NIA praktika savyje sujungia skirtingas judesio technikas – kovos menus, šokio ir gydymą. NIA suteikia galimybę judėti kiekvienam, nepriklausomai nuo fizinio pasirengimo lygio, amžiaus, lyties ar kūno sudėjimo. „Kiekvieno žmogaus kūnas yra sutvertas judėti ir per judesį mes galime atrasti džiaugsmą, gydantį mūsų kūną, protą ir dvasią,“ – teigia sertifikuota NIA praktikos trenerė Giedrė.
NIA – 52 žingsniai kūno ir dvasios sveikatos link
NIA praktikos pradininkė yra iš JAV kilusi Debbie Rosas. Ilgus metus aerobikos treniruotes vedusi moteris pradėjo jausti, kad intensyvus sportas žaloja jos kūną. Ji skundėsi kelių, sąnarių skausmais, dirbti trenerės darbą galėjo tik išgėrusi vaistų nuo skausmo, be to, moteris turėjo skaitymo sutrikimų.
Debbie Rosas ėmė savęs klausti, kaip reikia sportuoti ir judėti, kad mes ne žalotume, o sveikatintume savo kūnus, kaip galima sau padėti. Ji jautė, kad turėjo būti kitas būdas sportuoti, kuris teiktų džiaugsmą, ne žalotų, o sveikatintų tiek kūną, tiek ir protą bei dvasią.
Norėdama padėti sau, o vėliau ir perteikti žinias mokiniams, Debbie Rosas sukūrė NIA (angl. Neuromuscular Integrative Action/ Now I am) praktiką. NIA filosofija susideda iš 13 bazinių principų, kurių vienas pirmųjų ir pagrindinis yra judėjimo džiaugsmas. NIA siekia padėti žmonėms pažinti savo kūną, jo anatomiją, mokėti klausytis ir perteikti judesį per muziką, gebėti perteikti judėjimą įvairiomis formomis.
NIA praktiką sudaro 52 apgalvoti ir sveikatinantys žingsniai, kurie sukurti įtraukiant 9 judesio technikas: kovos menus: Tai Či, Tekvondo ir Aikido; šokio menus: džiazą, modernų šokį, laisvą šokį ir Duncan šokius; gydymo menus: jogą, Aleksandro techniką ir Moshe Feldenkrais techniką.
NIA praktikos trenerės Giedrė (kairėje) ir Rasa, asmeninio archyvo nuotr.
NIA – lyg grįžimas namo
Sertifikuota NIA praktikos trenerė Giedrė pasakoja nuo pat vaikystės jutusi susižavėjimą šokio menu (visą vaikystę ir paauglystę šokusi tautinių šokių kolektyvuose), o ypatingai „laisvu šokiu – išlaisvinančiu kūrybiškumą, be jokių išankstinių pasiruošimų, kuriamu pagal jausmą, einantį iš širdies, iš pojūčių, konkrečią išėjimo į sceną minutę, pagal pirmą kartą išgirstą muzikos takelį“. Studijuodama moteris šokius apleido, tačiau vėliau netikėtai susipažino su NIA... „Mane per pirmus žingsnius ir muzikos garsus nunešė ten, kur vidus džiaugėsi, akimirką pasijaučiau taip, kaip yra sakoma, lyg „grįžus namo“, - apie savo pirmąjį NIA praktikos šokį pasakoja Giedrė.
NIA šokį atradusi Leonoros Blekaitytės vedamoje stovykloje, moteris ją pradėjo praktikuoti Lietuvoje, lankydama Rasos Norvaišaitės, Ernestos Neverbickaitės, Linos Gulbinaitės vedamus NIA užsiėmimus, o vėliau NIA filosofijos ir šokio meno perteikimo žinias gilino Londone. Šiandien Giedrė sertifikuota Nia trenerė, besidalinanti savo žiniomis apie gydantį, džiuginantį ir išlaisvinantį NIA judesį: „Jei nori geriau jaustis, daugiau džiaugtis, geriau koncentruotis, susikaupti arba tiesiog kokybiško laiko sau – NIA praktika kaip tik Tau“, - į kiekvieną trečiadienį ir penktadienį, 18 valandą, Žvėryne, Vilniuje, „YogaProf“ studijoje vykstančius užsiėmimus kviečia moteris.
Trenerė Giedrė dalinasi, kad NIA judesio praktika gerina širdies ir kraujagyslių sistemos fizinę būklę, didina lankstumą, judrumą, paslankumą, ištvermę ir stiprybę, gerina judėjimą, išplečia jo galimybes, mažina cholesterolio ir streso lygius. Nuosekliai praktikuojantys NIA judesio praktiką, teigia, kad jie jaučiasi labiau pasitikintys savimi, koordinuoti ir įgyja gebėjimą drąsiau save išreikšti bendraujant su kitais.
NIA praktikos trenerės Rasa ir Giedrė (dešinėje), asmeninio archyvo nuotr.
NIA – judėjimo džiaugsmas kiekvienam
NIA praktika neturi jokių apribojimų ir yra naudinga kiekvienam, norinčiam jaustis geriau. Dažnas ją renkasi norėdamas atsikratyti antsvorio, padailinti kūno linijas, pagerinti laikyseną, labiau pasitikėti savimi. Kitiems NIA padeda atsikratyti skausmo ir geriau jaustis bei laisviau judėti sergant tokiomis ligomis, kaip artritas, fibromialgija, išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga. Tretiems NIA yra būdas susitvarkyti su emocinėmis, psichologinėmis traumomis – skausmingomis skyrybomis, mylimų žmonių netektimis. Kai kurie renkasi NIA, ieškodami būdo kaip sustabdyti senėjimo procesus, visą savo gyvenimą jaustis oriai ir gerai, gebėti pačiam judėti net ir sulaukus gilios senatvės.
NIA užsiėmimus išbandžiusiųjų teigimu, tai puikus būdas pasiekti trigubą tikslą per vienos valandos užsiėmimą – pasportuoti, pašokti ir pamedituoti. NIA treniruotės metu išlaikomas balansas tarp ištvermės reikalaujančių fizinių pratimų ir lengvų šokio judesių. Dinamiška, kūną stiprinanti ir gydanti, tačiau jo nenualinanti praktika taip pat neutralizuoja neigiamas emocijas, nuramina protą, pripildo teigiamos, džiugios, kuriančios energijos.
„NIA judesio praktikos užsiėmimuose kiekvieną atvykusį kviečiu užverti savo minčių srauto kambarį vidinėmis durimis ir visu dėmesiu, pojūčiu susitelkti į muziką, į save, į savo kūną, jo judesį. Dovanoti kokybišką laiką sau, savo kūnui, vidui, per praktiką laisvai ir nevaržomai kurti savo unikalų ir tik sau tinkamą tempą, ritmą, formą. Kiekvienas esame unikalus ir mūsų judėjimas, šokis yra laisvas unikaliame kūrime“, – į sveikatinantį judesį kviečia pasinerti NIA praktikos trenerė Giedrė.
NIA praktikos užsiėmimai vyksta kiekvieną trečiadienį ir penktadienį, 18 valandą, „YogaProf“ studijoje. Adresas: Liepyno g. 2, Vilnius.
Taip pat, Vilniuje NIA judesį žmonės turi galimybę praktikuoti pas sertifikuotas NIA treneres Rasą Norvaišaitę, Laurą Oktavą, Ieva Gvozdievienę, Laurą Gaučytę, Liną Gulbinaitę, Ernestą Neverbickaitę.
Daugiau informacijos apie NIA praktiką bei užsiėmimus rasite „Facebook“ grupėje: NIA DŽIAUGSMAS
40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių
Kitas faktas
Komentarai