Kuo naudingas kakavos sviestas?

Kuo naudingas kakavos sviestas?

Kakavos sviestas tinka ne tik saldumynams gaminti. Jame yra tokių svarbių komponentų kaip palmitino, linolinės, oleinės ir stearino rūgščių, todėl jo galima rasti daugelyje gydomųjų priemonių. O tonizuojamosios ir gijimą skatinančios savybės, kurių kakavos sviestui suteikia kofeinas, metilksantinas bei taninai, daro jį nepakeičiamą kosmetologijoje.
 
Ir grožiui, ir smegenims
 
Kakavos sviestas – tai blyškios gelsvos spalvos gryniausi valgomi augalinės kilmės riebalai, gaunami iš kakavos pupelių. Ir gaunami ne taip jau lengvai: pupelės fermentuojamos, skrudinamos, tada išlukštenamos. 54–58 proc. po to liekančių nuosėdų ir yra kakavos sviestas.

Šiame produkte labai daug mineralinių medžiagų – kalcio, kalio, magnio, cinko, mangano, vario bei geležies. Ir visi šie gyvybiškai svarbūs mikroelementai yra lengvai pasisavinamos formos, tad kakavos sviestas laikomas daug veiksmingesniu jų šaltiniu nei vaistinėse pardavinėjami papildai.

Maloni žinia: kakavos svieste yra ir triptofano – aminorūgšties, dalyvaujančios serotonino, dopamino, feniletilamino – trumpai tariant, visų vadinamųjų laimės hormonų sintezėje. Taigi tai ne tik maistas odai, bet ir smegenims.

Kakavos svieste gausu antioksidantų, sudorojančių platų spektrą laisvųjų radikalų, naikinančių mūsų odos ląsteles ir skatinančių ankstyvą senėjimą. Vienas stipriausių iš tų antioksidantų yra vitaminas E – tiesą sakant, tai pats galingiausias antioksidantas iš visų vitaminų.

Anot mokslininkų, kakavos sviestas yra vienas iš stabiliausių jiems žinomų riebalų, ir jame yra didelė koncentracija polifenolių – senėjimą stabdančių antioksidantų.

Bene labiausiai vertinama kakavos sviesto savybė, kad jis apsaugo nuo ryškaus randinio audinio susidarymo arba padeda užgydyti randus, strijas; suteikia odai sveiko elastingumo.

Mokslo įrodyta, kad kakavos svieste esančios medžiagos apsaugo nuo astmos paūmėjimo. O neseniai atlikti tyrimai atskleidė, kad masažuojant odą kakavos sviestu išsivaduojama nuo streso, stiprinama imuninė sistema ir net apsisaugoma nuo vėžio.
 
Geriau už kremus ar kaukes
 
Net profesionalai kakavos sviestą naudoja kaklo ir veido odos jauninamosioms procedūroms. Jis padės, jei turite bėdų dėl išsausėjusios odos – svieste esantis vitaminas A, jau minėtos stearino ir palmitino, taip pat laurino bei kitos rūgštys daro tikrus stebuklus. O kur dar vitaminai B1, B2, B3, C, E?

Bet dar kakavos sviestas pasižymi ir stipriomis antialerginėmis bei regeneracinėmis savybėmis.

Aišku, pirmiausia – ir jau labai seniai, – šis produktas garsėja kaip puikiausias drėkinamasis kremas sausai odai. Ir geriausio efekto pasiekiama juo tepantis prieš naktį.

Tiesiog ištirpdykite delne truputį kakavos sviesto ir įtrinkite juo odą. O perteklių sugerkite popierine servetėle.

Per šalčius nepatariama teptis įprastu kremu – jame būna vandens, kuris gali sukelti odos nušalimų. Specialistai tokiais atvejais vienareikšmiškai pataria rinktis kakavos sviestą. Jis padės išsaugoti sveiką odą net tuomet, jei termometrai lauke rodys 20 laipsnių žemiau nulio ir tokiame šaltyje teks praleisti visą dieną.

Tačiau ne ką mažiau kakavos sviestas praverčia ir vasarą. Tik šiltuoju metų laiku dažniau patariama juo trinti rankų ir pėdų odą – kaip apsaugą nuo dulkių, purvo, skilinėjimo.

Galima sviestu įtrinti odą ir prieš maudynes – tuomet ji išliks gaivi ir švelnutėlė.

Saugo kakavos sviestas odą net nuo chloruoto vandens poveikio, taip pat nuo kenksmingų saulės spindulių – įdegis būna lygus ir švelnus, o oda – neišsausėjusi ir sveika.

Jeigu jūsų rankos ir pėdos labai jau apleistos, oda palei nagus atšerpetojusi ir sausa, net skilinėja, ją rekomenduojama tepti „kremu“ iš lygiomis dalimis sumaišyto medaus ir pašildyto kakavos sviesto. Kaip jau minėta, geriausia prieš naktį.

Tirpyti kakavos sviestą geriausia garų vonelėje. Jeigu esate alergiški medui, jį lengvai galima pakeisti saulėgrąžų arba alyvuogių aliejumi.

Beje, plačiausiai kakavos sviestas naudojamas kovoje su po nėštumo atsiradusiomis strijomis. Tačiau tiks ir sausoms, vėjo nugairintoms lūpoms, suskilinėjusiems jų kampučiams gydyti. Padės sustiprinti blakstienas ir antakius (paprasčiausiai įtrinkite juos masažuojamaisiais judesiais), nes kakavos svieste gausu lecitino ir vitaminų E, A, D3. Šiai procedūrai galite naudoti ne gryną kakavos sviestą, o vienodomis proporcijomis sumaišytą su romu.

Oda aplink akis itin jautri ir gležna, jai reikia ypatingos priežiūros. Ir tam puikiai tinka kakavos sviesto kompresai.

Garų vonelėje pašildykite kakavos sviestą, tada jame suvilgykite keliskart sulenktos marlės skiautę, dėkite ją ant veido, o ant viršaus – dar ir frotinį rankšluostį. Po 10 minučių veidą nuprauskite vandeniu ir patrinkite ledo gabalėliu (geriau, jei tai bus sušaldytas petražolių nuoviras: 2 šaukštai smulkintų petražolių stiklinei verdančio vandens).

Kakavos sviesto kompresai pajaunins veidą. Jeigu pastebėjote paakiuose patinimus ir juodulius, iš tankaus audinio iškirpkite dvi atitinkamo dydžio atraižas, suvilgykite jas svieste, užsidėkite ant veido, o po pusvalandžio nuimkite, popierine servetėle sugerkite sviesto likučius ir patrinkite ledo kubeliu.

Sugrubusi pėdų oda vėl taps švelni, jeigu palepinsite jas sodos vonelėmis (3 litrams vandens – 2 šaukštai sodos), gerai nutrinsite pemza, sausai nušluostysite rankšluosčiu ir įtrinsite kakavos sviestu.

Itin šiurkščią pėdų, alkūnių ar kelių odą pirmiau patrinkite gabalėliu citrinos žievelės, o tik po to – kakavos sviestu.

Nors iškart pajusite pagerėjimą, nesitikėkite žaibiškų rezultatų. Kakavos sviestas į odą įsigeria per maždaug pusantros valandos. Jeigu procedūrą kartosite kiekvieną mielą dieną, po 2–3 savaičių kursą bus galima baigti.

Senstančiai, sausai, probleminei veido odai atgaivinti išbandykite tokį receptą: 2 šaukštus smulkintų petražolių užpilkite šaukšteliu tirpyto kakavos sviesto, šia mase lėtais masažuojamaisiais judesiais įtrinkite odą, o po pusvalandžio nuplaukite drungnu vandeniu.

Išsausėjusiai, raukšlėtai veido odai reikės sudėtingesnės kaukės. Sumaišykite vieno kiaušinio trynį su šaukšteliu skysto medaus, šaukšteliu pašildyto kakavos sviesto ir tokiu pat kiekiu morkų sulčių. Dar pridėkite pusę šaukštelio citrinų sulčių, gerai išmaišykite ir tepkite ant odos.

Palaikykite 15 minučių, o paskui nuvalykite šlapiu vatos tamponu ir nepamirškite veidą patrinti ledo gabalėliu.

Bet kokio tipo odai pravers maitinamoji kaukė iš vienodomis dalimis sumaišyto sutirštinto pieno, kakavos sviesto ir vaisių arba daržovių sulčių. Po 15 minučių nepamirškite visa tai nuplauti paprastu vandeniu.

Yra receptų su kakavos sviestu ne tik odai, bet ir plaukams.

Užpilkite stikline verdančio vandens 2 šaukštus rozmarinų, palikite valandai – nusistovėti. Tada nukoškite ir įpilkite 3 šaukštus garų vonelėje ištirpyto kakavos sviesto. Gerai išmaišykite. Įtrinkite šiuo serumu plaukus 1,5–2 valandos iki plovimo, apsukite polietileno plėvele ir dar rankšluosčiu. Paskui gerai išsitrinkite galvą šampūnu.

