Mitai – įdomus dalykas. Mes patys nepajuntame, kaip pradedame tikėti tuo, kuo tiki dauguma, neįsigilinę, ar tam yra pagrindo.
Kaip susijusi kava ir galvos skausmas? Yra duomenų, kad kava mažina galvos skausmą, tačiau iš tiesų reikėtų kalbėti apie kofeiną (jo dažnai galima rasti vaistų, skirtų kraujagyslių spazmams mažinti, sudėtyje). Taip pat žinoma, kad kava tonizuoja, suteikia žvalumo, bet... Dažniausiai pamirštama pridurti, kad poveikis trumpalaikis: po 1–3 valandų nuovargis grįžta, apima mieguistumas, sumažėja darbingumas. Kai kurie tyrimai rodo, kad kofeinas sukelia priklausomybę – bandomieji be jo tapdavo mieguisti, dirglūs, juos apimdavo depresija ir pasireikšdavo kiti abstinencijos sindromui būdingi požymiai.
Ar šaltis yra peršalimo priežastis? Žmonės paprastai nedvejodami nurodo daugybę galimų peršalimo priežasčių: miegą prie atviro lango, kondicionierių, šlapius rūbus... Tačiau visi šie veiksniai tik susilpnina organizmo apsaugines jėgas, todėl sudaromos palankios sąlygos vystytis virusinėms infekcijoms. Būtent virusai ir yra peršalimo ligų priežastis – didesnė tikimybė, kad jūs susirgsite užsikrėtę nuo sergančio žmogaus, nei pastovėję po šaltu lietumi. Taip pat reikia žinoti, kad antibiotikai šiuo atveju yra visiškai neveiksmingi – jie pajėgūs susidoroti tik su bakterinėmis infekcijomis.
Ar liežuvis – pats stipriausias kūno raumuo? Iš tiesų išskirti kurį nors vieną raumenį ir pavadinti stipriausiu gana sudėtinga – viskas labai sąlygiška. Pavyzdžiui, tą patį liežuvį sudaro ne vienas, o net keturi raumenys, širdis – greičiausiai pats išvermingiausias, o ne stipriausias raumuo. Taip pat būtina pabrėžti, kad tie patys skirtingų žmonių raumenys yra nevienodai stiprūs (daug kas priklauso nuo treniruočių ir pan.).
Ar morkos gerina regėjimą? Šiai daržovei priskiriamos pačios įvairiausios „stebuklingos“ savybės – imperatorius Kaligula laikė jas pačiu stipriausiu afrodiziaku ir vaišindavo visus savo svečius, o štai mūsų dienomis gajus mitas, kad morkos gerina regėjimą. Kaip jis atsirado?
Antrojo Pasaulinio karo metais britai pradėjo naudoti naujus radarus, skirtus aptikti vokiečių lėktuvus, todėl naktiniai apšaudymai buvo daug sėkmingesni. Norint nuslėpti tikrąją sėkmės priežastį, buvo paskleistas gandas, kad britų kariai kerta morkas, ir būtent todėl jų regėjimas toks geras.
Iš tiesų morkose yra daug beta-karotino, kuris mūsų organizme virsta vitaminu A. Truputis beta-karotino teigiamai veikia regėjimą, tačiau vitamino A perteklius gali tapti aklumo, svorio kritimo, galvos skausmo, plaukų slinkimo ir kitų nemalonių negalavimų priežastimi.
Išskleistų plaučių paviršiaus plotas sudarytų 80 kvadratinių metrų. Tai maždaug pusė krepšinio aikštelės ploto
Kitas faktas
Komentarai