Koks maistas sukelia stipriausią priklausomybę?

Koks maistas sukelia stipriausią priklausomybę?

Nacionalinio narkologijos instituto mokslininkai iš JAV po nuodugnių tyrimų paskelbė išvadą: maistas gali sukelti priklausomybę, nė kiek ne mažesnę, negu, pavyzdžiui, nikotinas.
 
Specialistai paprašė savanorių įvertinti pagal Jeilio priklausomybės nuo maisto skalę (Yale Food Addiction Scale, YFAS), kiek jie pripratę prie vieno ar kito produkto. Beje, reikia paminėti, kad Jeilio skalė – tai vienas iš naujausių metodų, padedančių įvertinti tokią priklausomybę.
 
Štai keli patys „klastingiausi“ produktai.
 
Tortai ir pyragaičiai

Pagal priklausomybės skalę, šie desertai, kurių vienas gabalėlis turi vidutiniškai 500 kcal., surenka 3,26 balo. Tačiau medikai nesako, kad tortų reikia atsisakyti visiškai. Valgyti juos galima, bet ne tada, kai šaus į galvą, o tik pirmoje dienos pusėje (geriausia – po pusryčių).
 
Saldūs gazuoti gėrimai

Po tortų ir pyragaičių seka saldūs gaivieji gėrimai – jie surinko 3,29 balo. Reguliarus tokių gėrimų vartojimas ne tik sukelia pripratimą, bet ir kardinaliai keičia medžiagų apykaitą. Medikų teigimu, jeigu kasdien gersite gazuotus gėrimus nors vieną mėnesį, to užteks, kad smarkiai pablogintumėte medžiagų apykaitą.
 
Mėsainiai

Bet kokie mėsainiai greitai koreguoja ne tik figūrą, bet ir medžiagų apykaitą, gali pakeisti jūsų skonį. Greitas maistas pagal Jeilio skalę surinko 3,51 balo.
 
Skrudintos bulvytės

Skrudintos bulvytės sukelia stiprų pripratimą, ir kalčiausias dėlto jose esantis akrilamidas. Įdomu tai, kad šis produktas nesuteikia sotumo jausmo. Suvalgius skrudintų bulvyčių porciją (paprastai su daugybe druskos) jau po 30-40 minučių norisi valgyti vėl. Esmė ta, kad tokios bulvytės stimuliuoja apetitą.
 
Ledai

Dėl daugybės cukraus ir sočiųjų riebalų reguliariai valgomi ledai ne tik pridės jums keletą nereikalingų kilogramų, bet ir pavers jus „grietinėlės narkomanu“.
 
Sausainiai, saldūs kepiniai

Turbūt pažįstama situacija: norite suvalgyti sausainuką ar du, o galiausiai sutaršote visą pakelį. Ir kaltas dėl to visai ne jūsų apetitas. Cukraus ir riebalų tokiuose kepiniuose kiekis toks pat, kaip ir leduose.
 
Bulvių traškučiai
 
„Kartą paragavęs, negali sustot“, sako reklama. Ir ji teisi. Po pirmo traškučio būtinai seka antras, trečias, ketvirtas ir penktas. Paradoksalu tai, kad sustoti bus sunku, nepriklausomai nuo to, ar esate sotūs, ar ne.
 
Šiam reiškiniui mokslininkai netgi davė pavadinimą – hedonistinė hiperfagija (ko nors valgymas savo malonumui, o ne tam, kad numalšintumėte alkį). Medikų teigimu, bulvių traškučių sudėtyje yra ne tik druskos, bet ir medžiagų, stimuliuojančių smegenyse centrą, atsakingą už patiriamą malonumą.
 
Šokoladas

Pagal Jeilio skalę balų jis surenka tiek pat, kiek ir bulvių traškučiai – 3,73. Šis skanėstas kaip ir ledai veikia galvos smegenis, stimuliuoja malonumo centrą ir blokuoja kontrolę, todėl suvalgote daugiau, negu ketinate. Tiesa, šį kartą dėl to kalta rafinuotų angliavandenių ir kofeino gausa.
 
Pica

Šio sąrašo lyderė. Pagal Jeilio skalę ji surinko 4,01 balo.
 
Pasirodo, kad riebus, sūrus ir daug rafinuotų angliavandenių turintis užkandis nurungė šokoladą, traškučius, skrudintas bulvytes ir mėsainius, ir stipriausiai stimuliuoja malonumo centrą.

Komentarai

Ar žinote, kad...

60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą

Kitas faktas