Vaisius: ūgis - 11, 5 cm, svoris - 80 g.
Per pastarąją savaitę vaisius priaugo net 30 g! Tebesiformuoja jo plaukai, nagai (jie auga ir formuojasi viso nėštumo metu). Kojos jau ilgesnės už rankas, vaisius jau geba pajudinti savo gaūnes ir tai yra vis labiau pastebima echoskopijos metu.
Dauguma besilaukiančiųjų teigia, kad akstyvieji vaiko judesiai primena burbuliukų kilimą kažkur pilvo gilumoje. Vaisiaus judėjimas yra labai individualus dalykas - vieni mažyliai ženkliai aktyvesni už kitus.
Nėščioji: prieš šešias savaites moters gimda svėrė 140 g, o dabar jos svoris jau 250 g, amniotiniio skysčio tūris apie 250 ml, tad natūralu, kad tiek moters svoris, tiek ir pilvo apimtis vis labiau didėja.
Kartais teigiama, kad nėščiosios antrojo trimestro metu tiesiog švyti ir tame tikrai yra tiesos - moters organizme itin daug hormonų, tačiau jų koncentracijos jau stabilizavosi, kraujotaka stipriai pagerėjusi, tad moteris ne tik puikiai jaučiasi, bet ir nuostabiai atrodo, džiaugiasi skaisčia, lyg švytinčia oda.
Įdomu: tėvų kraujo grupių įtaka nėštumui ir vaisiui. Kraujo grupę lemia antigenais vadinamos molekulės. Jeigu antigenų nėra, tai turime 0 arba I kraujo grupę, A antigenai lemia A arba II kraujo grupę, B antigenai - B arba III kraujo grupė, A ir B antigenai - AB arba IV kraujo grupė.
Kraujyje taip pat yra arba nėra Rh antigenų, tad kiekvienai kraujo grupei priskiriamas ir Rh faktorius - teigiamas arba neigiamas.
Kraujo grupę, o taip pat ir Rh antigeno buvimą arba nebuvimą paveldime iš tėvų - tai lyg jų kraujo grupių samplaika.
Pavojų gali kelti Rh faktoriaus konfliktas nėštumo metu - kuomet moters Rh faktorius yra neigiamas, susitikęs su teigiamais kūdikio Rh antigenais organizmas pradeda gaminti antikūnius ir stengiasi pašalinti kūdikį, kurį laiko svetimkūniu.
Šiais laikais tokia problema yra išsprendžiama suleidus Rh imunoglobulino.
Rh imunoglobulinas veikia kaip priedanga teigiamam Rh faktoriui. Tarkim, jei kūdikio kraujas iš placentos patektų į motinos kraujotaką, jos imuninė sistema iš karto užfiksuos tariamą priešą ir ims gaminti antikūnius. Suleistas Rh imunoglobulinas neleis imuninei sistemai aptikti vaisiaus ląstelių, todėl kūdikis bus apsaugotas nuo galimo pasipriešinimo.
Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.
Kitas faktas
Komentarai (1)