Ypatingas skonis burnoje, atsirandantis be jokios akivaizdžios priežasties, gali reikšti ne vieną sveikatos problemą. Ar mokate jas atpažinti?
Saldumas
Po suvalgyto pyragaičio jaučiamas saldumas – malonus ir paprastai paaiškinamas pojūtis. Tačiau jeigu saldumą jaučiate netgi suvalgę kokios silkės, krienų ar šaltienos – verta rimtai susimąstyti. Šiuo atveju galimos tokios saldumo priežastys:
- Apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis (pavyzdžiui, pesticidais). Jeigu be saldaus prieskonio dar jaučiamas ir silpnumas, pablogėjusi savijauta ir žinoma, kad yra tikimybė, jog buvo kontaktuota su nuodingomis medžiagomis, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją.
- Angliavandenių apykaitos pokyčiai organizme, sutrikusi insulino gamyba. Jeigu trūksta insulino, cukrus kaupiasi kraujyje ir limfos skystyje, patenka į seiles ir jos tampa saldžios. Todėl jeigu jaučiate saldumą, pirmiausia, ką turėtumėte padaryti – kreiptis į endokrinologą ir išsitirti cukraus lygį kraujyje (taip gali pasireikšti cukrinis diabetas). Rūgščiai saldus skonis burnoje rytais kartu su dažnu rėmeniu neretai kamuoja tuos, kurie turi bėdų su kasa (dažniausiai – dėl pankreatito);
- Nervų pažeidimai (įskaitant infekcinius ir virusinius) – šiuo atveju būtinas bendrasis kraujo tyrimas.
- Stresas, depresija. Kai gyvenimas atrodo „nesaldus“, organizmas ima intensyviai gaminti streso hormonus, kurie padidina gliukozės lygį kraujyje. Šiuo atveju saldus skonis jaučiamas beveik iš karto po kokio nors psichoemocinio sukrėtimo.
- Kvėpavimo takų infekcijos, kai kurios stomatologinės ligos, sukeltos bakterijų, vadinamų Pseudomonas aeruginosa (šios bakterijos išskiria saldžias medžiagas).
- Rūkymas (tiksliau, neseniai mestas žalingas įprotis).
Rūgštumas
Rūgštumą burnoje neretai jaučia nėščiosios (įsitempusi gimda spaudžia diafragmą, dėl ko padidėja spaudimas viduje ir skrandžio sultys patenka į stemplę), taip pat tie, kurie prieš miegą mėgsta sočiai pavalgyti (jie rūgštų skonį jaučia nubudę ryte). Tačiau jeigu minėtosios dvi priežastys niekuo dėtos, šis simptomas gali reikšti:
- Virškinamojo trakto ligas (pavyzdžiui, gastritą arba gastroezofaginius refliuksus, skrandžio opą). Jeigu be rūgštumo burnoje jaučiamas ir skausmas viršutinėje pilvo dalyje, po valgio pykina, degina rėmuo, atsirūgstama skrandžio sultimis, vargina dažnas viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, silpnumas – verta apsilankyti pas gastroenterologą. Taip pat labai rekomenduotina gastroskopija.
- Burnos ertmės problemas (dantų ėduonį, gingvitą, parodontitą). Šiuo atveju be rūgštaus skonio jaučiamas ir dantų skausmas, galimas dantenų kraujavimas. Būtina apsilankyti pas stomatologą.
Kartumas
Nuolat kartumą burnoje jaučia tie, kurie valgo per daug riebaus ir kepto maisto, arba piktnaudžiauja alkoholiu, taip pat tie, kurie ilgą laiką vartoja antibiotikus ir vaistus nuo alergijos. Jeigu gi nė viena iš šių priežasčių jums netinka, reikėtų apsilankyti pas gastroenterologą, išsitirti echoskopu pilvo ertmės organus (kepenis ir tulžies pūslę).
Galimos kartumo burnoje priežastys:
- Kepenų, tulžies pūslės ir tulžies latakų patologijos (karti tulžis patenka į stemplę ir burnos ertmę);
- Lėtinis cholecistitas (tulžies pūslės uždegimas) ir tulžies pūslės akmenligė. Be kartumo burnoje, galimas skausmas po dešiniuoju šonkauliu, pykinimas ir vėmimas.
Sūrumas
Dažniausiai seilės tampa sūrios tuomet, jeigu prastai rūpinamės burnos ertmės higiena arba tiesiog jaučiame troškulį, kuris, beje, toli gražu ne visada suvokiamas sąmoningai. Toks „užslėptas“ skysčių trūkumas būdingas vartojant kai kuriuos vaistus, taip pat kavą, arbatą, kolą, rūkant. Jeigu sūrumą burnoje dažnai jaučiate ir jūs, pamėginkite dažniau valytis dantis ir gerti daugiau skysčių (ne mažiau kaip po 8 stiklines gryno vandens per dieną). Na, o jeigu tai nepadeda, ieškokite kitų priežasčių.
Kitos sūrumo burnoje priežastys:
- Infekcinės ir grybelinės nosiaryklės ligos – pavyzdžiui, sinusitas: besikaupiančios gleivės gali patekti į burnos ertmę, todėl jausite sūroką prieskonį. Jeigu sloga nepraeina ilgą laiką, negalite prakvėpuoti – kreipkitės į LOR.
- Seilių liaukų ligos, kurias sukelia į seilių liaukas patekę streptokokai, stafilokokai, pneumokokai. Būtina apsilankyti pas stomatologą.
Būkite sveiki!
Komentarai (12)