Kokių vitaminų reikia būsimoms mamoms?

Kokių vitaminų reikia būsimoms mamoms?

Verta ar neverta nėščiajai vartoti vitaminus – specialistų nuomonės šiuo klausimu skiriasi, ir jau seniai. Vieni tvirtina, kad gerti vitaminus tiesiog būtina ir ne tik besilaukiant kūdikio, o dar tik planuojant nėštumą, kiti gąsdina, jog vitaminai gali pakenkti būsimam mažyliui. Ką tokiomis aplinkybėmis galvoti mums, moterims?
 
Kiek – jau per daug?
 
Akušeriai ginekologai sako, kad vitaminai būsimajai mamai reikalingi, tačiau juos vartojant privalu griežtai laikytis gydytojų rekomendacijų. Taip pat svarbu nepadauginti, kad neištiktų hipervitaminozė – klaidinga manyti, kad jeigu jūs jau dviese, tai ir vitaminų dozę reikia padvigubinti. Žinoma, vitaminų ir mikroelementų nėštumo metu organizmui reikia kiek daugiau, tačiau radikaliai didinti jų kiekį tikrai nederėtų, o dvigubinti – tik išskirtiniais atvejais.

 

  • Dukart padidėja tik vitamino D ir folio rūgšties poreikis.
  • Vitamino B6 poreikis padidėja 65 procentais.
  • Kalcio poreikis – 50 procentų.
  • Vitamino C – 45 procentais.
  • Vitamino A ir geležies vartojimą vertėtų padidinti 40 procentų.
  • Magnio – 35 procentais.

 
Kam reikalingi
 
Tam, kad organizme būtų palaikomas normalus medžiagų apykaitos procesas. Nėštumo metu kiekvienas vitaminas, kiekvienas mikroelementas atlieka labai konkrečią funkciją, jie atsakingi už taisyklingą vaisiaus organų bei jų sistemų vystymąsi.

Pavyzdžiui, folio rūgštis būtina, kad normaliai vystytųsi stuburo ir stuburo smegenų užuomazgos, geležis atsakinga už tai, kad normaliai formuotųsi kraujo ląstelės, ir tiekia organizmui deguonį, magnis, fosforas ir kalcis padeda formuotis mažylio skeletui, centrinei nervų sistemai ir vidaus organams.
 
Kada pradėti vartoti
 
Smagu, kad šiais laikais profilaktinė medicina užima vis stipresnes pozicijas ir daugiau dėmesio skiriama įvairiausių patologijų – taip pat ir įgimtų vaisiaus defektų – prevencijos priemonėms. Todėl reprodukcijos ir šeimos planavimo specialistai rekomenduoja dar prieš nėštumą pradėti vartoti folio rūgštį, idealiu atveju – tris mėnesius prieš pastojant, o paskui – visą pirmąjį trimestrą. Folio rūgštis apsaugos kūdikį nuo vystymosi defektų, tokių kaip dar negimusio vaiko stuburo smegenų išvarža.

Taip pat pirmąjį trimestrą rekomenduojama vartoti vitaminą E ir jodą. Kompleksiniai polivitaminų preparatai šiame nėštumo etape dar nėra itin būtini, nors, kai kurių specialistų nuomone, jie gali išeiti į naudą kovojant su ankstyvosios toksikozės požymiais – pykinimu, vėmimu.

O štai ketvirtąjį mėnesį jau reikia daugiau vitaminų. Tačiau, pataria akušeriai ginekologai, vartoti vitaminus reikėtų su pertraukomis: mėnesį pavartojus polivitaminų kompleksą, 1–2 savaites leisti organizmui pailsėti.

Beje, krūtimi maitinančios mamoms taip pat reikalingi vitaminai. Tokiu laikotarpiu ypač trūksta kalcio – moters organizmas jo greičiau netenka gamindamas pieną. Taigi vertėtų atkreipti dėmesį į polivitaminų preparatus, bet būtina atidžiai stebėti mažylio būklę: jei tik pastebėsite sauskelnėse, ko anksčiau nebuvo, arba prasidės alerginė reakcija, turėsite iškart liautis vartojusios vitaminus.
 
Kokius išsirinkti
 
Multivitaminų įvairovė dabar vaistinėse tokia, kad bent kam apsisuktų galva. Todėl prieš perkant juos pirmiausia derėtų įsisąmoninti svarbiausią aksiomą: idealaus preparato visoms būsimoms mamoms nėra. Kiekvienos moters organizmas nėštumo metu turi savų ypatybių ir individualių poreikių. Jau vien dėl to prieš skubant pirkti vitaminus būtina pasitarti su savo ginekologu. Savarankiškai rinktis tokius preparatus, ir ypač maisto papildus, tokiu atsakingu gyvenimo momentu negalima. To priežastis labai paprasta: biologiškai aktyvūs papildai nėra taip nuodugniai tyrinėjami ir tikrinami, kaip vitaminų kompleksai, priskiriami vaistiniams preparatais. Vartoti juos – nepateisinamai rizikuoti savo kūdikio sveikata.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis vitaminus? Preparate turi būti ne tik visų nėščiai moteriai reikalingų vitaminų, bet ir geležies bei jodo. Tas pats ir su kai kuriais folio rūgšties preparatais: jos pačios yra pakankamai, tačiau pagailėta kalcio ir dažniausiai – jodo.

Jeigu yra bent menkiausia persileidimo rizika, gydytojas veikiausiai rekomenduos preparatą, turintį daugiau magnio. Tačiau tokiu atveju gali tekti folio rūgštį ir jodą gerti atskirai – atkreipkite dėmesį, kad ir jų vitaminų komplekse būtų pakankamai.

Būkite atsargios su vitaminais A ir B (visa grupe): jie būsimoms mamoms labai reikalingi, bet jeigu jų kiekis preparate labai didelis, galimos alerginės reakcijos.
 
Nepamiršti tinkamai maitintis
 
Deja, viso mums reikalingo vitaminų ir mikroelementų kiekio neįmanoma gauti tik iš maisto, tačiau bent jau vasarą galima ir net būtina papildyti jų atsargas. Jeigu pakankamai laiko leisite gryname ore, šviečiant saulei, valgysite šviežių daržovių ir vaisių, parūpinsite sau ir savo mažyliui beveik visko, ko reikia.

Ir dar kartą: visada ir dėl visko tarkitės su gydytoju. Būkite atsargios, juolab kad polivitaminų kompleksai gali kai kuriais atvejais išprovokuoti alergines reakcijas.

Komentarai (1)

Skaiste 2019-05-06 17:33
Butinas vitaminas busimoms mamoms vit D, omega 3 rugstys taip pat gyvybiskai svarbios.

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas