Laringitas: kaip atpažinti ir įveikti?

Laringitas: kaip atpažinti ir įveikti?

Daugeliui iš mūsų bent kartą gyvenime tenka susidurti su laringitu. Kaip jį tpažinti ir kokių priemonių imtis, kas palengvintumėte ligonio kančias?

Laringitas yra viršutinių kvėpavimo takų liga. Gerklų gleivinės uždegimas, kuris gali būti lėtinis ir ūminis. Laringitą sukelia virusai, mikrobai, taip pat ir patogeniniai grybeliai, tačiau pasitaiko ir tokių atmainų, kurių atsiradimą įtakoja gerklų gleivinės sudirginimas alergenais (vaistiniais, maistiniais, kvėpavimo), dervos dalelėmis, skrandžio rūgštimis ir t.t. Laringito atvejų padaugėja atšalus orams – nuo rudens iki pavasario.

Laringito požymiai – užkimęs balsas ir „lojantis“ kosulys. Prasidėjus infekciniam uždegimui, kartu pasireiškia ir virusinės ar mikrobinės agresijos simptomai: pakilusi temperatūra, šaltkrėtis ir t.t. Esant neinfekciniam uždegimui, liga pasireiškia kvėpavimo sutrikimu ir „lojančiu“ kosuliu. Neinfekciniam laringitui būdingas pasikartojantis (recidyvuojantis) charakteris. Jeigu per keletą metų nepavyksta atrasti ir pašalinti dirgiklio, liga pereina į chroninę formą. Dažniausiai taip nutinka alerginio laringito atveju. Alergines reakcijas gali sukelti ŪRS (ūmus respiratorinis susirgimas), stresinės situacijos, patogeninė mikroflora (mikoplazma, stafilokokai ir t.t.), klimato pasikeitimas.

Laringitas – mažų vaikų liga. Labai dažnai serga kūdikiai ir vaikai iki trejų metų, tai lemia fiziologija – kuo mažesnis vaikas, tuo siauresni jo kvėpavimo takai ir atsiranda sparčiai besivystantis viršutinių kvėpavimo takų uždegimas. Laringito metu vaikus dažnai kankina dusulio priepuoliai, todėl pirmiausia reikėtų sukurti ramią atmosferą: vengti aktyvių judesių, žaidimų, rėkavimo ir net stiprių emocijų. Svarbu, kad patalpoje būtų drėgnas ir šiltas oras. Sergančiam vaikui sunku valgyti, todėl reikėtų maitintį jį dažnai, bet nedidelėmis porcijomis.  Maistas turi būti lengvas, šiltas, pusiau skystas (tinka trinta sriuba, omletas, košė, kisielius). Gydant laringitą padeda šilti gėrimai, pavyzdžiui pašildytas negazuotas mineralinis vanduo ar silpna arbata be cukraus.

Duokite ligoniukui pakvėpuoti vandens garų. Tai iš tiesų efektyvi laringito gydymo priemonė. Ko tik anksčiau neprigalvodavo išradingos mamos: nešdavo mažylį į garų pilną vonios kambarį, laikydavo virš garuojančio virdulio. Dabar yra patogesnių ir saugesnių būdų – tai inhaliatoriai, kurie yra išties veiksminga pagalba. Geriausiai duoti kvėpuoti vaikui vandens garų, nerekomenduotina į juos pilti eterinių aliejų ar kitų medžiagų. Pasitarus su gydytoju labai veiksminga yra adrenalino inhaliacija.

Jeigu temperatūra daugiau kaip 38,5 laipsnio, vaikui duokite ją mažinančių vaistų. Girdykite šiltais skysčiais. Karščiuojančio vaiko organizmas netenka elektrolitų, tad jį girdyti reikia ne tik šilta arbatėle, bet ir mineraliniu negazuotu vandeniu. Labai svarbu, kad kambarys būtų ne tik drėkinamas, bet ir gerai vėdinamas.

Būklei blogėjant. Jeigu balsas sparčiai kimsta, vaikas švokščia, sunkiai įkvepia oro, darosi neramus, kyla temperatūra, būtina gydytojo pagalba. Jei būklė sunki, kvieskite greitąją. Atvažiavę specialistai apžiūrės, suleis hormonų ar duos inhaliatoriumi pakvėpuoti adrenalino.  Atminkite, kad tėvų ramybė ir mokėjimas nuraminti vaiką padeda kovoti su laringitu. Matydamas nerimaujančius tėvus jaudinasi ir vaikas, kuris pradeda blaškytis, verkti, jo būklė sunkėja, balsas dar labiau kimsta.

Laringitas linkęs kartotis. Kai kurie vaikai laringitu serga ne kartą, o kelis kartus per metus. Kodėl? Greičiausiai jų imuninė sistema silpnesnė, imlesnė virusams, o organizmas jautriai reaguoja į oro temperatūrų permainas. Gali būti, kad šeimoje auga darželį ar mokyklą lankančių brolių ar sesučių, kurie į namus „parneša“ virusą. Todėl svarbu grūdinti vaiko organizmą ir stiprinti jo imuninę sistemą.
 

Komentarai (2)

María mociute 2022-05-05 13:11
Neturiu temperaturas bet zinau turiu loringita labai teisingai rasote bet ka daryti vyresnem kankina mane jau savaite sloga kosulis dusimas didelis aciu
María mociute 2022-05-05 13:11
Neturiu temperaturas bet zinau turiu loringita labai teisingai rasote bet ka daryti vyresnem kankina mane jau savaite sloga kosulis dusimas didelis aciu

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas