"Lietuvos gamtos fondas", bendradarbiaudamas su "Lietuvos zoologijos sodu", siekia išsaugoti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų balinių vėžlių populiaciją. Gamtosaugininkai vasaros pradžioje iš netinkamose vietose padėtų balinių vėžlių dėčių surinko pražūčiai pasmerktus kiaušinius ir perdavė juos "Lietuvos zoologijos sodui" dirbtinei inkubacijai. Tokiu būdu jau išsirito net 40 balinių vėžlių jauniklių.
Balinių vėžlių kiaušinius gamtosaugininkai surinko iš keturių skirtingų vietovių pietų Lietuvoje, iš ariamuose laukuose bei ant žvyrkelių ir pakelėse aptiktų dėčių. Iš viso surinkti ir zoologijos sodui perduoti 47 kiaušiniai.
"Vėžlių patelės, nerasdamos tinkamų vietų kiaušiniams dėti, neretai tam pasirenka nesaugias vietas. Kai kuriuos kiaušinius aptikome ant važiuojamosios kelio dalies. Tikimybė, kad vėžliukai iš jų išsiris ir išgyvens natūraliomis sąlygomis buvo itin maža," – sako "Lietuvos gamtos fondo" gamtosaugos specialistė Dalia Bastytė.
"Rezultatai išties džiugina, nes iš keturiasdešimt septynių kiaušinių, kuriuos mums perdavė fondo darbuotojai, išsirito net keturiasdešimt jauniklių, šeši kiaušiniai buvo neapvaisinti, o vienas embrionas žuvęs. Praėjus mėnesiui po išsiritimo visi vėžlių jaunikliai yra sveiki, aktyvūs. Jie kasdien šeriami pagal paruoštą racioną," – pasakoja "Lietuvos zoologijos sodo" vyresnioji herpetologė Alma Pikūnienė.
Jaunikliai zoologijos sode specialiai jiems įrengtuose aptvaruose su kūdromis bus auginami iki trejų metų amžiaus, tada po adaptacijos išleidžiami į gimtąsias vietas, taip atkuriant mažas ir išnykusias šių roplių populiacijas. Kaip sėkmingai inkubuoti balinių vėžlių kiaušinius ir auginti jauniklius patirties buvo semtasi iš panašius projektus vykdančių organizacijų Vokietijoje.
Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.
Kitas faktas
Komentarai (3)