Pasaulinė astmos diena

Pasaulinė astmos diena

 

Prof. Brigita Šitkauskienė
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinika

 

Pirmąjį gegužės antradienį, šiais metais gegužės 1 dieną, Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių minima Pasaulinė astmos diena. Pasaulinis astmos gydymo ir prevencijos programos (GINA) komitetas šios dienos paminėjimą organizuoja kasmet nuo 1998 metų, kuomet Barselonoje vykusiame Pasauliniame astmos susitikime pirmąkart buvo paskelbta tokia akcija. Šia akcija siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į astmą - vieną iš seniausiai medicinos istorijoje žinomų ir vieną iš labiausiai paplitusių lėtinių ligų, padėti sergantiesiems šia liga, pateikti naujausius diagnostikos ir gydymo laimėjimus.


Pasaulyje astma serga daugiau kaip 300 milijonų žmonių: maždaug 1 iš 20. Jei sergamumo šia liga tendencijos ir toliau išliks tokios pat, kaip iki šiol, manoma, kad 2025 metais astma sirgs apie 400 milijonų žmonių. Astmai būdingi simptomai yra dusulys, kosulys, švokštimas, švilpimas, sunkumas, veržimas krūtinėje; jie dažniausiai būna priepuoliniai, išnykstantys savaime ar pavartojus bronchus plečiančius vaistus.


Kaip ir daugelis kitų lėtinių ligų, astma kol kas nėra išgydoma, tačiau šiandieniniai mokslo laimėjimai, naujų vaistų bei gydymo metodų tyrimai rodo, kad astma gali būti sėkmingai gydoma ir, svarbiausiai, gerai kontroliuojama.


Kasmet, minint Pasaulinę astmos dieną, parenkama tema – Dienos šūkis, tokiu būdu stengiantis atkreipti dėmesį į aktualiausias, esamu laiku su astma labiausiai susijusias, problemas. Kaip ir keliais ankstesniais metais, šių metų Astmos dienos šūkis - „Tu gali kontroliuoti savo ligą“, - taip pabrėžiama astmos kontrolės svarba. Kuomet astma kontroliuojama, paciento gyvenimas tampa produktyvus, liga neriboja fizinio aktyvumo (gali dirbti, mokytis, sportuoti), išvengiama astmos simptomų tiek dienos, tiek nakties metu (kvėpavimo problemos nevargina dieną, nepabudina ir naktį), išvengiama daugelio, ypač sunkių, astmos paūmėjimų, „pagalbinių“ vaistų astmos simptomams šalinti poreikis tampa minimalus arba jų visai nebereikia, plaučių funkcija tampa normali ar beveik normali, išvengiama nepageidaujamo vaistų poveikio. Kuomet astma kontroliuojama, pacientas gali džiaugtis pilnaverte gyvenimo kokybe. Šiandien astma neturi riboti sergančiojo įprasto gyvenimo.

2 psl. »
Šaltinis: astma

Komentarai (2)

Vinona 2012-05-03 22:22
Man regis astmos problema tam vis labiau aktualesnė. Ne vieną pažįstamą turiu, kuris serga astma
raima 2012-05-01 21:45
Mano bendradarbe serga astma. Sunki liga

Ar žinote, kad...

Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.

Kitas faktas