Nemokamai pasitikrinti dėl vėžio lietuviai vis dar neskuba

Nemokamai pasitikrinti dėl vėžio lietuviai vis dar neskuba

Šiuo metu Lietuvoje vykdomos keturios privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis apmokamos prevencinės vėžio programos – tai atrankinė mamografinė patikra dėl krūties vėžio, gimdos kaklelio piktybinių navikų, priešinės liaukos ir storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos.
 
Pasak Centro poliklinikos pirminės asmens sveikatos priežiūros administratorės Džiugintos Morkūnaitės, aktyviausiai tikrinosi ir buvo tikrinamos moterys dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų. Per 2014 metus buvo planuota patikrinti beveik 11 tūkst. moterų. Apie galimybę išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio buvo informuota virš 14 tūkst. moterų, o šia galimybe pasinaudojo daugiau nei 73 proc. Lyginant su ankstesniais metais moterų, kurioms buvo paimtas ir ištirtas citologinis PAP tepinėlis, skaičius padidėjo beveik 14 proc.
 
„Patikros reikalingos ir atliekamos tam, kad kuo anksčiau būtų išaiškinta gimdos kaklelio ikivėžinė patologija, kuo mažiau moterų susirgtų vėžiu. Kuo daugiau jų dalyvaus patikroje, tuo greičiau bus pasiektas šis tikslas. Vis dar tenka apgailestauti, kad beveik 25 proc. moterų net ir asmeniškai pakviestos šia galimybe nepasinaudojo. Nustačius 0 stadijos (in situ) gimdos kaklelio patologiją, po nesudėtingos operacijos moteris lieka sveika ir jai nereikalingas tolimesnis gydymas. Diagnozavus vėžį, laukia ilgas, sudėtingas kombinuotas spindulinis ir chemoterapinis gydymas“, – sako Dž. Morkūnaitė.
 
Per 2014 metus Centro poliklinikoje prevencijos tikslu 7563 moterims buvo paimti ir ištirti PAP  tepinėliai. Ikivėžinės būklės patologijos rastos 338 moterims, 0 stadijos vėžys buvo diagnozuotas 47 moterims, o  vienai – I stadijos gimdos kaklelio vėžys. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, išaiškintų naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų skaičius Lietuvoje tebeviršija 400 per metus, t. y. daugiau nei 1 naujas atvejis per dieną.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas