Moteris pasidalijo sėkmės istorija: ankstyvojo krūties vėžio diagnozė yra laimingas bilietas

Moteris pasidalijo sėkmės istorija: ankstyvojo krūties vėžio diagnozė yra laimingas bilietas

„Iš visų blogybių, kurios gali nutikti – ankstyvojo krūties vėžio diagnozė yra laimingas bilietas. Antros stadijos navikas, be metastazių. Kiekvienoje blogybėje reikia matyti kas geriausia. Tai tokia vyšnia ant torto – man laiku viską pamatė. Būčiau savo mieste vaikščiojusi tirtis dar metus ar daugiau, ir tas sukietėjimas, kurį jaučiau 20 metų, būtų užaugęs kažin kiek“, – pasakoja savo istoriją p. Laimutė (52 m.).

 

„2019 m. pirmą kartą krūtis pasitikrinau profilaktiškai. Rado daug cistų ir kalcinatų. Buvo paskirtas dar ir echoskopinis tyrimas. Gydytojas echoskopuotojas patvirtino, jog mato daug cistų, aprašė tik pačias didžiausias ir tą guzą, kurį čiuopiau 20 metų – sutraiškytą pieno liauką. Kai pagimdžiau ir maitinau krūtimi, išsivystė mastopatija. Mano vaikas neėmė krūties, reikėjo nutraukinėti pieną, o krūtis buvo labai kieta ir susidarė kalcinatas. Šiais metais atėjo laikas profilaktištai pasitikrinti ir atlikti mamografiją. Pasidariau tyrimą, gydytoja pasakė, jog turi nemalonią žinią. Jau dabar matosi, kad yra piktas navikas, teks važiuoti tiesiai į Vilnių ir jokių papildomų echoskopijų pas mus, pasakė gydytoja.

 

Pasinaudojome žaliuoju koridoriumi, padėjo man užsiregistruoti. Tiesiog žaibiškai atsiradau Nacionaliniame vėžio institute. Trečiadienį sužinojau šią žinią, ketvirtadienį, prisiregistravus žaliuoju koridoriumi,  sulaukiau skambučio iš Kontaktų centro ir penktadienį jau mane konsultavo onkologai. „Užsivedė“ ištyrimas – echoskopija, biopsija, atsakymas ir paskirta diena operacijai.

 

Dabar esu po operacijos, žinoma, laukia ir tolimesnis gydymas. Laukiame atsakymo, koks tas mano navikas – nuo patologinio ištyrimo atsakymo priklausys ir tolimesnis gydymo planas“, – sako p. Laimutė.  

 

Iniciatyva „Rožinė dovana moterims“ – pa(si)dovanokime sveikatą

 

„Minėdami kovos su krūties vėžiu mėnesį, spalio 11, 18 ir 25 d. Nacionalinis vėžio institutas kartu su Tarptautine moterų asociacija Vilniuje, Nacionaline krūties ligų asociacija  ir Vilniaus kolegija organizuojame krūties vėžio prevencinius ir ankstyvosios diagnostikos patikrinimus moterims nuo 50 iki 69 m. iš Širvintų, Kupiškio, Šalčininkų. Raginame moteris pasidovanoti sveikatą sau ir paraginti profilaktiškai pasitikrinti visas kitas moteris.

 

Su siuntimais atvyksiančioms moterims pagal programą atliksime mamografiją. Tačiau neatsisakome ištirti ir moterų, kurioms Lietuvoje programa dar nepriklauso, bet pagal šių metų Europos Komisijos rekomendacijas nuo 45 m. metų moterims galimas ir profilaktinis mamografinis ištyrimas. Džiaugiuosi, kad Nacionalinė krūties ligų asociacija  pažadėjo finansuoti ir genetinį ištyrimą, jei moterims rasime svarbių pokyčių“, – sako Nacionalinio vėžio instituto Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriaus vedėja dr. Jurgita Ušinskienė.

 

Nacionalinio vėžio instituto Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyrius 2020 m. pristatė NVI Krūtų diagnostikos centrą, kuriame dirbama vieno vizito principu, tai yra, jei moteriai įtariamas vėžys, jai tą pačią dieną atliekami ir radiologiniai tyrimai, ir biopsija. Galimas išsamus krūtų ištyrimo paketas: mamografija su tomosinteze, mamografija su kontrastine medžiaga, ultragarsiniai tyrimai, magnetinio rezonanso tomografija, kompiuterinė tomografija,  krūties audinio biopsija ar naviko žymėjimas mamografijos ar ultragarso metodu. Diagnostinių radiologinių tyrimo būdų suliejimo technologijos leidžia ne tik anksti pamatyti vėžį, bet ir atlikti gydomąsias intervencinės radiologijos procedūras. Diagnostinės ir intervencinės radiologijos skyriuje kasmet atliekama  maždaug 110 tūkst. diagnostinių tyrimų, daugiau kaip 4 tūkst. intervencinių procedūrų.

 

Šio centro gydytojai turi ilgametę darbo patirtį diagnozuojant ir gydant krūties vėžį. Krūtų diagnostikos centre dirbama su moderniausia radiologine įranga: mamografija, ultragarsu, magnetinio rezonanso tomografu, atliekami naviko žymėjimai ir biopsijos.

 

Laukiamos moterys iš regionų papildomiems tyrimams po programos bei sudėtingais atvejais, kai reikalinga kito gydytojo nuomonė.

 

Ankstyva diagnostika lemia geresnius gydymo rezultatus

 

Krūties vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekama mamografija. Pasak Nacionalinio vėžio instituto Prevencinių programų koordinatorės, gydytojos radiologės dr. Rūtos Briedienės, šis tyrimas yra krūties ištyrimo rentgenu būdas, leidžiantis aptikti net kelių milimetrų darinį krūtyje. Tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas.

 

„Jei moteris sveika, tyrimas kartojamas kas dveji metai, o jei aptinkama įtartinų darinių – moteriai reikia papildomų tyrimų. Iš kasmet Lietuvoje diagnozuojamų naujų krūties vėžio atvejų apie 70 proc. yra ankstyvų stadijų. Moterims labai svarbu žinoti, kad anksti diagnozavus krūties vėžį ir taikant šiuolaikinį gydymą, 5 metus išgyvena net 95 procentai moterų. Kuo anksčiau nustatomas krūties vėžys, tuo geresnių gydymo rezultatų ir geresnės gyvenimo kokybės galima tikėtis. Labai kviečiu moteris aktyviau dalyvauti prevencinėje programoje – šiuolaikinės technologijos leidžia pamatyti vėžį labai anksti, todėl itin svarbu, kad moterys ateitų tikrintis“, – sako dr. R. Briedienė.

 

Apie tai, ką turėtų žinoti jaunos moterys, tos, kurios nepatenka į programą pasakoja gydytoja radiologė dr. Rūta Briedienė:

 

Visoms moterims nuo 20–25 metų amžiaus rekomenduojama profilaktiškai tikrinti krūtis ultragarsu kas 1-2 metus. Galima kreiptis į šeimos gydytoją, ginekologą, kurie nusiųs ultragarso tyrimui ar patys juos atliks. Jei krūtis labai didelė ar vyrauja riebalinis audinys – gydytojai skiria mamografijos tyrimą, šiam tyrimui atlikti reikalingas gydytojo siuntimas. 

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas