Kokią įtaką moterims daro vyriškieji hormonai?

Kokią įtaką moterims daro vyriškieji hormonai?

Hormonai – tai vidaus sekrecijos liaukų produktas, ypatingos medžiagos, kurias gamina antinksčiai, hipofizė ir pan. Jie atsakingi už medžiagų apykaitą, jų balansą, už tai, kaip veikia kiti endokrininei sistemai priklausanty organai. Tiek vyriškieji, tiek moteriškieji hormonai juda dviem būdais: savarankiškai arba padedami baltymų.

O dabar įsivaizduokite situaciją: dėl kokios nors priežasties sutriko hormonų balansas. Kas bus? Savaime suprantama, tai nepraeis be pasekmių: organizme vyksta pokyčiai, kurių neįmanoma nepastebėti.

Niekam nėra paslaptis, kad visi žmonės turi tiek moteriškųjų, tiek vyriškųjų hormonų – tiesa, moterys vyriškųjų turi daug mažiau, negu stipriosios lyties atstovai. Androgenų (t. y. steroidinio hormonų tipo, arba hormonų, kurie, veikdami organizmą, išryškina „vyriškas“ ypatybes) perteklius – tai endokrininis sutrikimas, kurį turi dalis reproduktyvaus amžiaus moterų.

Pagrindiniai vyriškųjų hormonų pertekliaus moterų organizme simptomai

Jeigu moters organizme vyriškųjų hormonų yra daugiau, negu turi būti, svarbu suvokti, kad šis disbalansas, kaip ir bet kuris kitas, gali pridaryti didelių nemalonumų ir rūpesčių. Paprastai dailiosios lyties atstovių organizme būna daugiau estrogenų, o stipriosios lyties – androgenų. Dėl tam tikrų priežasčių kartais nutinka taip, kad moters organizmas androgenų išskiria daugiau. Kokios galimos šio disbalanso pasekmės?

Didžiausią įtaką organizmui daro testosteronas. Kiti vyriškieji hormonai taip pat svarbūs, tačiau moterų organizmas labai jautriai reaguoja būtent į jo lygio pokyčius. Pats paprasčiausias ir turbūt visiems geriausiai žinomas pavyzdys – nebūdingas moterims plaukų perteklius, kitaip tariant, plaukai,  dengiantys įvairias kūno dalis. Kaip jau tikriausiai pastebėjote, dažniausiai ilgi ir tamsūs plaukai moterims panosėje, ant smakro, sprando, krūtinės, nugaros ir pilvo neauga. Tačiau jeigu androgenų lygis pakyla, prasideda šie nemalonūs pokyčiais. Nors hirsutizmas (taip vadinamas padidėjęs moterų plaukuotumas tose kūno vietose, kurioms paprastai būdingas ilgųjų plaukų nebuvimas arba tik nežymus plaukuotumas) dažnai yra paveldimas, kartais jį gali išprovokuoti ir kiaušidžių cistos.

2 psl. »

Komentarai (10)

Jurga 2023-11-10 14:49
Esu 50 metų moteris, 42 metų pr
prasidėjo menopauzė. Ką daryti, jei slenka plaukai? Pas mane daug vyriško hormono. Gydytojas paskyrė gydymą. Kiek trunka?
Anonimas 2021-03-06 14:48
mano dukrai tik 14 metu.ji turi daugiau vytisku hurmonu.sako kad jai patinka merginos o ne vaikinai.ka daryti.gal yra kokiu tableciu kad pakeltu moteriskus hurmonus jos kune?
Anonimas 2021-02-11 23:15
Sveiki, mano dukrai 14m.
Pas ja labai padidejas plaukuotumas ant veido nugaros pilvo nu zodziu ant viso kuno
Jauciasi suvarzytai, net nz ka jai patart ir kuo jai padeti.
Sutriko jau trecias men, net moteriskos ligos,
Koala25 2018-08-18 14:33
Man tik 15metų, o pas mane jau padidėjęs plaukuotumas, labai jaučiasi prieš menstruacijas ir jų laikotarpiu spuogų atsiranda..tik nespėja išgyti ir vėl ratas sukasi, o priemonės geriausios naudojamos. Baigiu pulti į neviltį, dar tik 15, o jau ūsiukai, pilvas, krūtinė želia.
Anonime 2017-08-16 22:22
Cia dar nieko pas mane padidejas plaukuotumas. Smakras rankos usiukai kojos. Moterisku dienu bevei nera 2 kart i metus tik buna.svoris auga gal net nuo vandens ir badavau ir ko tik nedariau niekas nepadeda. Dar viena. ranka tik viena išmete raudonom demelem. Man depresija. Ir visa tai pasidare po neštumo. Nekalbu apie strijas antsvori. Ir nepaaiskinama pykinima rytais nors tikrai nesilaukiu. O dar kartais sloga atrodo yra. Bet nosis sausa kvepuot negaliu. Diena gerai diena sunku kvepuot. Nesamone kazkokia.. o pas gyd jau tiek nusitampiau ir visi su skirtingom diagnozem.. jau nenoriu i ta istaiga net eit nes uztampys.. Jau nekalbu apie pakilusi pulsa ramybes busenoj iki119. O kartais taip skausmas persmelkia visa kuna kad atrodo jog ikvept negaliu. Ir zodzio istart. Bet tai trunka tik kokias 3 ar 4 sekundes. Poto vel atleidzia..
2014-08-05 13:44
aš taip pat susidūriau su šita problema. Stipriai padidėję vyriškų hormonų. Paskyrė gydymą kontraceptikais, kurie turėtų sureguliuoti hormonus. Lauksim rezultatų.
Simona 2014-02-22 22:24
Istyre man hormonus ginekologe per krauja,taciau pasake,kad su hormonais viskas tvarkoje.Tai idomu is kur ta barzda zelia kaip pas vyra ir panosyje ,ir kojos.Jau i nevilti varo.Buvau pas odos daktara,vel ims krauja tirs.Na idomu ka dabar pasakys...
lina 2014-01-19 14:56
Jai kas ka esate isbande prasau pasidalinkite patirtimi...
Doviles kometaro taip ir negaliu perskaityt normaliai, nes reklamos uzdengia visa teksta, neimanoma ju atsikratyt...
lina 2014-01-19 14:54
Viskas apibudinta tai gerai, bet neasakoma kaip butu galima gydyti padidejusi plaukuotuma be lazeriu,gal kokias hormonines tabletes padetu, ir ar isvis imanoma atstatyti normalius moteriskus hormonus?
Padidejes plaukuotumas vargina mane nuo 17 metu, o dabar man 27, is pradziu tai vienas kitas plaukelis isdygdavo ant barzdos,bet laikui begant plaukuotumas vis didejo, vargstu kiekviena ryta pesiodama plaukelius. Padidejo plaukuotumas ir ant koju ranku, skutant labai greitai atauga...
disdis 2012-05-30 21:53
Man paauglystėje buvo padidėjęs plaukuotumas ir gydytoja sakė, kad viskas dėl per didelio vyriškų hormonų kiekio

Ar žinote, kad...

Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto

Kitas faktas