Norint išlaikyti tvarius ir laimingus poros santykius, svarbu rūpintis ne tik vyro, bet ir moters lytine savijauta bei sveikata. Tiesa, dažna moteris šiais laikais ne tik nepatiria pasitenkinimo, tačiau ir vengia apie tai kalbėti su specialistais. Kokios priežastys lemia esamą situaciją ir kur ieškoti išsigelbėjimo, komentavo LSMU ligoninės Kauno klinikų ir Vaisingumo klinikos gydytojas akušeris-ginekologas Heraldas Stankevičius bei psichologas konsultantas, psichoterapeutas, publicistas Gediminas Navaitis.
Moterys gėdijasi
Remiantis moksliniais tyrimais, lytinio gyvenimo sutrikimų mūsų visuomenėje turi net 40 proc. moterų. Pasak gydytojo akušerio-ginekologo Heraldo Stankevičiaus, dauguma pas šios srities gydytoją apsilankančių pacienčių išvis nedrįsta kalbėti apie savo lytinio gyvenimo sutrikimus.
„Tai yra intymi sritis ir ne kiekviena atsiskleidžia, ne kiekviena papasakoja,“ – teigė ginekologas.
Pirmą kartą paklausta apie savo lytinį gyvenimą, pacientė paprastai atsako, kad viskas gerai, ir galiausiai ginekologas turi ją išklausti apie problemą. Tenka uždavinėti papildomus klausimus, ar ji pakankamai susijaudina ir ar tikrai jaučia pasitenkinimą – tik tada moterys prisipažįsta išgyvenančios įvairius sunkumus.
Patirti fizinį artumą trukdo eilė faktorių
Ginekologas atskleidė, kad lytinio gyvenimo sutrikimus sukeliantys faktoriai būna įvairiausi. Reikšmės gali turėti netgi socialinės, kultūrinės aplinkybės, pavyzdžiui, auklėjimas, religinės dogmos, neleidžiančios moterims išlaisvinti savojo libido. Mėgautis lytiniu gyvenimu dažnai sutrukdo ir intymumo trūkumas. Nereta pora, gyvenanti kartu iš išskaičiavimo, neišvystys intymaus psichologinio prisirišimo.
„Jeigu tarp jų nėra nieko artimo, tiktai pase antspaudas, tuo atveju ir kokybiško fizinio artumo sulaukti šansas – menkas,“ – atvirai kalbėjo medikas.
H. Stankevičius prasitarė, kad nutinka, jog moters lėtinius lytinio gyvenimo sutrikimus sąlygoja psichologiniai veiksniai. Tai gali būti fizinės ar psichologinės traumos padariniai, patirtos prievartos. Tačiau ginekologams aktuali, ypač reikšminga ir pati didžiausia yra biologinių faktorių grupė, t.y. įvairios ligos, taip pat ir natūralūs biologiniai pokyčiai moters organizme, tokie kaip menopauzė, nėštumas, gimdymas ir žindymas, kai dėl sumažėjusio gleivinės jautrumo ir/ar sausmės nukenčia lytinio gyvenimo kokybė.
Dažna problema yra sausėjančios gleivinės
Menopauzės metu sustoja kiaušidžių veikla ir nebesintezuojami estrogenai. Tai sukelia vadinamąjį estrogenų stokos sindromą, dėl kurio prasideda lytinių organų ar šlapimo takų atrofija. Sausėja gleivinės, ir lytinis kontaktas gali sukelti skausmą, diskomfortą, neleidžiantį mėgautis seksualiniu gyvenimu.
Kaip teigė ginekologas, estrogenų stokos sindromas ir gleivinių sausėjimas gali būti ir nėštumo metu, kada organizme estrogeno gaminama mažiau.
„Nėštumo metu moteris yra sutelkta į vaisių ir psichologiškai nusiteikusi – jai kita ne taip rūpi, tiktai vaisius. Kita problema yra tai, kad nors ir lytinių hormonų placenta gamina labai daug, bet pusiausvyra pasikeitusi: daugiau išskiriamas progesteronas, kuris moterį ramina, ir tas seksualinis gyvenimas darosi nebe toks aktualus,“ – sakė ginekologas.
Pagrindinis moters lytinis organas – smegenys
Lytinio gyvenimo negandas išgyvenančias moteris konsultuojantis psichoterapeutas Gediminas Navaitis neslėpė, kad sveikam lytiniam poros gyvenimui reikalingas seksualinis intymumas, o jis yra tikrų tikriausias šeimos psichologinės gerovės rodiklis, todėl palaikyti abipusį emocinį ryšį yra abiejų partnerių reikalas. Psichologas teigė šeimą matantis kaip kėdę su keturiomis kojomis. Pirmoji koja – vaikai, antroji – buitis, tada artimas emocinis ryšys su partneriu, o ketvirtoji – seksualinis gyvenimas. Kuo daugiau „kojų“ klęra, tuo labiau šlyja poros emocinis gyvenimas. Gali būti, kad tai neigiamai atsilieps moters savijautai lytinio akto metu.
Ginekologas H. Stankevičius akcentavo, kad moters ir vyro smegenys yra skirtingos, o daugumos moterų atveju intymumas ir emocinis ryšys lytinių santykių metu daro didesnį poveikį malonumui, nei darytų vyrams.
