Net ir nedideli kraujo sudėties ir būsenos nukrypimai nuo normų gali sukelti didelių sveikatos negalavimų ar netgi mirtį, todėl reikia būti budriems.
„Kai organizme sumažėja hemoglobino, žmogus tampa vangus, jį dažniau ima miegas, jis greičiau pavargsta. Kartais vien pažiūrėjus į žmogų matosi, kad jis labai išbalęs, taip pat žmogus tokiu atveju dažnai skundžiasi galūnių tirpimu. Visa tai rodo, kad organizmui reikia pagalbos“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolita Skinderskienė.
Reikia visokio maisto
Blyški oda, silpnumas, mieguistumas, galvos skausmai, galvos svaigimas, šąlančios rankos ir kojos, sutrikęs širdies ritmas, skausmas krūtinėje – gali suklaidinti ir būti palaikyti paprasčiausiu nuovargiu ar streso pasekmėmis. Vis dėlto, jei tokia būsena vargina kurį laiką, reikia imtis priemonių. Pirmiausia pagalba – maistinių medžiagų turtingi maisto produktai ir maisto papildai.
Kraujui reikalingas daug geležies turintis maistas – tai didžiausią įtaką daranti maistinė medžiaga raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. Geležies trūkumą galima įtarti, jeigu liežuvis yra pernelyg lygus arba trūkinėja lūpų kampučiai. Geležies yra gyvulinės (mėsa, kiaušiniai, pieno produktai) ir augalinės kilmės maiste (sojų produktai, migdolai, špinatai, lęšiai, avižos), tačiau gyvulinės kilmės geležis yra lengviau pasisavinama organizmo. Suaugęs žmogus turėtų gauti mažiausiai 8 mg geležies kasdien, tačiau rekomenduojama paros norma yra 14 mg. Moterims menstruacijų metu ir po menopauzės geležies reikia šiek tiek daugiau, nuo 18mg per dieną. Kad geležis būtų lengviau pasisavinama, kartu vartokie produktus, turinčius vitamino C. Kraujui taip pat svarbu gauti pakankamai B grupės vitaminų, o iš šių svarbiausi vitaminas B6, folio rūgštis (vitaminas B9) ir vitaminas B12.
„Žmogaus kūno struktūra rodo, kad jis turėtų gauti ir šiek tiek mėsiškų patiekalų, ir daržovių. Propaguojant veganinę ar vegetarišką mitybą dažnai išsivysto mažakraujystė, pasireiškia B grupės vitaminų trūkumas. Taip maitinantis reikėtų padėti savo organizmui ir vitaminų bei kitų reikalingų elementų vartoti papildomai“, - sako vaistininkė.
Naudingos medžiagos
Baltymai yra svarbūs antikūnų ir kraujo krešulių susidarymui, kraujo baltymui albuminui. Geriausi baltymų šaltiniai yra liesa mėsa, žuvis ir pieno produktai. Taip pat baltymų turi ir augalinės kilmės maistas kaip riešutai, pupelės, sojos, ankštinės daržovės. Reikėtų valgyti maistą, kuris savyje turi mažai cholesterolio. Renkantis tokį maistą reiktų atkreipti dėmesį, kad tai būtų neriebūs produktai, pavyzdžiui, liesa mėsa ir liesi pieno produktai. Taip pat reiktų vengti kepto maisto. Sočiuosius riebalus pakeiskite nesočiaisiais, pavyzdžiui, omega-3, kurių gausu alyvuogių aliejuje, avokaduose ir žuvyje. Maisto produktai, kuriuose daug skaidulų, taip pat padės palaikyti cholesterolio kiekį kraujyje.
Valgykite daug žalumynų: žalios spalvos daržovėse yra chlorofilo, kuris yra panašus į hemoglobiną, todėl tai puiki priemonė, suteiksianti kraujui reikalingų medžiagų. Gerkite daug vandens ir alavijo sultis, kuriose gausu vitaminų, mineralų, chlorofilo, amino rūgščių ir kitų maistinių medžiagų, kurios saugo nuo uždegimų, valo arterijas ir pamaitina kraują. Valgykite maistą, kuriame daug skaidulų, padedančių išvalyti kraują ir sumažinti cholesterolio kiekį. Kartas nuo karto suvalgykite granato vaisių, kurie turi daug kraują gerinančių savybių.
Kaulai yra organizmo kraujo gamykla. Kas sekundę kaulų čiulpai pagamina 3 milijonus raudonųjų kraujo kūnelių
Kitas faktas
Komentarai