Požymiai, kad inkstuose turite akmenų

Požymiai, kad inkstuose turite akmenų
@ Shutterstock

Inkstų akmenys yra kietos nuosėdos, sudarytos iš mineralų ir druskų, besikaupiančios inkstuose. Netinkama mityba, perteklinis kūno svoris, tam tikri vartojami papildai ir vaistai – tai yra tik kelios iš daugelio inkstų akmenų susidarymo priežasčių. Inkstų akmenys gali paveikti bet kurią šlapimo takų dalį – nuo inkstų iki šlapimo pūslės, tačiau jie nepadaro didelės žalos sveikatai, jei būna laiku pastebėti.

 

Simptomai, rodantys, kad gali būti inkstų akmenų

 

Inkstų akmenys gali net ir dešimtį metų nesukelti jokių simptomų, tačiau, patekę į šlapimtakius – t. y. vamzdelius, jungiančius inkstus ir šlapimo pūslę, gali užblokuoti šlapimo nutekėjimą ir sukelti inkstų patinimą ir šlapimtakių spazmus, o tai gali būti labai skausminga. Galite pastebėti šiuos simptomus:

 

  • Stiprus, aštrus skausmas šone ir nugaroje, žemiau šonkaulių;

     

  • Skausmas, sklindantis į pilvo apačią ir kirkšnį;

     

  • Skausmas, atsirandantis bangomis ir intensyviai kintantis;

     

  • Skausmas ar deginimo pojūtis šlapinantis;

     

  • Rausvas, raudonas ar rudas šlapimas;

     

  • Itin prasto kvapo šlapimas;

     

  • Poreikis nuolat šlapintis arba dažniau nei įprastai, taip pat šlapinimasis dažnai ir nedideliais kiekiais;

     

  • Pykinimas ir vėmimas;

     

  • Karščiavimas ir šaltkrėtis (jei yra infekcija).

     

Inkstų akmenų sukeltas skausmas gali pasikeisti, pavyzdžiui, migruoti į kitą vietą, sustiprėtu, kuomet akmuo juda per šlapimo takus.

 

Inkstų akmenų rūšys ir atsiradimo priežastys

 

Inkstų akmenys dažnai neturi aiškios, vienos atsiradimo priežasties, nors kai kurie veiksniai gali padidinti jų susidarymo riziką. Inkstų akmenys susidaro, kai šlapime yra daugiau kristalų formuojančių medžiagų, tokių kaip: kalcis, oksalatas ir šlapimo rūgštis, nei šlapime esantis skystis gali praskiesti. Tuo pačiu metu šlapime gali trūkti medžiagų, kurios neleidžia kristalams sulipti, o dėl to atsiranda palanki terpė inkstų akmenims susidaryti.

 

Skirtingi inkstų akmenų tipai susidaro dėl įvairių priežasčių:

 

  1. Kalcio oksalatiniai akmenys. Oksalatas yra medžiaga, kurią kasdien gamina kepenys arba kuri absorbuojama iš virškinamų maisto produktų. Kai kuriuose vaisiuose ir daržovėse, taip pat riešutuose ir šokolade yra daug oksalatų. Suvartojamos didelės vitamino D dozės, žarnyno šuntavimo operacijos ir medžiagų apykaitos sutrikimai gali padidinti kalcio ar oksalato koncentraciją šlapime.

     

    Kalcio akmenys taip pat gali atsirasti kalcio fosfato pavidalu. Šių akmenų tipo atsiradimas taip pat siejamas su tam tikrais vartojamais vaistais, skirtiems migrenai ar traukuliams gydyti.

     

  2. Struvito akmenys. Struvito akmenys susidaro organizmui reaguojant į šlapimo takų infekciją. Šie akmenys gali greitai išaugti ir tapti gana dideli.

     

  3. Šlapimo rūgšties akmenys. Šlapimo rūgšties akmenys gali susidaryti, kuomet žmogaus organizmas netenka per daug skysčių dėl lėtinio viduriavimo ar malabsorbcijos, taip pat asmenims, valgantiems per daug baltyminio maisto, sergantiems diabetu ar metaboliniu sindromu.

     

  4. Cistino akmenys. Šio tipo akmenys susidaro žmonėms, turintiems paveldimą sutrikimą, vadinamą cistinurija, dėl kurio inkstai išskiria per daug specifinės aminorūgšties.

     

Inkstų akmenų prevencija ir gydymas

 

Daugumai mažų inkstų akmenų invazinio gydymo nereikia, o jų pašalinimui užtenka šių priemonių:

 

  • Geriamas vanduo. Per dieną išgėrus 2–3 litrus vandens, šlapimas bus praskiestas (taps skaidrus arba beveik skaidrus) ir papildomai nesusidarys inkstų akmenys.

     

  • Skausmą malšinantys vaistai. Siekiant palengvinti skausmą, galima gerti ibuprofeną.

     

Sunkesniais atvejais, kuomet akmenys inkstuose yra didesni ir jų susidaro nemažas kiekis, atliekama chirurginė intervencija, operacija, o tuomet koreguojamas gyvenimo būdas.

 

Galite sumažinti inkstų akmenų atsiradimo riziką, jei:

 

  • Gersite pakankamai vandens visą dieną.

     

  • Saikingai vartosite maisto produktus, turinčius sudėtyje oksalatų: rabarbarus, burokėlius, špinatus, saldžiąsias bulves, arbatą, šokoladą, juoduosius pipirus, gaminius iš sojos.

     

  • Pasirinksite dietą, kurioje yra mažai druskos ir gyvūninių baltymų. Sumažinkite suvartojamą druskos kiekį ir rinkitės negyvūninės kilmės baltymų šaltinius, pavyzdžiui, ankštines daržoves.

     

  • Jūsų mityboje netruks natūraliai maiste randamo kalcio. Maiste esantis kalcis neturi įtakos inkstų akmenų susiformavimo rizikai, tačiau kalcio papildai yra siejami su padidėjusia inkstų akmenų rizika. Visgi, dieta, kurioje yra mažai kalcio, kai kuriems žmonėms gali padidinti inkstų akmenų susidarymą, dėl to itin svarbu užtikrinti, kad suvartotumėte reikiamą kiekį natūraliai gaunamo kalcio su maistu.

Komentarai

Ar žinote, kad...

40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių

Kitas faktas