Mūsų šalyje, kaip rodo Lietuvos osteoporozės fondo duomenys, šia liga serga 200-250 tūkst. žmonių arba 10-12 proc. šalies gyventojų. Moterims jos rizika net 6 kartus didesnė, negu vyrams. Ką dar apie ją reikia žinoti?
1 iš 3 moterų ir 1 iš 8 vyrų per savo gyvenimą patiria bent vieną osteoporozinį lūžį. Pasaulyje osteoporoze serga apie 200 mln. žmonių. Dėl šios ligos kasmet įvyksta 2,5 mln. kaulų lūžių. Ne tik spalio 20 d. minima pasaulinė osteoporozės diena, bet ir grėsminga statistika, pasak sveikatos specialistų, turėtų skatinti žmones profilaktiškai atlikti kaulų tankio tyrimus, o žinantiems, kad turi trapius kaulus – labiau savimi rūpintis, vengti ligos paūmėjimą keliančių veiksnių ir situacijų.
Anot „MediCA klinika“ gydytojos Raimondos Lukminės, „osteoporozė – tai pavojinga sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, lemiantys padidėjusį kaulų trapumą ir lūžių riziką.“
Paradoksalu, tačiau dažniausiai šia klastinga liga žmonės sužino sergantys tik jai pasireiškus t.y. įvykus lūžiui, nes iki tol jokių ypatingų ar išskirtinių simptomų jie nepastebi ir nieko net neįtaria.
„Visi mes nuolat patiriame didesnių ar mažesnių sumušimų bei traumų, kurių nesureikšminame. Tačiau tai, kas sveikam tėra sutrenkimas, sergančiajam osteoporoze jau pasireiškia kaip rimtas lūžis. Tad ne veltui pacientai kartais vadinami „stikliniais žmonėmis“, kuriems net griežtesnis trinktelėjimas ranka į stalą gali baigtis gipsu. Ligai progresuojant, kai kaulai jau nėra tokie tvirti, kad atlaikytų kasdieninės veiklos krūvį, jie lūžta dėl menkiausios traumos. Pastebim, kad dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, viršutinė šlaunikaulio dalis, dilbio kaulai ir žastikaulis“, - ligos požymius išskyrė gydytoja.
60 sekundžių - tiek laiko paprastai reikia kraujo ląstelei apkeliauti visą organizmą
Kitas faktas
Komentarai