Laktozės netoleravimo sąvoką girdėję jei ne visi, tai bent daugelis iš jūsų. Lietuvoje daugiau nei 30 proc. gyventojų trūksta šį pieno cukrų skaidančio fermento. Suvartojus gaminių, kuriuose yra pieno ar jo produktų, dėl šios problemos kenčiantiems žmonėms gali pasireikšti nemalonūs simptomai: viduriavimas, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, pykinimas, galvos skausmas. Pasak mitybos terapeuto Gedimino Čižausko, būtina atidžiai stebėti savo mitybą ir imtis visų įmanomų priemonių apsaugoti organizmą, tačiau kartais laktozė gali „slėptis“ iš pirmo žvilgsnio nekenksminguose gaminiuose, ir visi netoleravimo požymiai pasireikš net vengiant pieno produktų.
„Dauguma, vos tik įtarę, kad netoleruoja pieno produktų, elgiasi drastiškai ir visai jų atsisako arba pieno gaminius pakeičia augaliniais atitikmenimis. Toks sprendimas nėra teisingas, nes gyvuliniame piene yra daugiau vertingų medžiagų nei sojų ar migdolų piene, tad šių baltymų nevartojimas gali turėti neigiamos įtakos sveikatai. Negalintys vartoti pieno produktų, tačiau juos mėgstantys, retkarčiais gali pasimėgauti raugintų pieno produktų gaminiais, nes juose laktozės yra mažiau – rūgimo metu dalis pieno cukraus suskaidoma. Jeigu nėra alergijos pienui, kitus jo gaminius galima vartoti mažomis porcijomis kelis kartus per dieną – taip organizme reikalingas perdirbimui laktazės kiekis spės atsinaujinti ir žmogus nejaus neigiamų pasekmių“, – sako mitybos terapeutas G. Čižauskas.
Pasak jo, nors dažnai painiojama su laktozės netoleravimu, alergija pienui yra rimtesnė organizmo reakcija ir pasireiškia naujagimystėje, kai visi simptomai atsiranda dėl neįprastos imuninių mechanizmų reakcijos į piene esančius baltymus. Laktozės netoleravimas dažniausiai išsivysto vyresniame amžiuje ir jokie imuniniai mechanizmai jame nedalyvauja. Tiek vienu, tiek kitu atveju būtina stebėti savo mitybą ir vartojamus produktus.
Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.
Kitas faktas
Komentarai