Mitai apie koronavirusą: štai kuo nereikėtų tikėti

Mitai apie koronavirusą: štai kuo nereikėtų tikėti
@ Shutterstock

Koronavirusas plinta sparčiai ir apima vis daugiau pasaulio šalių, tačiau iki šiol nėra atrastas efektyvus jo gydymas. Iš skirtingų šalių žmonės dalijasi įvairiais moksliškai neįrodytais ir nepagrįstais patarimais – ką reikėtų ir ko nederėtų daryti. Deja, šie laisvai dalijami patarimai tikrai nesustabdo koronaviruso plitimo, o netgi priešingai gali sukelti papildomų sveikatos sutrikimų.

 

Toliau peržvelgiami šeši labiausiai paplitę vyraujantys teiginiai internete, kurių veiksmingumas ir nauda kovojant su naujuoju virusu nėra įrodyti:

 

1. Mitas: jeigu valgysite kuo daugiau česnakų – išvengsite viruso. Ypatingai plačiai socialiniame tinklalapyje „Facebook“ dalijamasi daugybe pranešimų, kuriuose rekomenduojama valgyti česnaką, kad būtų išvengta infekcijos. PSO (Pasaulio sveikatos organizacija) teigia, kad nors tai yra „sveikas maistas, kuris gali turėti tam tikrų antimikrobinių savybių“, nėra įrodymų, kad česnako valgymas gali apsaugoti žmones nuo naujojo koronaviruso.

 

Pietų Kinijoje gyvenanti moteris prisiskaitė apie tariamą česnako naudą kovojant prieš naująjį virusą ir suvartojo 1,5 kg žalių česnakų. Ją teko gydyti ligoninėje dėl stipriai nudegusios gerklės. Apskritai daugelis žino, kad valgant vaisius ir daržoves (taip pat saikingai vartojant česnaką) bei geriant vandenį, lengviau išlikti sveikiems ir stipresnės imuninės sistemos, tačiau nėra įrodymų, kad konkretūs maisto produktai padėtų kovoti su šiuo konkrečiu koronavirusu.

 

2. Mitas: „stebuklingas mineralinis tirpalas“ – chloro dioksidas, t. y. baliklis, gali sunaikinti koronavirusą. Dar mažiau nei prieš metus internetinėje platformoje „Youtube“ buvo pateikiami vaizdo įrašai su instrukcijomis, kaip pasigaminti vadinamojo „stebuklingo mineralinio tirpalo“ (Miracle Mineral Solution, MMS) – chloro dioksido, kuris neva turėtų išgydyti vaikus nuo autizmo. Šiuo metu „youtuberis“ Jordan Sather, turintis daugybę tūkstančių sekėjų įvairiose platformose, tvirtino, kad „stebuklingo mineralinio maisto papildas“, vadinamas MMS, gali „sunaikinti“ koronavirusą. Jau praėjusiais metais JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) perspėjo apie MMS gėrimo keliamą pavojų sveikatai – šis produktas turi stiprių šalutinių poveikių ir kenkia organizmui, o bent kokia nors jo nauda nėra įrodyta.

 

3. Mitas: namų gamybos rankų dezinfekcinis skystis – apsaugos nuo viruso. Kadangi daugelis pritrūko alkoholio pagrindu gaminamo rankų higienos gelio, baimindamiesi, kad susirgs, pradėjo gaminti namų gamybos dezinfekcinius skysčius. Pirmiausia Italijoje pasirodė pranešimų apie dezinfekcinio skysčio trūkumą, todėl kaip mat socialinėje žiniasklaidoje pasirodė ir naminio gelio receptai. Visgi, šie receptai, kaip įtariama, vieno populiariausių šalies prekės ženklų klastotės, kurie iš tikrųjų skirti dezinfekavimo priemonėms, kurios geriau tinka valyti paviršius ir, kaip pabrėžė mokslininkai, netinkamos naudoti ant odos.

 

Alkoholio pagrindu gaminami rankų geliai paprastai taip pat savo sudėtyje turi minkštinamųjų medžiagų, dėl kurių jie būna švelnesni odai, o juose yra 60–70 proc. alkoholio, kas leidžia sunaikinti optimalų kiekį mikrobų, patekusių tuo metu ant rankų. Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos profesorė Sally Bloomfield pabrėžė, kad namų sąlygomis nepasigaminsite veiksmingo produkto rankų plovimui – nebent paviršių dezinfekavimui. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC), taip pat teigia, kad labiausiai paplitusias buitines dezinfekavimo priemones ir namų gamybos gelius galima naudoti paviršių valymui – jos turėtų būti veiksmingos, bet jokiu būdu jų negalima naudoti rankų dezinfekavimui.