Darykitės tokią kaukę dukart per savaitę, ir plaukai taps tankūs, elastingi, stiprūs.
 
Atsitrauks net bjauriausios ligos
 

Kakavos sviestas taip pat sėkmingai, kaip ir kosmetikoje, naudojamas įvairioms ligoms gydyti.

Kai ateis epidemijų metas ir aplinkui vis daugiau žmonių sirgs gripu bei ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, nuo virusų apsisaugosite nosies šnerves iš vidaus patepę kakavos sviestu (jį visiškai saugu naudoti ir vaikams).

Jeigu susirgote bronchitu, delnuose ištirpdę truputį sviesto, pasimasažuokite krūtinę. Taip paskatinsite kraujo pritekėjimą į plaučius ir iškart geriau pasijusite.

Kakavos sviestą, beje, galima naudoti ir viso kūno masažui.

Sergant plaučių uždegimu, gripu, bronchitu, patariama gerti šiltą pieną su kakavos sviestu (pusė šaukštelio sviesto pusei stiklinės pieno). Jis padės atsikosėti ir nuramins kosulį.

Jei užkietėję viduriai, kas vakarą prieš miegą suvalgykite po šaukštelį kakavos sviesto – ir taip 21 dieną iš eilės. Padės šis produktas ir kamuojamiems hemorojaus, ir gimdos kaklelio erozijos.

Taip pat, jeigu norite apvalyti organizmą nuo blogojo cholesterolio pertekliaus, kasdien, likus ketvirčiui valandos iki pusryčių ir vakarienės, suvalgykite po pusę šaukštelio kakavos sviesto. Jis – veiksminga priemonė sergantiesiems ateroskleroze.

Paūmėjus tulžies pūslės uždegimui (kai nėra akmenligės), rytą tuščiu skrandžiu išgerkite šaukštą tirpinto kakavos sviesto ir pagulėkite porą valandų su šilta pūsle ant dešiniojo šono. Šią procedūrą kartokite kas savaitę.

Na, o jeigu susirgote angina, sumaišykite smulkintą bičių pikį su tirpytu kakavos sviestu (1:10) ir atvėsinkite nuolat maišydami. Valgykite šią košelę po pusę šaukšto tris kartus per dieną praėjus valandai po valgio.

Daugumos sergančiųjų varikoze bėda – išsausėję ir niežtintys odos plotai. Tokią bėdą įveikti taip pat padės kakavos sviestas. Tiks jis ir lengviems nudegimams, egzemai, dermatitui, grybeliui gydyti.

Krūtimi maitinančios mamos taip pat įvertins regeneracines šio produkto galias.

2006 metais JAV specialistų atliktas tyrimas parodė, kad vidutinio amžiaus ir pagyvenusios moterys, reguliariai suvalgančios nedidelį kiekį šokolado, 32 proc. mažiau rizikuoja susirgti širdies liga. Kodėl, mokslininkai dar nėra visiškai tikri. Bet gali būti, jog šį gerą darbą atlieka kakavos svieste esanti oleino rūgštis arba polifenoliai.

Na, o preliminariai ištyrus tuos pačius polifenolius, tapo aišku, kad jie aktyviai veikia mūsų imuninę sistemą tokiu būdu, jog ateityje galime tikėtis kakavos sviestą tapsiant vaistu nuo tokių ligų kaip psoriazė, fibromialgija ir lėtinio nuovargio sindromas.

Yra tik vienas draudimas vartoti kakavos sviestą – vakarais ir tik nemigos kamuojamiems arba lengvai įsiaudrinantiems žmonėms.

Komentarai (4)

[email protected] 2024-01-10 08:44
Kakavos sviestas
Teresė 2023-07-30 22:06
Labai susirgau ,kosėjau ,gėriau kakavos sviestą su arbata pasijutau geriau labai skani kava su tuo sviestu
Stasys Algirdas Mickūnas 2022-11-19 21:00
Labas vakaras.Man 80m.Š/m.10mėn.operavo kaktoje žaizdą.Liko randas.Nakčiai tepsiu kakavos sviestu.Pranešiu po 2mėnesių.
Povilas 2019-10-23 12:32
Paėmus kakavos pupelę ir ją išlukštenus, kakavos sviestas nepasidarys. Čia trūksta informacijos, kaip jis gaunamas

Ar žinote, kad...

Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.

Kitas faktas