Melanoma – viena klastingiausių odos vėžio formų, kuri šiandien diagnozuojama vis jaunesniame amžiuje. Laiku nepastebėjus ar atsainiai pasižiūrėjus į šios ligos simptomus, ji gali išplisti ir paveikti kitus organus, o tai reikštų labai sudėtingą ir, deja, ne visada sėkmingą gydymo procesą. Vilnietė Aleksandra su klastinga liga kovoja kelerius metus. Moteris pasakoja, kad viskas prasidėjo nuo nedidelio apgamo, o baigėsis imunoterapija ir ligos išplitimu į plaučius.
Medikai prognozuoja, jog per ateinantį dešimtmetį melanoma sergančių žmonių skaičius padvigubės. Vienas pagrindinių rizikos faktorių susirgti melanoma – nesaugus mėgavimasis saulėje. Deja, BENU vaistinės tyrimas parodė, jog net 7 iš 10 moterų netinkamai saugo odą nuo saulės.
„Lietuviai saulės mato itin mažai, todėl vos prasidėjus šiltajam sezonui visi skuba į terasas, balkonus ir prie ežerų. Kaip mat puola „rinkti“ visus saulės spindulius. Tačiau dauguma lietuvių yra šviesiaodžiai, jie priklauso pirmam arba antram odos fototipui, kuris dažnai nudega. Pakanka vos pora kartų stipriai nudegti ir tikimybė susirgti melanoma labai išauga“, – įspėja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
Vilnietė Aleksandra su melanoma kovoja jau kelerius metus. Moteris pasakoja nė neįtarusi, kad nepatogumų pradėjęs kelti apgamas – klastingos ir agresyvios vėžio formos pradžia.
„Visą gyvenimą kaip ir daugelis lietuvių buvau šviesiaodė, todėl saulė man visada buvo labai pavojinga. Užtekdavo trumpai pabūti joje ir iškart nudegdavau raudonai. Visada turėjau nemažai apgamų, o vieną dieną vienas iš jų pradėjo kelti nepatogumų, todėl, nieko neįtardama, kreipiausi į medikus“, – pasakoja „Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos“ (POLA) narė ir BENU vaistinės Sveikos odos instituto iniciatyvos „Projektas: sveika Saulė“ herojė Aleksandra.
Viskas prasidėjo nuo nedidelio apgamėlio
Melonoma gali išaugti iš pakitusio apgamo arba atsirasti bet kurioje lygioje ir sveikoje odos vietoje. Dermatovenerologė teigia, jog dažniausiai visgi ji išsivysto iš jau esamo apgamo. Įtarti odos vėžį galima, jei apgamas pradėjo keisti spalvą, padidėjo, pakito jo kontūras, jis pradėjo kraujuoti. Taip pat kreiptis į medikus reikėtų, jeigu pastebėjote ant odos juodą taškelį ar kūno spalvos iškilusį darinį – tai taip pat gali būti melanomos pradžia.
„Lietuviai, kurie iš prigimties turi nemažai apgamų, yra padidintoje rizikos zonoje. Nes patys apgamai, jei stebimi ir gerai prižiūrimi, didelės bėdos neturėtų sukelti. Tačiau, nesaikingai mėgaujantis saulės spinduliais arba vaikystėje bent kelis kartus smarkiai nudegus saulėje, pasekmės gali pasijausti net ir po dešimties metų, nes saulės daroma žala yra kaupiamoji“, – sako Inovatyvios dermatologijos centro vadovė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
POLA narė Aleksandra teigia, jog pati dabar saulės vengia ir joje niekada nebūna, tačiau pamena atvejų, kai besidegindama paplūdimyje visgi pamiršdavo, jog saulėje yra jau per ilgai.
„Man viskas prasidėjo labai standartiškai. Pati turiu nemažai apgamų, tačiau vienas išsiskyrė iš visų. Jį man pradėjo niežėti, jaustis nemalonus dirginimas. Pradžioje labai nekreipiau į tai dėmesio, tačiau jis buvo tokioje vietoje, kuri nuolat lietėsi su drabužiais, todėl ilgai ignoruoti jo nepavyko. Veidrodyje pasižiūrėjusi į jį atidžiau pamačiau, kad apgamas atrodo išties negražiai. Laikui bėgant jis pradėjo keisti formą, paaugo, o vėliau pradėjo kraujuoti, lyg luptis“, - apie pirmuosius simptomus pasakoja Aleksandra, tuo metu net neįtarusi, kad gali sirgti.
Galiausiai moteris nusprendė kreiptis į medikus, o, pašalinus apgamą ir padarius išsamius tyrimus, gydytojai Aleksandrai nustatė melanomą – vieną agresyviausių odos vėžio formų.
Paskyrė imunoterapiją ir tikėjosi geriausio
Gydytojai pasakė, jog tai kol kas nėra rimta forma ir pati moteris jautėsi neblogai, tačiau papildomai apsaugai, kad melanoma neplistų ir ją būtų galima lengviau sukontroliuoti, Aleksandrai buvo paskirta imunoterapija. Imunoterapijos metu paciento imuninė sistema yra skatinama kovoti su piktybinėmis ląstelėmis. Jos pagalba yra suaktyvinama imuninė sistema. Ji, kitaip nei chemoterapija, nepažeidžia sveikųjų žmogaus ląstelių, todėl yra kur kas modernesnė ir sveikesnė žmogaus organizmui.
„Kurį laiką man taikė imunoterapiją, tačiau po metų ji buvo nutraukta, nes pritrūko vaistų. Man pasakė, kadangi aš jaučiuosi gerai, metų laiko turėtų užtekti. Ir beveik metus laiko iš tiesų man viskas buvo gerai, jaučiausi puikiai ir jokių komplikacijų nebuvo“, - pasakoja moteris.
Viską aukštyn kojomis apvertė peršalimas
Atrodė, jog viskas jau pamiršta ir baisi diagnozė dingo visiems laikams, tačiau staiga Aleksandra sunkiai peršalo, jos imuninė sistema smarkiai susilpnėjo. Nusprendusi apsilankyti pas medikus dėl nesibaigiančio peršalimo, ji sužinojo sukrečiančią naujieną – vėžys išplito.
„Po metų imunoterapijos aš kas tris mėnesius važinėdavau tikrintis, tai buvo privaloma. Man darydavo echoskopiją, tikrindavo kraują, tačiau jokių pakitimų mano organizme nerado. Atrodė, kad viskas jau pamiršta. Tačiau, netikėtai peršalus, mano imunitetas kaip reikiant sušlubavo. O nuvažiavus pas gydytoją ir pasidarius plaučių nuotrauką paaiškėjo, jog metastazę (vėžio ląsteles) mato ir plaučiuose. Organizmas nusilpo ir viskas vėl atsinaujino“, - pasakoja BENU vaistinės projekto, ugdančio saugaus mėgavimosi saule įpročius, herojė.
Dabar Aleksandrai vėl taikoma imunoterapija, jos būklė nuolat stebima. Moteris sako, jog jai labai padeda POLA organizacija, kurios narė ji yra. Ten ji susipažįsta su žmonėmis, kurie atsidūrę panašioje padėtyje, taip pat organizacija padeda ieškoti kompensacijos vaistams, kadangi gydymui reikalingi vaistai nėra kompensuojami.
Pagrindinis patarimas – saugoti odą nuo saulės
Melanoma – labai klastinga ir sunkiai pastebima vėžio forma, jei nėra stebimi apgamai. Todėl net jei ir neturite daug apgamų ir nematote jokių pakitimų, prevenciškai kiekvienas turi stebėti savo sveikatą, reguliariai pasitikrinti apgamus ir saugoti save nuo dirgiklių, kurie gali paskatinti šios ligos progresavimą, pirmiausiai – saulės.
„Saulės vonios, soliariumai, nepakankamas žinių kiekis apie apsaugą nuo saulės, pervargimas ir stresas – visi šie faktoriai turi didelę įtaką mūsų odos sveikatai, todėl labai svarbu nuolat stebėti save, savo kūną, odą ir jos būklę. Seniau melanoma paūmėdavo žmonėms nuo 50 metų, tačiau šiandien ši tendencija keičiasi. Vis dažniau ją nustatome ir jauniems – 30-35 metų žmonėms. Dažniausiai paaiškėja, kad jie visi mėgdavo degintis saulėje. O pastebėti, kad tu sergi odos vėžiu, ne visada yra paprasta: jo neskauda, jis gali nesukelti problemų, todėl žmonės ir tikrinasi taip retai. Būna žmonių, kurie ateina tikrintis ir pasirodo, kad penkerius metus jie gyveno su vėžiu. Gera žinia ta, kad, laiku diagnozavus, beveik visi melanomos atvejai išgydomi“, – sako prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.
BENU vaistinės tyrimas atskleidė, kad didžioji dauguma moterų nuo saulės odą saugo netinkamai – visai nenaudoja ar naudoja per retai apsaugos nuo saulės priemones. Sveikos odos instituto ekspertai rekomenduoja būnant saulėje visada naudoti kremą ar kitą nuo saulės saugančią priemonę – veidui su SPF50, kūnui su ne mažesniu SPF kaip 30. Ypač šviesiaodėms ir kūnui reikėtų rinktis priemones su SPF50. Saulėje venkite būti nuo 11 iki 16 val., kai ji pati intensyviausia. O būdami paplūdimyje kremu nuo saulės tepkitės kas 2 val. Ir nepagailėkite priemonės – plonas sluoksnis tinkamai neapsaugos!
POLA narė Aleksandra taip pat visus skatina visų pirma saugoti save ir savo sveikatą. Visa kita tampa nesvarbu, kai sveikata sušlubuoja.
„Kai sužinai, kad sergi tokia liga, jausmas nėra pats geriausias. Kiekvieną dieną nežinai, ko laukti toliau. Štai man vakar darė smegenų nuotrauką, turėčiau neužilgo sužinoti ar vėžio ląstelės neišplito ir ten. Sunku kalbėtis su artimaisiais apie tai, apie ligą žino tik mano vyras, sūnui ir draugams nepasakoju. Todėl visiems, kas galbūt abejoja ar numoja į tai ranka, palinkėčiau tiesiog skirti daugiau laiko sau. Reguliariai tikrintis sveikatą, lankytis pas medikus, saugoti save nuo saulės, nepersidirbti. Visa tai atrodo taip paprasta, bet mažai kas iš tiesų atkreipia į tai dėmesį“, – sako moteris.
Širdies ir kraujagyslių ligos – sveikatos sutrikimas, kasmet nusinešantis daugiausia žmonių gyvybių.
Kitas faktas
Komentarai