Lašiša kitaip: du neįprasti žuvies paruošimo būdai

Lašiša kitaip: du neįprasti žuvies paruošimo būdai

Lašiša yra viena populiariausių ir Lietuvoje perkamiausių žuvų. Joje gausu baltymų ir gerųjų riebalų, omega–3 rūgščių bei kitų žmogaus organizmui itin naudingų medžiagų. Ši žuvis gali būti valgoma ir termiškai neapdorota, sūdant pagal skandinavišką Gravlakso receptą ar marinuojant citrusinių vaisių sultyse Sevičės būdu.

 

„Vis daugiau žmonių į savo kasdienį mitybos racioną įtraukia šviežią žuvį, o populiariausias pasirinkimas yra lašiša. Mūsų parduotuvėse kasdien vidutiniškai yra nuperkama daugiau nei po 3 tonas šviežios lašišos“, – sako prekybos tinklo „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

 

Lašišos maistinė vertė yra itin aukšta ir skirtingi jos ruošimo būdai atskleidžia vis kitą šios žuvies skonį. Maisto ekspertė Brigita Baratinskaitė tikina, kad lašišos paruošimas nėra sudėtingas, todėl ją žmonės galima įvairiausiais būdais: rūko, kepa ant grotelių, troškina ar tiesiog sūdo.

 

„Lašiša yra riebi žuvis, todėl valgant ją termiškai neapdorojus yra žymiai daugiau gaunama būtinųjų omega–3 riebalų rūgščių, tačiau svarbu, kad žuvis būtų tinkamai paruošta. Mes visada siūlome šviežią kokybišką žuvį, o sūdymo ir lašišos marinavimo paslapčių galima pasisemti tiek iš Šiaurės Europos, tiek ir Pietų Amerikos šalių tradicinės virtuvės“, – pataria „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė B. Baratinskaitė.

 

Skandinaviškas Gravlakso receptas

 

Gravlaksas yra senovinis žuvies ruošimo būdas, kilęs iš Skandinavijos. Šiauriečiai žvejai dar viduramžiais sugalvojo unikalų metodą, kuris leido šviežią žuvį išlaikyti kaip įmanoma ilgiau. Lašiša būdavo pasūdoma, įdedama į duobę žemėje ir uždengiama beržo žieve. Drėgnoje ir šaltoje aplinkoje trūkstant deguonies, žuvis nesugesdavo. Išvertus pažodžiui, Gravlaksas reiškia „palaidota“ lašiša.

 

„Šiandien gaminant Gravlaksą užkasti lašišą žemėje nėra būtina, nes tam yra šaldytuvai, tačiau žuvies sūdymui naudojami tie patys ingredientai: druska, cukrus, juodieji pipirai ir krapai“, – pasakoja B. Baratinskaitė ir siūlo Gravlakso receptą išmėginti patiems namuose.

 

Reikės: 500 g lašišos filė, 2 v. š. druskos, 1 v. š. rudojo cukraus, 1 v. š. baltojo cukraus, žiupsnelio maltų pipirų, didelės saujos smulkintų krapų.

 

Indelyje sumaišykite druską ir baltąjį bei rudąjį cukrų, maltus pipirus. Lašišą dėkite į didesnį indą, ant viršaus užbarstykite druskos ir cukraus mišiniu, įtrinkite. Tolygiai lašišą apiberkite smulkintais krapais.

 

Lašišą uždenkite maistine plėvele ir prislėkite didesne lėkšte su svoriu, pavyzdžiui, buteliu vandens.

 

„Taip žuvį šaldytuve laikykite 2 paras, o prieš valgant nuo lašišos nuvalykite sūdymo mišinį ir supjaustykite plonomis riekelėmis, kurias pašlakstykite citrinos sultimis. Mėgaukitės dėdami ant sumuštinių duonos ar valgykite vieną“, – pataria „Maximos“ maisto gamybos ekspertė.

 

Peruietiška Sevičė

 

Sevičė („ceviche“) – tai žuvies marinavimas, pasitelkiant citrusinių vaisių sultis. Toks šviežios žuvies paruošimo būdas yra itin populiarus Pietų Amerikoje.

 

Šiuo patiekalu garsėja Peru regionas Sevičė, tačiau kai kas mano, kad jis gali būti kilęs ir iš Ekvadoro. Abiejose šalyse yra itin populiari šviežia žuvis ir kitos jūros gėrybės, kurios būtinos šiam patiekalui gaminti. Manoma, kad Sevičė atsirado maždaug prieš 2000 metų. Žuviai marinuoti buvo naudojamos fermentuotos bananų ir pasiflorų sultys, nes citrusiniai vaisiai Lotynų Amerikoje dar nebuvo paplitę. Dabartinė Sevičė versija, kai žuvis marinuojama laimo ar citrinos sultyse, atsirado po to, kai ispanų kolonistai į žemyną atvežė šių vaisių.

 

„Yra daugybė įvairių Sevičė gaminimo variantų, kurie priklauso nuo atskirų regionų, tačiau patiekalo pagrindą sudaro ypač šviežia žalia žuvis, laimo sultys ir kelios aitriosios paprikos. Į populiariausią Sevičė rūšį, kurią rasite visoje Peru, dedama svogūnų ir kalendrų. Žuvis marinuojama laimo sulčių ir druskos marinate. Citrusinių vaisių rūgštis reaguoja su druskos šarmu ir tarsi ją iškepa. Dėl to žuvis iš rausvos tampa balta“, – pasakoja B. Baratinskaitė. Ji priduria, kad šis patiekalas ne tik skanus ir egzotiškas, tačiau itin lengvai pagaminamas namuose, tad kviečia išbandyti tradicinio Sevičė receptą patiems.

 

Reikės: 250 g lašišos filė, 1 v. š. druskos, 1 žaliosios citrinos sulčių, 1 apelsino, pusės raudonojo svogūno, saujos smulkintų šviežios kalendros lapelių, žiupsnelis maltų pipirų.

 

Atskirame inde sudėkite kubeliais pjaustytą lašišą, suberkite druską ir gerai išmaišykite.

 

Didesniame dubenyje sumaišykite marinatą: citrinos sultis, kubeliais supjaustykite apelsiną, susmulkinkite svogūną ir šviežią kalendrą, pagardinkite pipirais. Įdėkite žuvį ir išmaišykite.

 

„Užmarinuotą žuvį dėkite į šaldytuvą ir laikykite bent 1 – 2 valandas, tačiau skoniai atsiskleis dar labiau, jeigu ją šaldytuve paliksite per naktį. Kai žuvis pasimarinuos, į mišinį galite įdėti smulkiai pjaustytų avokadų, pomidorų ar agurkų – taip patiekalui suteiksite dar daugiau tekstūros ir skonio. Valgyti galima su virtomis bulvėmis – taip Savičė mėgaujasi Peru gyventojai“, – sako B. Baratinskaitė.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas