Onkologinės ligos diagnozė – daug kam vis dar tapati su mirties nuosprendžiu. Šiais metais Nacionalinis vėžio institutas švenčia 90-metį. Per tokį laiko tarpą onkologinių ligų gydymas stipriai pažengė į priekį. Todėl laida „Sveikata.lt“ kviečia Jus susipažinti su inovacijomis, pavertusiomis vėžio diagnozę daug optimistiškesne.
Didelis šuolis
Šiemet Nacionalinis vėžio institutas (NVI) mini 90-ties metų jubiliejų. Kovoje su vėžiu tai yra labai didelis laiko tarpas. Prieš 90 metų, kuomet žmogus išgirsdavo diagnozę „vėžys“, buvo žinomas tik vienas gydymo būdas – chirurginis. Per tuos metus atsirado įvairių ligos diagnostikos būdų ir netgi pavyko išsiaiškinti vėžio prigimtį, mechanizmus bei kancerogenus. Dabar yra daug skirtingų gydymo būdų, populiariausi – spindulinė terapija bei gydymas medikamentais.
Populiarėjantis gydymas
Kalbant apie onkologines ligas, neretai galime išgirsti apie individualizuotą gydymą. Kas tai? Šnekinome NVI vadovę, profesorę Sonatą Jarmalaitę, kuri teigia, kad tai yra visiškai naujas požiūris į ligos gydymą. „Galvojant, kad kiekvienas žmogus yra individas, turintis individualų, savo fizinių ir psichologinių veiksnių rinkinį, kitaip pradedame žiūrėti į jam skiriamą gydymą. Į ligą, o ypač vėžį, žiūrime dar detaliau ir nuodugniau. Sudėjus kartu žmogaus ir ligos individualumą, parenkame tik tam pacientui tinkamą ir veiksmingą gydymo būdą“.
Profesorė taip pat teigia, kad labai svarbu yra genetika: „Genetinė naviko analizė, mutacijų, potencialių gydymo taikinių išsiaiškinimas, padeda geriausiai parinkti gydymą“. Individualus gydymas dar tik skinasi kelią į mediciną, todėl taikomas ne visur, bet tai yra labai perspektyvi mokslo sritis. Jei anksčiau, apie krūties vėžį buvo manoma, kad tai yra visada viena ir ta pati liga, tai ir gydymo schemos buvo taikomos visiems vienodos. Dabar jau yra žinoma, kad gali skirtis biologiniai subtipai, nors vėžys tos pačios srities. Teisingai pacientui pritaikytas gydymas pagal jo ligą yra daug veiksmingesnis, sukelia mažiau šalutinių poveikių ir tausoja paciento sveikatą.
Vieno specialisto – neužtenka
Kaip daugelis žino, vėžys yra labai sudėtinga, kompleksiška liga. Tam, kad gydymas būtų efektyviausias, reikalinga surinkti įvairių sričių specialistus, kurie tarpusavyje ir su pacientu pasitarę, parinktų tinkamiausią gydymą. Dažniausiai komandas sudaro ne tik radiologai, patologai, radioterapeutai, chemoterapeutai ir chirurgai, bet prisideda ir genetikai, įvairūs kitų kūno sričių gydytojai.
Diagnozė per vieną dieną
Šiuo metu gydytojai onkologai jau gali pacientams pasiūlyti vadinamąjį „žaliąjį koridorių“, kuriame diagnozė ir gydymas vyktų be jokių trukdžių ar stabdžių. Dažniausiai pacientai užstringa tuomet, kai šeimos gydytojas nusiunčia į onkologijos kliniką, o ten negalima prognozuoti kiek ir kokių tyrimų reikės pacientui. NVI vadovė teigia, kad šiuo metu jau yra įgyvendinama idėja, jog multidisciplininėje komandoje turi atsirasti naujos pareigos – atvejo vadybininkas. Jis, pagal situaciją, individualiai parinks tyrimus bei gydymą, o visa tai turėtų užtrukti vos vieną dieną.
Nebe mirties nuosprendis
NVI vadovė apie ketvirtosios stadijos vėžį kalba optimistiškai – tai nebūtinai yra mirties nuosprendis. Yra labai daug pacientų, kurie turi šią diagnozę ir gyvena pilnavertį gyvenimą. Iš tiesų, dabar tai yra iššūkis onkologams, kad tokios diagnozės pacientai iš viso neišgirstų. Vėžio diagnozę reikia nustatyti anksti, kad gydymas būtų kuo lengvesnis.
Vėžys ir Covid-19
Skiepai visada buvo kontraversiška tema, tačiau dabar, kai susiduriame su pasauline pandemija, skiepų tema pasidarė neišsemiama. Šiuo metu yra daugybė duomenų, kad onkologiniai pacientai virusu serga daug sunkiau ir net ketvirtadaliui jų liga pasireiškia sunkia eiga. Visas pasaulis nerimaudamas dėl onkologinių pacientų stengiasi juos vakcinuoti kuo greičiau ir įtraukti į prioriteto sąrašus. Lietuva – ne išimtis. Onkologijos klinikose taip pat jau yra skiepijami pacientai, o šiuo metu laukiama jau antrosios vakcinos.
Laida „Sveikata.lt“ kiekvieną sekmadienį, 9 val. ryte, per TV3. Nes Jūs mums rūpite!
60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą
Kitas faktas
Komentarai