtadalis pasaulio gyventojų, nors atvira TB ligos forma suserga ne visi. Svarbiausi rizikos veiksniai susirgti minėtos formos TB yra: infekuotumas ŽIV, cukrinis diabetas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, lėtinis inkstų nepakankamumas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nepilnavertė mityba, mažas kūno svoris, ir kitos įvairios kilmės imuniteto nepakankamumo būklės.
Svarbu laikytis tam tikrų prevencijos priemonių
Atsižvelgiant į TB plitimo būdus specifinės prevencijos priemonės yra:
Nespecifinės TB prevencijos priemonės:
TB galima išvengti ir ji yra išgydoma. NVSC specialistai gavę informaciją apie asmeniui nustatytą atvirą TB, ją analizuoja, susisiekia su sąlytį turėjusiais asmenimis, pateikia jiems rekomendacijas, siunčia pasitikrinti dėl galimos TB, bendradarbiauja su sveikatos priežiūros specialistais. 2024 m. NVSC užregistruota 716 įvairių TB formų atvejų. Dauguma šių atvejų nustatyta, kai asmenys kreipėsi į gydymo įstaigą dėl simptomų, 15,5 proc. nustatyta profilaktinio patikrinimo metu bei tiriant asmenis, kurie turėjo sąlytį su sergančiaisiais atvira TB.
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai