Myo-inozitolio vartojimo nauda esant mėnesinių ciklo sutrikimams

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Myo-inozitolio vartojimo nauda esant mėnesinių ciklo sutrikimams
@ Shutterstock

Kas yra normalus mėnesinių ciklas ir kada jis sutrinka?

Menstruacijų ciklas skaičiuojamas nuo pirmos mėnesinių dienos iki kitų menstruacijų pirmos dienos, vidutinė jo trukmė – 28 dienos. Jis laikomas normaliu, jeigu jo trukmė svyruoja nuo 21 iki 35 dienų (paauglėms 21 – 45 dienų), kraujavimas tęsiasi 3 – 7 dienas, jo metu netenkama 30 – 80 ml kraujo. Jei ciklas trunka ilgiau ar trumpiau, sakoma, kad menstruacijos yra sutrikusios.

Prie mėnesinių ciklo sutrikimų priskiriama:

- Amenorėja (mėnesinių nebuvimas 90 ir daugiau dienų, jei ciklas reguliarus, ir 6 mėnesius, jei nereguliarus).
- Polimenorėja (trumpesnis nei 21 diena ciklas).
- Oligomenorėja (labai negausios arba labai retos menstruacijos, ciklas trunka daugiau kaip 35 dienas).
- Hipomenorėja (labai negausios mėnesinės).
- Opsomenorėja (retos mėnesinės).
- Dismenorėja (skausmingos mėnesinės).
- Menoragija (ilgos, gausios mėnesinės).
- Priešmenstruacinis sindromas.
- Kraujavimas tarp mėnesinių ar po menopauzės.

Mėnesinių ciklas priklausomas nuo ciklinių hormonų pokyčių ir jų sutrikimo priežasčių gali būti labai daug. Pavyzdžiui:

• Amenorėja atsiranda dėl smegenų struktūrų (pagumburio, hipofizės), kiaušidžių ar gimdos patologijos, psichologinių priežasčių, staigaus svorio pasikeitimo;
• Oligomenorėja, hipomenorėja ir opsomenorėja būna dėl moteriškų lytinių hormonų (estrogenų) stokos, sąaugų, randų gimdoje, silpno gimdos gleivinės išsivystymo, streso, gretutinių ligų, pokyčių hipofizėje;
• Dismenorėja gali būti dėl vidinės sekrecijos liaukų, nervų, imuninės sistemos pakitimų, netaisyklingos gimdos padėties, kiaušidžių cistų, mažojo dubens venų varikozės ir kt.;
• Menoragiją sukelia per gausus gimdos gleivinės išvešėjimas, pakitus lytinių hormonų pusiausvyrai, gimdos gleivinės vėžys, kraujo ligos, sutrikdančios kraujo krešėjimą;
• Kraujavimas ne mėnesinių metu ar klimakteriniu periodu gali kilti dėl traumos, svetimkūnio (įskaitant ir kontraceptinės spiralės), gimdos kaklelio ar gleivinės polipo, vėžio, uždegimo, gimdos miomos ir kitų priežasčių.

Kalbant apskritai – ciklas dažniausiai sutrinka paauglėms ir moterims prieš menopauzę dėl estrogenų ir progesterono koncentracijų pokyčių. Įtaką taip pat daro ir stresas, stiprios emocijos, dietos, nepakankama mityba, vitaminų stoka, intensyvus sportas, įvairios ligos (hipertiroidizmas, hipotiroidizmas, chlamidiozė, gonorėja, endometriozė ir kt.). Viena dažniausių pailgėjusių arba išnykusių mėnesinių priežastis yra policistinių kiaušidžių sindromas, kuriam būdingas ne tik sutrikęs mėnesinių ciklas, tačiau ir hirsutizmas, nevaisingumas, jaunatviniai spuogai, padidėjęs kūno svoris.

Esant oligomenorėjai policistinių kiaušidžių diagnozė nustatoma 85–90 proc. moterų, o esant amenorėjai 30–40 proc.. Lėtinė anovuliacija, atsirandanti PKS metu, ne tik sutrikdo mėnesinių ciklą, tačiau ir didina gimdos gleivinės išvešėjimo bei supiktybėjimo riziką.

Kaip gydomos moterys, kurių mėnesinių ciklas yra nereguliarus?

Gydymas skiriamas pirmiausiai atsižvelgus į mėnesinių ciklo sutrikimą sukėlusią priežastį. Kartais užtenka tik pakeisti gyvenimo būdą, sureguliuoti mitybą, stengtis išvengti streso, tačiau neretai to neužtenka ir reikia skirti gydymą vaistiniais preparatais. Dažniausiai tam pasirenkamos sudėtinės kontraceptinės tabletės. Paprastai užtenka jas pavartoti kelis mėnesius ir mėnesinių ciklas susitvarko, tačiau jei sutrikimo priežastis yra rimtesnė, pavyzdžiui, moteris serga policistinių kiaušidžių sindromu, hormoninį gydymą prireikia tęsti ilgą laiką.

Ar galima sureguliuoti mėnesinių ciklą nevartojant hormoninių vaistų?

Pastaraisiais metais pasaulyje vis plačiau stengiamasi kalbėti apie natūraliai gamtoje ir žmogaus organizme esantį inozitolį – angliavandenių grupės junginį, kitaip dar vadinamą vitaminu B8 – ir jo naudą siekiant sureguliuoti sutrikusį mėnesinių ciklą. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad Myo-inozitolis sumažina atsparumą insulinui policistinių kiaušidžių sindromu sergančioms moterims, dėl ko daugeliu atvejų susinormalizuoja mėnesinių ciklas. Lyginant tik folinės rūgšties vartojimą su Myo-inozitolio ir folinės rūgšties derinio vartojimu siekiant sureguliuoti mėnesinių ciklą, pastarasis yra naudingesnis – Italijoje atlikto tyrimo metu kombinuoto preparato grupėje mėnesinės susireguliavo visoms moterims, kurios skundėsi mėnesinių išnykimu ar retais ciklais, tuo tarpu vartojusioms tik folinę rūgštį jokio teigiamo efekto nestebėta.

Kito klinikinio tyrimo duomenimis, policistinių kiaušidžių sindromu sergančioms moterims vartojant Myo-inozitolį kartu su foline rūgštimi du kartus per dieną kasdien šešis mėnesius 88 proc. tirtųjų atsirado bent vienas ovuliacinis ciklas, iš kurių net 72 proc. buvo reguliarus mėnesinių ciklas visą stebėjimo laikotarpį.

Taigi galime daryti išvadą, kad Myo-inozitolio ir folinės rūgšties derinys gali būti puiki alternatyva moterims, siekiančioms susireguliuoti mėnesinių ciklą ir nenorinčioms vartoti hormoninių preparatų.

Ar Myo-inozitolio ir folinės rūgšties derinys yra prieinamas ir Lietuvoje?

CycleBalance – tai Myo-inozitolio ir folinės rūgšties derinys, subalansuotas moterims, norinčioms sureguliuoti savo mėnesinių ciklą. Šio preparato vartojimas taip pat naudingas toms, kurios serga policistinių kiaušidžių sindromu ir kurias vargina su juo susijęs padidėjęs plaukuotumas ar spuoguota oda.

CycleBalance taip pat rekomenduojama vartoti esant nevaisingumui – daugeliu atvejų atsistato ovuliaciniai ciklai, gerėja kiaušialąsčių kokybė, didinamas apvaisinimų ir sėkmingų išnešiojimų dažnis, pasiekiami geresni pagalbinio apvaisinimo rezultatai. CycleBalance vartojimo metu didėja organizmo jautrumas insulinui ir mažinama gestacinio diabeto rizika.

Vienoje pakuotėje yra 2000 mg Myo-inozitolio ir 200 mikrog folio rūgšties. Rekomenduojama gerti po vieną pakelį per dieną ištirpinus stiklinėje vandens arba kito skysčio, taip pat miltelius galima suberti tiesiai į burną. Maisto papildas negali būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu subalansuota mityba ir sveikas gyvenimo būdas. Negalima viršyti rekomenduojamos dozės. Nevartoti, esant alergijai preparato sudedamajai daliai.

  Donata Saulė Vilšinskaitė, VUL Santaros Klinika

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.

Kitas faktas