Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai įspėja, kad nors kai kurios vaikystėje įskiepytos vakcinos (pvz., nuo tymų, raudonukės, parotito) garantuoja imunitetą visam gyvenimui, tačiau metams bėgant sudaryta imuninė apsauga silpsta. Todėl imuniteto atsparumo didinimui reikalingos jį sustiprinančios vakcinų dozės. Suaugusiesiems atsiranda ir naujų rizikos veiksnių (profesiniai įsipareigojimai, kelionės į užsienio šalis, seksualinis aktyvumas ir kt.), kurie sąlygoja papildomos apsaugos poreikį. Ne išimtis ir vyresnio amžiaus žmonės, kurių imuninė sistema nebegali aktyviai reaguoti į infekcinių ligų sukėlėjus – jie serga sunkiau, dažniau nustatomas didesnis mirtingumas ir komplikacijų rizika.
Tačiau nepaisant infekcinių ligų keliamos grėsmės sveikatai ir gyvybei, mūsų šalies gyventojai rekomenduojamomis ir valstybės lėšomis kompensuojamomis vakcinomis skiepytis neskuba.
Lietuvos nacionalinė imunoprofilaktikos programa numato suaugusiųjų skiepijimą nuo disterijos ir stabligės. Minėtų ligų toksoidų vakcina valstybės lėšomis rekomenduojama skiepyti visus suaugusius asmenis kas 5–10 metų, taip pat poekspozicinei stabligės profilaktikai bei susižeidus. Pasiutligės vakcina rekomenduojama bet kokio amžiaus asmenims, kuriems įkando įtartinas gyvūnas.
ULAC duomenimis, per pirmuosius keturis 2012 m. mėnesius užregistruoti 2 stabligės atvejai, vienas iš jų baigėsi mirtimi. Difterijos atvejų per nagrinėjamą laikotarpį užregistruota nebuvo. 2011 m. per tą patį laikotarpį registruotas 1 susirgimo atvejis. Nors susirgimų stablige ir difterija per pastaruosius metus nėra daug, tačiau šios ligos pasižymi sunkia klinikine eiga ir dideliu mirtingumu. 2012 m. nuo sausio iki gegužės mėnesio difterijos ir stabligės toksoidų vakcina pasiskiepijo 8969 vyresni nei 18 metų asmenys. Per pirmąjį ketvirtį medicinos pagalbos kreipėsi 1085 nukentėjusieji nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų. Pasiutligės imunoprofilaktika skirta daugiau nei pusei, t. y. 655 asmenims. 2011 m. per tą patį laikotarpį į medikus kreipėsi 1054 asmenys, imunoprofilaktika skirta 634 asmenims.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai