Miego apnėja

Miego apnėja

Miego apnėja – viena iš galimų nubudimo priežasčių, pasireiškianti kaip kvėpavimo sustojimas miego metu. Medicinoje skiriamos dvi jos formos: obstrukcinė ir centrinės kilmės. Ką apie jas reikėtų žinoti?

Obstrukcinė miego apnėja atsiranda kaip viršutinių kvėpavimo takų susiaurėjimo pasekmė. Miego metu žmogaus raumenys atsipalaiduoja (ne išimtis ryklė ir gomurys), tad užkritęs liežuvis trukdo įkvėpti – diafragmai smegenys ir toliau siunčia impulsus, o nuo kvėpavimo takuose susidariusio neigiam slėgio šie subliūkšta ir užsikemša.

Centrinė miego apnėja pasireiškia tada, kai sutrinka kvėpavimo impulsų siuntimas iš už tai atsakingų galvos smegenų centro. Ji retesnė nei pirmoji, ir yra neurologinės kilmės.

Kvėpavimas sustoja maždaug dešimčiai sekundžių po 5–10 kartų per valandą, todėl organizmui ima stigti deguonies. Suveikus apsauginiam jo mechanizmui, žmogus pabunda.

Apie tai, kad nustoja kvėpuoti, jis gali ir nežinoti, tačiau atsikėlęs ryte jaustis neišsimiegojęs, pavargęs. Tai kliudo gyventi jam visavertį gyvenimą ir gali sukelti daug problemų: miego trūkumas padidina nelaimingų atsitikimų darbe, namuose ir kelyje riziką, o deguonies badas neigiamai veikia gyvybiškai svarbius organus, padidina hipertonijos riziką. Jeigu pacientui įtariama ši liga, jam išduodamas specialus nešiojamas prietaisas, fiksuojantis knarkimą, širdies ritmą, saturaciją, kvėpavimo dažnį, kūno padėtį ir kvėpavimo sustojimo epizodus. Įtarimui pasiteisinus, pacientas siunčiamas į miego laboratoriją detaliam tyrimui – polisomnografijai. Jos metu įrašytas miegas leidžia daryti išvadas apie jo kokybę.

Turintiems šį miego sutrikimą patariama laikytis miego higienos, sekti svorį, vengti alkoholinių gėrimų ir tabako, atsisakyti medikamentų, kurie naktį galėtų veikti kvėpavimą (raminamųjų, migdomųjų), vakare negerti kavos, arbatos ir kitų tonizuojamųjų gėrimų.

2 psl. »

Komentarai (3)

Mindaugas 2013-09-22 21:03
Egzistuoja ir chirurginis miego apnėjos gydymas. Jei kam aktualu, čia rasite daugiau info: http://www.drdainiusrazukevicius.com/miego-apneja
Žinoma, 2012-08-28 20:02
sutinku su Klaidinimu.

Daugiau informacijos apie ligą, visų Lietuvoje veikiančių migo laboratorijų kontaktus rasite čia
http://www.sorimpeksas.com/lt/pacientams/id/2992
Klaidinimas 2012-03-20 16:50
Na kam rasyti ir klaidinti. kaip suprasti isduodamas prietaisas, nustatantis ar yra miego apneja? Kas ji isduoda? gydytojas :D? O kas tada ivertina? Firma kuri "pagavo" ir isnuomavo pacientui toki prietaisa?
Miego apneja gali istirti tik miego laboratorija, turinti tam skirta iranga ir tik stebint medicinos personalui visa nakti. O itarti galima pagal anatomija ir simptomus, budingus OMA.
Tie kas nuomoja pacientams tokius nesiojamus aparatus, tik vilioja pinigus ir daugiau nieko.

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas