Pastebėję veido odos paraudimą bei naujai atsiradusius spuogus, dažniausiai iš karto tai siejame su itin paplitusia liga dermatologijoje – akne. Tačiau svarbu atminti, jog sergant rožine oda gali atrodyti apgaulingai panašiai. Kuo skiriasi šios dvi ligos? Konsultuoja medicinos mokslų daktarė, gydytoja dermatovenerologė Renata Bartusevičienė, DR Klinika.
Rožinė
Rožinė – tai lėtinė uždegiminė odos liga. Sergantiesiems šia liga pradžioje pastebimi rausvesni, nei įprasta skruostai, o laikui bėgant paraudimas plinta į smakro, nosies ar kaktos zoną. Gali atsirasti spuogeliai ar pūsleles primenantys dariniai – svarbu įsiminti, kad jie lokalizuojasi veido centre, kaip ir paraudimas. Tai yra vienas pagrindinių rožinės skiriamųjų ženklų. Rožinė paprastai yra paplitusi tarp šviesaus gymio žmonių, dažniausiai – tarp suaugusiųjų virš 30 metų amžiaus.
Sergančiųjų oda yra sausa, jautri, pastebimos dažnos alerginės reakcijos į daugelį kosmetikos produktų; be to, paraudimą skatina įvairūs trumpalaikiai veiksniai: šaltis, karštis, tiesioginių saulės spindulių poveikis, emocinis stresas bei tam tikri maisto produktai – pavyzdžiui, alkoholiniai ar kofeino sudėtyje turintys gėrimai, aštrūs patiekalai.
Kodėl ši būklė atsiranda? Tiksli priežastis mokslininkams vis dar nežinoma, tačiau yra aiškus paraudimo mechanizmas: kenčiančiųjų nuo rožinės odoje esančios smulkiosios kraujagyslės – kapiliarai – yra itin jautrūs aplinkos ar organizmo pokyčiams, dėl to itin greitai į juos reaguoja ir išsiplečia, o į išsiplėtusius kapiliarus suteka daugiau kraujo ir oda atrodo rausva.
Aknė
Aknė taip pat yra uždegiminė liga, kuriai būdinga lėtinė eiga. Jai būdinga tai, jog plaukų folikulai užsikemša negyvos odos ląstelėmis, o tai sukelia uždegimą ir spuogų atsiradimą. Aplink inkštirus, mazgelius ar pūlingas cistas pastebimas paraudimas, o būdingos bėrimo zonos - kakta, nosis, smakras, skruostai, taip pat dažnai apima ir nugaros, krūtinės, pečių sritį.
Taip pat oda, skirtingai nei sergančiųjų rožine, yra riebi. Aknės atsiradimui turi įtakos genetiniai veiksniai, hormonai, stresas, netinkama mityba. Dažniausiai ši liga prasideda paaugliams, tačiau svarbu paminėti, jog sirgti gali bet kokio amžiaus žmonės.
Šioms iš pirmo žvilgsnio apgaulingai panašioms būklėms reikalingas skirtingas gydymas. Kai kurie žmonės gali sirgti abejomis ligomis, taip pat tikėtina, jog panašius bėrimus ir paraudimą sukėlė dar kita būklė. Tikslią diagnozę nustatyti ir tinkamą gydymą taikyti gali gydytojas dermatologas.
Daugiau informacijos apie raustančią veido odą ir jos priežiūrą galite rasti www.raustu.lt.
Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui
Kitas faktas
Komentarai