Neurozės liga – isterija, gali būti ir masiniu reiškiniu

Neurozės liga – isterija, gali būti ir masiniu reiškiniu
@ Shutterstock

Tam tikra lėtinė neurozė, prasidėjusi ankstyvame amžiuje, gali „įsilieti“ į žmogaus asmenybę ir tapti jo dalimi. Kai kurios neurozės gali atrodyti kaip per stipriai reiškiamos asmenybės savybės, pavyzdžiui, kuomet itin bijoma ir vengiama žmonių ar kažkokių situacijų.

 

Isterija tai – viena iš neurozinių sutrikimų rūšių, kuriai būdingi žiaurūs emociniai protrūkiai ir jutimo bei motorinių funkcijų sutrikimai. Isterijos ištiktas žmogus nebegali savęs suvaldyti, negeba adekvačiai orientuotis aplinkoje, jaučia didelį nerimą.

 

Dažniausiai pavieniais atvejais serga moterys

 

Nors šiuo sutrikimu kartais skundžiasi ir vyrai, bet daugiausia isterijos pavieniai atvejai paveikia moteris. Mokslininkai atliko tyrimus ir nustatė, kad neretai isterijos priepuoliai ištinka moteris, kurios dirba ar lankosi ligoninėse, mokyklose, taip pat ir moteris, dirbančias kitose vietose darbo metu. Protrūkio metu apima šie nemalonūs fiziniai sutrikimai, kurie dažnai neturi jokio realaus pagrindo: skausmas kurioje nors kūno dalyje, disfagija – rijimo sutrikimai, alpimas, paralyžius, drebulys. Kartais pasireiškia net sąmonės ar tapatybės sutrikimai, kuomet asmuo neturi jokių fizinių įrodymų, kad sirgtų rimta psichine liga.

 

Masinės isterijos epizodai

 

Isterija kyla ne tik pavieniams asmenims dėl tam tikrų būtent juos gąsdinančių aplinkybių, bet ir plinta kaip masinis reiškinys. Daugelį masinės isterijos atvejų sukelia dideliu mastu atsitikęs sukrečiantis įvykis, pavyzdžiui, užteršto vandens tiekimas mieste. Tuomet žmonės pradeda jaudintis, kad užsikrėtė kokiomis nors infekcijomis (nors taip nebūtinai nutiko), prastai jaučiasi ir suserga. Įvairūs gandai, kilę iš ne visuomet pagrįstų baimių, dar labiau sustiprina masinę isteriją ir skatina jos paplitimą.

 

Incidentas, kuris nutiko 1980 m. Anglijoje, „Hollinwell“ parodų aikštėje, laikomas vienu pagrindinių masinės isterijos pavyzdžių. Maždaug 300 žmonių, daugiausia vaikus, staiga ištiko alpimo priepuoliai, pykinimas ir kiti nemalonūs simptomai. Tiksli tokio protrūkio priežastis niekada nebuvo nustatyta. Yra tik dvi pagrindinės teorijos, kodėl taip galėjo nutikti: vienoje iš jų teigiama, kad tai buvo tikra masinė isterija, o kitoje – jog žmones galėjo paveikti netoliese esančiuose laukuose panaudoti pesticidai.

 

Taipogi masinė isterija gali būti ir kiek kitokia, nebūtinai pagrįsta baimėmis ir negatyviais jausmais. Pavyzdžiui, masiškai paplitęs juokas – laikomas isterijos protrūkiu. 1962 m. Afrikoje, netoli Tanganikos ežero, esančioje mokykloje pradėjo juoktis trys mergaitės. Galiausiai juoku „užsikrėtė“ ir beveik visa mokykla – juokėsi jau 95 iš 159 tuometinių mokinių. Ši smagi savijauta kai kuriems mokiniams tęsėsi kelias valandas, o kitiems net 16 dienų. Įdomu tai, kad mokytojai nebuvo paveikti juoko. Kadangi mokiniai nebegalėjo susikoncentruoti į pamokas, mokykla kuriam laikui buvo uždaryta. Vėliau juoko epidemija išplito kitoje Afrikos dalyje – gretimame kaime, kuriame irgi pradėjo juoktis kelios mergaitės, o neužilgo dar 217 žmonių, daugiausia moksleiviai ir jauni suaugusieji. Dar po kiek laiko šis protrūkis pasklido kitose dviejose Afrikos vietose.

 

Daugelis pranešimų apie pastebėtus neatpažintus skraidančius objektus taip pat laikomi masinės isterijos padariniu.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas