Paaiškino, kaip namuose prižiūrėti asmenį, sergantį COVID-19

Paaiškino, kaip namuose prižiūrėti asmenį, sergantį COVID-19
@ Shutterstock

Daugelis žmonių, kurie suserga, ar prognozuojama, jog galimai susirgs COVID-19, susiduria ar susidurs tik su lengva ligos forma, todėl gali ir galės sveikti namų sąlygomis. Atsakinga sergančiojo priežiūra namuose gali padėti sustabdyti koronaviruso plitimą ir apsaugoti kitus žmones, kuriems užsikrėtus grėstų sunkios komplikacijos.

 

Jei slaugote ligonį namuose, stebėkite, ar neatsiranda sunkesnių simptomų – ar neblogėja jo būklė, užkirskite kelią mikrobų plitimui ir nebaikite per anksti izoliacijos.

 

Pagrindiniai žingsniai, kaip rūpintis COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu

 

1. Tinkamų sveikimui sąlygų užtikrinimas. Pirmiausia žmogui, kenčiančiam nuo koronaviruso simptomų, reikia užtikrinti sąlygas:

  • ilsėtis;

  • kokybiškai maitintis;

  • reguliariai gerti daug vandens;

  • galima duoti išgerti „Paracetemolio“, kad šiek tiek sumažėtų temperatūra ir aprimtų gerklės skausmas.

     

Jeigu savijauta nepagerėja, o simptomai, kad ir lengvi, išlieka ilgiau nei savaitę, būtina kreiptis į gydytojus.

 

2. Sergančiojo izoliavimas. Antras žingsnis, kurį būtina atlikti – sergančiojo aplinkos izoliavimas. Sergantysis turi būti savo nuolatiniame kambaryje, prie kurio durų artimieji ar slaugantys asmenys, jam paliktų maisto ir gėrimų, vaistus. Jeigu nėra galimybės sergančiojo atskirti kitame kambaryje, būtinai laikykitės dviejų metro atstumo ir, jeigu įmanoma, dėvėkite medicininę kaukę. Stenkitės vengti liesti kaukę ir vos tik išėję iš kambario, ją išmeskite.

 

Jeigu dalijatės vonios ir virtuvės patalpomis su sergančiuoju, pasiskirstykite tikslius laikus, kada šiomis patalpomis naudositės jūs ir kiti šeimos nariai, o kada – sergantysis. Būtinai kruopščiai dezinfekuokite patalpas po to, kai jomis pasinaudojo sergantis asmuo.

 

3. Švaros ir sterilios aplinkos palaikymas. Trečias, itin svarbus žingsnis – laikykitės švaros. Nuolat valykite ir dezinfekuokite namus. Ypač dažnai šveiskite durų rankenas, skalbkite patalynę, drabužius. Nepamirškite kuo dažniau plauti rankas.

 

4. Sergančiojo artimųjų saviizoliacija. Ketvirtas žingsnis – izoliuokite patys save. Visi, kurie turi ar turėjo kontaktą su sergančiuoju, privalo savo izoliuoti dviem savaitėms – likti namie. Pasirūpinkite, kad maisto atsargos ar vaistai būtų jums pristatytos ir paliktos prie namų durų, iš lauko pusės, venkite bet kokio kontakto su kitais žmonėmis. Jeigu gerai jaučiatės ir nesate užsikrėtę, galite sportuoti lauke, bet laikykitės dviejų metrų atstumo nuo kitų žmonių, nors geriausia būtų pakentėti ir išlaukti dvi saviizoliacijos savaites namie, kol pasveiks sergantis šeimos narys.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Visam kojos nagui užaugti reikia 12-18 mėnesių.

Kitas faktas