Užtenka išgirsti žodį „mėšlungis“ ir daugelis iš mūsų jau žino, koks tai nemalonumas, rodantis, kad kojų raumenims „kažkas negerai“.
Mėšlungis – tam tikros raumenų grupės spazmas arba stipriai padidėjęs jų jautrumas, t. y. sumažėjęs dirgiklio slenkstis, į kurį reaguoja raumuo. Kalbant paprasčiau, atliekant psichologiškai ir fiziologiškai nepriimtiną judesį, raumenį gali sutraukti mėšlungis. Dažniausiai jis apima blauzdų bei kojų pirštų raumenis, nes ši kūno dalis laiko didžiausią krūvį – visą mūsų kūną.
Pagrindinės mėšlungio priežastys:
Pasyvus gyvenimo būdas. Jeigu visą dieną sėdite prie kompiuterio arba televizoriaus, labai tikėtina, kad jums teks už tai užmokėti. Kenkia ir sėdėjimas susikėlus koją ant kojos – šis įprotis labai žalingas, nes sutrikdo kojų kraujotaką.
Mikroelementų ir vitaminų trūkumas. Jeigu jūsų organizmui trūksta natrio, magnio, kalcio, kalio, vitaminų D, E, B2, B6, tikėtina, kad dėl šios priežasties jus gali kamuoti ir mėšlungis.
Kraujotakos sutrikimai apatinėse galūnėse. Šis punktas yra glaudžiai susijęs su pirmuoju, nes kraujotaka labai priklauso nuo to, kiek mes judame.
Venų išsiplėtimas. Jeigu matote, kad mėšlungis sutraukia vis dažniau, skausmas trunka ilgiau, kojos tinsta ir atrodo sunkios, visa tai gali reikšti varikozinį venų išsiplėtimą. Stiprinkite kraujagyslių sieneles, gerinkite audinių apytakos procesus, kraujotaką venose ir kapiliaruose. Pasikonsultuokite su savo gydytoju – jis patars, kokių konkrečių priemonių reikėtų imtis jūsų atveju.
Besaikis kofeino ir nikotino vartojimas. Mokslininkai padarė išvadą, kad viena iš mėšlungio priežasčių gali būti kofeino ir nikotino perteklius organizme, todėl rekomenduojama mažiau rūkyti ir vengti kavos. Jeigu negalite be jos apsieiti, apsiribokite viena ar dviem nestipriom porcijom per dieną. Jeigu mėšlungis kartojasi dažnai, vertėtų apriboti ir suvartojamo cukraus kiekį.
Neadekvatus fizinis krūvis. Žinoma, fizinė veikla yra gerai, tačiau jeigu niekada nesportavote ir staiga nusprendėte sumušti kokį nors rekordą, mėšlungio greičiausiai neišvengsite. Geriau atsižvelkite į savo galimybių ribas ir per daug iš savęs nereikalaukite, racionaliai pasirinkite fizinį krūvį.
Įvairios nervų sistemos ligos. Pavyzdžiui, epilepsija, meningitas, smegenų abscesas, encefalitas, galvos smegenų ir kaukolės trauma, smegenų patinimas, infekcijos ir panašiai.
Kaip sau padėti, jeigu sutraukė mėšlungis?
Staiga atsistokite ant sutrauktos kojos. Dėl visa ko į ką nors įsikibkite. Tai skausminga, tačiau efektyvu, kadangi užklupus kojų mėšlungiui rekomenduojama pasistengti „ištempti“ sutrauktą raumeni, o šis pratimas būtent tai ir padės padaryti.
Darykitės masažą. Tam galima naudoti dvejopą efektą – šaldomąjį ir šildomąjį – turintį tepalą, pavyzdžiui, Perskindol Active Gel, kuris tepamas skausmingose vietose mažina skausmą, gerina kraujo apytaką, šiek tiek palaukus ima šildyti bei skatina gijimą.
Profilaktika
Siekiant sumažinti mėšlungio riziką patariama atlikti kraujotaką gerinančius pratimus, pavyzdžiui, pasisūpuoti nuo pirštų galų ant kulnų ir atvirkščiai, kilnoti paeiliui kojų pirštus.
Po tokių pratimų taip pat naudinga pamirkyti kojas kontrastingoje vonelėje. Tik atminkite, kad temperatūrų skirtumas neturi būti itin didelis. Varikozinio venų išsiplėtimo atveju karšto vandens naudoti negalima. Ir, žinoma, labai svarbi avalynė. Ji turi būti patogi, parinkta pagal koją, o ne „iš akies“.
Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti
Kitas faktas
Komentarai