Nutukimas – ne tik estetinė, bet ir viso organizmo problema, dažnai susijusi su daugybe gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir obstrukcinė miego apnėja. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 13 proc. pasaulio gyventojų yra nutukę, jų kūno masės indeksas (KMI) siekia 30 ir daugiau, ir net 39 proc. turi antsvorį (KMI – 25 ir daugiau). Dalis jų ieško efektyvių būdų, kaip numesti svorį ir susigrąžinti gyvenimo kokybę – renkasi griežtą dietą, aktyviai sportuoja, tačiau kartais tai neduoda rezultatų arba jie tebūna trumpalaikiai, nes vos numetus svorį, daugelis grįžta prie senų įpročių. Kauno „Kardiolitos klinikų“ Gastroenterologijos centro gydytoja gastroenterologė doc. dr. Aida Žvirblienė primena, jog bet koks svorio metimo metodas susideda iš pastovaus gyvenimo būdo keitimo ir tęstinumo, kuris leidžia išlaikyti pasiektus rezultatus.
„Antsvorį ir nutukimą lemia disbalansas tarp suvartojamų ir sunaudojamų kalorijų – šiais laikais ne visi žmonės skiria pakankamai laiko pasirūpinti tinkama mityba, todėl renkasi greitai energijos suteikiančius produktus, kuriuose gausu cukraus ir riebalų. Negana to, sparčiai didėja fizinis neveiklumas, kurį lemia sėdimas darbas, besikeičiantys susisiekimo būdai ir sėslesnis laisvalaikis. Todėl ne visuomet užtenka tik dietų ir sporto – svorio metimas, o ypač nutukimo gydymas, yra ilgalaikis procesas, kuriame praverčia bendradarbiavimas su gydytojais, kurie užtikrins, jog pacientas tai daro sveikai bei ugdosi ilgalaikius įpročius, leisiančius išlaikyti tinkamą svorį“, – pažymi doc. dr. A. Žvirblienė.
Nutukimas nėra tik grožio klausimas
Nutukimas yra susijęs su riebalinio audinio problemomis – jis ne tik kaupia bei išskiria energiją, bet yra laikomas ir endokrininiu audiniu, o tai reiškia, kad jis gamina hormonus. Vienas iš jų – adinopektinas, dalyvaujantis daugelio organizmo procesų reguliavime, pavyzdžiui, energijos apykaitos, uždegiminių procesų ir fiziologinių pokyčių, kurie, sutrikus veiklai, lemia įvairių ligų išsivystymą – nutukimą, cukrinį diabetą ir kt.
„Kai žmogus yra nutukęs, jo organizmas yra nuolatiniame uždegime, su laiku yra pažeidžiamos žarnyno gleivinės, jo vientisumas, o tai atsiliepia įvairiems organams. Kitas svarbus hormonas – leptinas, kuris reguliuoja mūsų apetitą, o šiam išsiderinus, žmogui sutrinka apetito ir alkio jausmai; sulėtėja riebalų skaidymas, glikogeno sintezė, riebalai greičiau nusėda kraujagyslėse, pacientą gali ištikti infarktas ar insultas, kilti kraujo spaudimas“, – vardina gydytoja gastroenterologė.
Hormonas rezistinas dalyvauja įvairiose imuninėse reakcijose, prisideda prie atsparumo insulinui išsivystymo, yra atsakingas už blogojo cholesterolio padidėjimą kraujyje, jis dalyvauja autoimuninėse patologijose ir uždegimuose, gali nulemti arterijų aterosklerozę, kepenų suriebėjimą, trombozę ar astmą.
„Riebalinio audinio, kaip endokrininio organo, gydymas yra sudėtingas ilgalaikis procesas, kurio tikslas – suvaldyti uždegiminius autoimuninius procesus. Visgi, negydant nutukimo, pacientas jį tik skatina bei sudaro idealias sąlygas vystytis įvairioms rizikoms ir įsisenėti lėtinėms ligoms – tai gali būti širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai bei kai kurios vėžio formos, o suriebėjusios kepenys gali atsiliepti kepenų ciroze. Nutukimas – lėtinė liga, ne grožio etalonas, turintis rimtų komplikacijų bei atsiliepiantis mūsų gyvenimo kokybei“, – akcentuoja doc. dr. A. Žvirblienė
Nors vieniems pacientams užtenka pakoreguoti mitybą, padidinti fizinį aktyvumą ir susiformuoti tinkamus sveikos gyvensenos įpročius, kad jie atsikratytų nereikalingų kilogramų, kitiems prireikia sudėtingesnio gydymo, į kurį turi įsitraukti ne vienas gydytojas specialistas.
Leis atsikratyti 10–15 proc. visos kūno masės
Svorio mažinimui jau kurį laiką taikomas vienas pažangiausių antsvorio gydymo metodų, kuris, kaip rodo klinikiniai tyrimai, leidžia per pusmetį atsikratyti apie 10–15 proc. visos kūno masės. „Allurion“ programa sudaryta iš įvairių svorio metimui naudojamų metodikų – dietos, fizinio aktyvumo, elgsenos ir motyvacijos skatinimo. Visgi, itin svarbus programos elementas – skrandžio balionas.
„Apie 15 min. trunkančios procedūros metu pacientas nuryja kapsulę, kurioje yra iš veganiško polieriatano pagamintas skrandžio balionas su pritvirtintu plonu kateteriu. Tuomet atliekama rentgeno kontrolė, įvertinama, ar kapsulė tikrai yra skrandyje ir per jungiamąjį vamzdelį ji pripildoma 550 ml skysčio, kuris skrandyje lieka 4 mėnesiams. Būtent balionas užpildo dalį skrandžio, suteikdamas greitesnį sotumo jausmą, todėl pacientai suvartoja mažiau maisto, jiems reikia mažiau kalorijų, o kūno masė pamažu mažėja. Praėjus 16 savaičių, balionas pats subliūkšta ir pasišalina tuštinimosi metu“, – pasakoja gydytoja gastroenterologė.
Vis dėlto, balionui atsidūrus skrandyje, programa nesibaigia – tuomet eina kitas etapas, kurio metu gydytojai specialistai padeda pacientui tęsti naujų mitybos įpročių ir elgsenos formavimą.
„Sėkmingai programai reikalingas bendradarbiavimas su gydytojais, jie, visos programos, kuri trunka 6 mėn., metu nuolat bendrauja su pacientu, rūpinasi svorio metimo kontrole, stebi rezultatus ir, prireikus, koreguoja gydymą, jeigu to reikia norint pasiekti užsibrėžtus tikslus. Visa tai užtikrinti leidžia ir į programą įeinančios modernios technologijos: speciali telefono programėlė, naujos karto kūno analizės svarstyklės bei išmanus laikrodis, skirtas paciento aktyvumui bei miegui stebėti. Jos leidžia realiu laiku stebėti situaciją ir atitinkamai reaguoti“, – vardina doc. dr. A. Žvirblienė.
Ji prideda, jog siekiant maksimalių rezultatų, pacientui, jo noru, gali papildomai būti taikoma kognityvinė elgesio terapija, kuri žymiai prisideda prie ilgalaikių rezultatų išlaikymo. Tai itin svarbu atsižvelgiant į tai, jog visi žinome, kas yra sveikas gyvenimo būdas, visgi, didžioji dalis taip negyvename, nes įpročius patiems išsiugdyti ir juos išlaikyti yra sudėtinga.
Užtikrina visapusišką organizmo atsigavimą
Programa turi ne vieną privalumą – pacientui neprireikia chirurginio nutukimo gydymo, po kurio prireikia bent kelių papildomų poilsio dienų, siekiant kuo greičiau sustiprėti; baliono implantavimo procedūra yra greita ir neskausminga, o viso proceso metu žmogų lydi gydytojai specialistai, užtikrindami gerą savijautą bei naujų įpročių formavimą.
„Visgi, didžiausias privalumas yra nukritęs svoris, kuris ne tik sugrąžina pacientui pasitikėjimą savimi ir kartais net paskatina jį keisti karjerą ta kryptimi, kuria anksčiau nedrįso dėl savo nutukimo, bet ir visapusiškai pagerina organizmo funkcionavimą. Netekus 10–15 proc. viso svorio, pagerėja žmogaus mobilumas, sumažėja vaistų nuo turimų gretutinių būklių vartojimas, o kartais medikamentų išvis galima atsisakyti. Po programos pacientams susireguliuoja blogojo cholesterolio kiekis, sumažėja kepenų suriebėjimas, atsparumas insulinui, pagerėja miego kokybė, susijusi su nuolatiniu knarkimu ir obstrukcine miego apnėja, pradingsta arba sumažėja refliukso simptomai – organizmas visapusiškai atsigauna“, – teigia gydytoja gastroenterologė.
Ji prideda, jog nutukimas dažnai pablogina paciento kognityvines funkcijas – jam sumažėja dėmesio koncentracija, pablogėja atmintis, o atsikračius kilogramų ir sumažėjus organizmo uždegimui, jis pamiršta šiuos sunkumus.
„Kiekvienas iš mūsų norime kokybiško, ilgo bei laimingo gyvenimo. Visgi, dažnai užsisukę savo kasdienybėje, kuri šiais laikais įprastai yra kupina streso ir skubėjimo, pamirštame save – neskiriame laiko sveikam gyvenimo būdui, pilnavertei mitybai, poilsiui bei fiziniam aktyvumui, o tai atsiliepia ne tik papildomais kilogramais, bet ir kartu su jais ateinančiomis būklėmis, galinčiomis kritiškai pabloginti savijautą. Tai nėra liga, kurios neįmanoma išgydyti – šiais laikais yra daug įvairių būdų, svarbiausia pasirinkti tinkamą ir nepasiduoti, jeigu kuris iš jų nesuveikė. Tik taip išvengsime didelės lėtinių ligų puokštės, kurią kartu teks neštis visą gyvenimą“, – primena doc. dr. A. Žvirblienė.
Komentarai