 

4. Mitas: jeigu vartosite biologiškai aktyvų maisto papildą – koloidinį sidabrą, būsite atsparūs virusui. JAV televangelisto Jimo Bakkerio parodoje buvo skatinamas koloidinio sidabro naudojimas. Koloidinis sidabrą sudaro mažos metalo dalelės, suspenduotos skystyje. Amerikietis melagingai teigė, kad šis preparatas per 12 valandų užmuša kai kurias koronaviruso padermes (nors pripažino, kad jis dar nebuvo išbandytas su „Covid-19“). Po šios parodos socialiniame tinklalapyje „Facebook“ plačiai pasklido žinia, kad šis papildas gali veiksmingai gydyti koronavirusą. Ši klaidinga informacija ypač paplito tarp alternatyviosios, netradicinės medicinos šalininkų.

 

Koloidinio sidabro šalininkai įsivaizduoja, kad šis preparatas gali gydyti bet kokias sveikatos problemas, veikti kaip antiseptikas, ir teigia, kad jis padeda imuninei sistemai. Sveikatos priežiūros srityje visgi retais atvejais koloidinis sidabras yra naudojamas, pavyzdžiui išoriškai dezinfekuoti tvarsčiams, uždėtams ant žaizdų, tačiau tai nereiškia, kad jis efektyvus kovoje su koronavirusu. Beje, šis preparatas gali sukelti rimtų šalutinių poveikių, įskaitant: inkstų pažeidimus, traukulius ir argyriją – būklę, dėl kurios jūsų oda tampa mėlynai pilka.

 

5. Mitas: jeigu vartosite geriamąjį vandenį kas 15 minučių – nužudysite virusą. Socialiniame tinklalapyje „Facebook“ paplito įrašas, kuriame cituojamas neva „japonų gydytojas“, rekomenduojantis gerti vandenį kas 15 minučių, kad būtų išnaikintas virusas, galėjęs patekti į burną. Šiuo pranešimu anglų kalba jau buvo pasidalinta daugiau nei 250 000 kartų. Oksfordo universiteto profesorius Trudie Langas sako, kad žmogaus organizme nėra „jokio biologinio mechanizmo“, kuris leistų tiesiog nuplauti kvėpavimo takų virusą į skrandį ir ten jį, suvirškinus, nužudyti. Infekcijos, tokios kaip – koronavirusai, į kvėpavimo takus dažniausia patenka į kūną įkvėpus, per kvėpavimo takus, kai kurios iš jų gali patekti į burną, tačiau net ir nuolat geriamas vanduo neapsaugos nuo tolimesnio susirgimo virusu. Nepaisant to, kad tiesiogiai vanduo nepadeda išvengti užsikrėtimo koronavirusu, jį vis tiek rekomenduojama vartoti, kad žmogus būtų hidratuotas ir jaustųsi kiek įmanoma sveikiau.

 

6. Mitas: kuo daugiau kaitinkite savo kūną ir venkite ledų – tai padės išvengti susirgimo. Patarimų, kuriuose „įrodoma“, kad karštis neva visai sunaikina virusą, yra daugybė, pradedant nuo: karšto vandens vidinio vartojimo iki gulėjimo karštose voniose ar net naudojant plaukų džiovintuvus, pučiant jais į savo kūną. Viename įraše – melagingai priskirtame „Unicef“ (Jungtinių Tautų vaikų fondas) organizacijai, nukopijuotame ir platiname daugelio šalių piliečių skirtingose interneto platformose, tvirtinama, kad geriant karštą vandenį ir kaitinantis saulėje, bei vengiant ledų, nužudysime virusą.

 

Visgi kol kas žinoma tik tai, kad gripo virusas vasarą ilgai neišgyvena už kūno ribų, t. y. aplinkoje, tačiau dar neaišku, kaip šiluma tiksliai paveiks naująjį koronavirusą. Profesoriaus Bloomfieldo teigimu, bandymas kažkokiais metodais įkaitinti savo kūną greičiausiai nepadės labiau apsisaugoti nuo viruso. Beje, kai virusas jau yra kūne, jo užmušti nėra galimybių – kūnas turi pats kovoti su juo, o mes galime jam padėti, laikydamiesi protingų gydytojų rekomendacijų ir tinkamo režimo.

 

 Svarbu tai, kad patalynės ar rankšluosčių skalbimas 60 ° C temperatūroje yra gera idėja, nes tai gali sunaikinti audinyje esančius virusus. Visgi tokia aukšta temperatūra nėra geras pasirinkimas žmogaus kūnui, odai plauti. Karšta vonia arba karštų skysčių vartojimas nepakeis jūsų faktinės kūno temperatūros, kuri išlieka stabili, nebent jūs jau sergate, ir ji pakyla savaime, kad kovotų su virusu.

Komentarai (1)

Apsisaugosime 2020-03-22 13:31
Tik būkit geri-ignoruokim korono viruso metu norinčius praturtėti.Darom sąrašą: 1) Austėja Lansbergienė už pinigų reketavimą iš jaunų tėvų kai mažyliai karantine ir nelanko jos iš valstybės pinigais privatizuotų darželių; 2)

Ar žinote, kad...

Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų

Kitas faktas