„Smegenys – pagrindinis lytinis organas, todėl moteriai reikia bent 15 minučių, kad ji nukreiptų mintis nuo vaikų, draugių, šeimos rūpesčių ir pan., kad apskritai pagalvotų apie lytinius santykius. Per tą laiką rekomenduojama kalbėti moteriai malonius žodžius ir švelniai siekti to, ką vyriškis planuoja,“ – patarė ginekologas.
Kalta evoliucija?
Psichoterapeutas Gediminas Navaitis pridūrė, kad komplikuotai veikiančios moters smegenys lytinio akto metu yra nulemtos evoliucijos. Esą, nors šiandien jau nebegyvename olose ir nebemedžiojame, tų laikų padariniai vis dar jaučiami mūsų kasdienėje bendravimo psichologijoje ir pasireiškia lytiškai santykiaujant.
„Mūsų protėviai gyveno oloje su labai aiškiu darbo pasidalijimu. Vyras medžioja, pamato taikinį ir kreipia dėmesį tiktai į jį – nieko daugiau nemato. Moteris vienu metu sprendžia daugybę kitų reikalų: ji rūpinasi vaiku, renka vaisius, dar žiūri, kad gyvatė neprišliaužtų. Vadinasi, jos dėmesys išsisklaido labiau negu vyro, ir tai irgi yra jos tam tikras privalumas. Bet šioje srityje jai tiesiog reikėtų susikaupti labiau į tai, ką ji atlieka,“ – sakė specialistas.
Fitoterapijos nauda
Ginekologas, paklaustas apie lytinių sveikatos sutrikimų gydymą, teigė, kad pirmiausia turi būti nustatyta nemalonumų priežastis. Kada priežastys psichologinės, kultūrinės ar socialinės, geriausia kreiptis pas kognityvinę terapiją išmanantį psichologą ar seksologą. Tuo tarpu biologinių priežasčių sąlygotos lytinės sveikatos problemos sprendžiamos ginekologų, o šie pastebi, kad dauguma lytinio gyvenimo negandų moteris ištinka menopauzės metu, ir jas sukelia jau minėta estrogenų stoka. Rekomenduojama hormonų terapija, taip pat fitoterapija – kai gydymui naudojamos augalų gydomosios savybės.
„Šiai dienai naudojami ne patys augalai, geriami užpilai, bet iš tų augalų išgaunamos medžiagos, ekstraktai, pavyzdžiui, ferulos šaknų ekstraktas, kapario vaisių ekstraktas, kurie, susintezuoti į tabletę, pagerina kraujotaką, suteikia bendrą tonusą – tiesiog moteris geriau jaučiasi. Vyrams tas pats ferulos ir, papildomai, ginkmedžio ekstraktas taip pat gerina kraujotaką ir bendrą tonusą,“ – sakė H. Stankevičius.
Efektyvumu pasižymi ferula ir kaparis
Vaistininkė Jolita Skinderskienė prasitarė, kad į vaistinę užsukę pirkėjos neretai skundžiasi nepilnavertišku intymiu gyvenimu, skausmingais lytiniais santykiais, nepakankamu drėgnumu lytiniuose organuose ir nenoru santykiauti su savo partneriu. Tai paprastai nulemia makšties sausumas ir sulėtėjęs epitelio atsinaujinimas vyresniame amžiuje. Minėtų problemų turinčioms moterims, vaistininkė pataria įsigyti natūralių preparatų, kurių pagrindiniai komponentai – ferulos ir kapario ekstraktai.
„Jie, papildydami vienas kito veikimą, drėkina gleivines, turi atstatantį ir antioksidacinį poveikį. Įdomu tai, kad ferula – vienas augalų, kurie nuo seno naudojami kaip afrodiziakas. Vitaminai C ir E turi antioksidacinį poveikį, taigi apsaugo organizmo ląsteles nuo senėjimo. Norėčiau pasidžiaugti, kad kai kurių preparatų sudėtyje įeinantis linų sėmenų ekstraktas, būtent jame esantys lignanai veikia kaip natūralus estrogenas, ko moterims labiausiai ir reikia,“ – sakė vaistininkė.
Vartoja įvairaus amžiaus moterys ir vyrai
„Intymus gyvenimas – tai labai sudėtingas procesas ir kiekvienas norėtų, kad jisai būtų kuo kokybiškesnis ir geresnis. Tad to emocinio fono nepamirštant ir naudojant augalinius preparatus, mes galime pagerinti intymaus gyvenimo kokybę,“ –kalbėjo J. Skinderskienė.
Tokius preparatus vaistininkė ragina vartoti ilgai, kadangi jie yra nehormoniniai ir natūralūs – išgauti iš augalų. Jei nepakankamo drėgnumo lytiniuose organuose problema yra įsisenėjusi, preparatus galima vartoti visą laiką.
Nors šiomis bėdomis dažniausiai skundžiasi menopauzės amžių išgyvenančios moterys, jis puikiai tinka ir jaunesnėms, besiskundžiančioms lytinės sveikatos sutrikimais. Be to, yra preparatų, skirtų vyrams su ferulos ir ginkmedžio ekstraktais bei cinku.
Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.
Kitas faktas
Komentarai